Willa Decjusza
Willa Decjusza to miejsce o bogatej historii i tradycji. Jej dzieje przeplatały się z historią Polski i losami wielkich rodów, czyniąc z Willi świadka wielkich wydarzeń, wzniosłych momentów i dziejowych przemian. Na przestrzeni wieków Willa Decjusza święciła momenty swojego blasku i chwały, ale też wielokrotnie popadała w ruinę i zapomnienie. Nigdy jednak nie zatraciła swojego ducha i pierwotnego zamysłu Justusa Deciusza z Alzacji oraz jego syna Ludwika Decjusza Młodszego, aby Willa była miejscem wymiany myśli oraz ostoją tolerancji i wolności.
Willa Decjusza - miejsce spotkań
Więcej o historii Willi Decjusza znajdą Państwo TU.
Willa Decjusza - miejsce spotkań
Więcej o historii Willi Decjusza znajdą Państwo TU.
W 1996 roku Willa Decjusza znowu otwarła swe podwoje. Dzięki staraniom Gminy Miasta Krakowa pałacyk odzyskał swój dawny blask. Zarządzającemu Willą Decjusza Stowarzyszeniu przyświecała idea stworzenia miejsca spotkań przedstawicieli różnych dziedzin nauki i kultury, narodowości i obszarów zainteresowań, a także wymiany myśli i poszukiwania bodźców do twórczej pracy. Willa Decjusza stała się forum dla dialogu kultur oraz promocji pluralizmu i tolerancji w życiu publicznym, ze szczególnym uwzględnieniem praw i kultury mniejszości narodowych i etnicznych.
Nowe wyzwania
Wraz z początkiem 2019 roku, w zabytkowym kompleksie pałacowym Willi Decjusza została powołana, uchwałą Rady Miasta Krakowa, nowa miejska instytucja – Instytut Kultury Willa Decjusza. Instytut tworzy wielowymiarową przestrzeń sprzyjającą integracji i rozwojowi mieszkańców Krakowa poprzez międzynarodową wymianę dobrych praktyk, wspieranie otwartości i kreatywności, a także stałą działalność edukacyjną. Projekty Instytutu łączy wspólny mianownik – dziedzictwo kulturowe, które jest nierozerwalnie związane z Krakowem i renesansową Willą Decjusza.