pl
A A A

Centrum Rezydencji Artystycznych

Biuro zajmujące się w ramach Instytutu koordynacją programu stypendiów i rezydencji literackich dla pisarzy, poetów, eseistów, krytyków, tłumaczy literatury, dziennikarzy, scenariopisarzy i menedżerów literatury. Centrum Rezydencji Artystycznych prowadzi aktualnie cztery programy stypendialne:

Program Rezydencjalny Krakowa Miasta Literatury UNESCO dla pisarzy i tłumaczy literatury pochodzących z Miast Literatury należących do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO;

Program Rezydencjalny Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN dla pisarzy i artystów prześladowanych w swoich krajach ze względu na swoją twórczość;

Stypendium Artystyczne Instytutu Kultury Willa Decjusza, skierowane do artystów i artystek sztuk wizualnych realizujących projekty artystyczne związane tematycznie z polskim dziedzictwem kulturowym;

Rezydencja Sieci Scholars at Risk, zapewniająca bezpieczny pobyt na semestr akademicki i wsparcie logistyczne narażonym na prześladowanie i represje akademikom.

Willa Decjusza gości również artystów w ramach programów Wyszehradzkich Rezydencji Literackich i Stypendiów Scenariopisarskich, koordynowanych przez Stowarzyszenie Willa Decjusza.

W ramach każdego z programów rezydencjalnych Willa Decjusza oferuje comiesięczne stypendium oraz zakwaterowanie w komfortowych pokojach, ulokowanych w Domu Łaskiego – oficynie renesansowego kompleksu pałacowego.

Centrum Rezydencji Artystycznych dba o zapewnienie przyjeżdżającym artystom jak najszerszych możliwości rozwoju zawodowego i promowania swojej twórczości w Polsce, a także pomaga im zaangażować się w lokalne życie literacki i poznać dziedzictwo kulturowe Krakowa.

Działaniem towarzyszącym jest seria wydawnicza Instytutu Kultury Willa Decjusza prezentująca twórczość goszczonych stypendystów.
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej