Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Forum Dialogu Kultur. Stypendia dla Scenarzystów i Dramatopisarzy

Projekt Forum Dialogu Kultur. Stypendia dla Scenarzystów i Dramatopisarzy, prowadzony przez Stowarzyszenie Willa Decjusza od 2018 roku, a od roku 2023 przez Instytut Willa Decjusza, to program rezydencji skierowany do autorów sztuk teatralnych i radiowych oraz scenariuszy filmowych i telewizyjnych z Polski i Niemiec.

Przewiduje on corocznie organizację dwóch lub trzech miesięcznych pobytów stypendialnych dla twórców z Polski i z Niemiec. Podczas rezydencji artyści pracują nad indywidualnymi projektami scenariuszowymi i mają okazję odkrywać możliwości wsparcia przy realizacji swoich scenariuszy podczas spotkań sieciujących z przedstawicielami przemysłów kreatywnych w Krakowie. Projekt przewiduje także tłumaczenie fragmentów obcojęzycznych tekstów dramatycznych na język polski, które ma za zadanie ułatwić artystom z Niemiec nawiązanie współpracy z polskimi instytucjami.
Fragmenty tekstów, które powstają podczas pobytów stypendialnych, są prezentowane w postaci czytania performatywnego, które zamyka program.

Podczas realizacji projektu współpracujemy m.in. z Literarisches Colloquium Berlin,Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Narodowym Starym Teatrem w Krakowie oraz Krakow Film Commission.

Projekt finansowany jest ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Wśród dotychczasowych stypendystów programu znaleźli się: Anna Wakulik, Magda Kupryjanowicz, Lisa Sommerfeld, Dana von Suffrin, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Kai Grehn, Isabella Oliveira Parise Kröger, Mateusz Pacewicz.

Obecnie trwa nabór na stypendia w 2023. Szczegóły dostępne pod linkiem:
https://willadecjusza.pl/wydarzenie/stypendia-dla-scenarzystow-i-dramatopisarzyTa strona używa plików cookies dowiedz się więcej