Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Nagroda im. Karla Dedeciusa

Z okazji 100. urodzin Karla Dedeciusa Niemiecki Instytut Spraw Polskich (Deutsches Polen-Institut) we współpracy z Willą Decjusza ogłosiły w 2021 wznowienie przyznawania Nagrody im. Karla Dedeciusa.
Karl Dedecius to nie tylko wybitny tłumacz i wizjonerski animator kultury oraz ambasador polsko-niemieckiego dialogu, ale również inicjator renowacji zabytkowego pałacu na Woli Justowskiej w Krakowie. To właśnie Karl Dedecius przedstawił w 1991 roku ideę odnowienia Willi Decjusza oraz stworzenia tam „forum humanistów”, będącego ośrodkiem wymiany myśli i poglądów, a także miejscem spotkań różnych kultur, promującym pluralizm oraz tolerancję w życiu publicznym.

W 2021 Willa Decjusza została partnerem Niemiecki Instytut Spraw Polskich (Deutsches Polen-Institut) - organizatora Nagrody im. Karla Dedeciusa dla polskich tłumaczy literatury niemieckojęzycznej oraz niemieckich tłumaczy literatury polskiej.

Laureaci – tłumacz polski i tłumacz niemiecki – zostają wyróżnieni za wybitne osiągnięcia translatorskie, a tym samym za pracę na rzecz porozumienia między Polakami i Niemcami. Laureatów nagrody (każda w wysokości 10 tys. euro) proponuje niezależna polsko-niemiecka kapituła. Elementem Nagrody jest również pobyt rezydencjalny w Willi Decjusza w Krakowie.

W 2022 Nagrodą im. Karla Dedeciusa zostali wyróżnieni Elżbieta Kalinowska i Andreas Volk.
Laureaci otrzymali nagrody w wysokości 10 000 euro oraz pobyt rezydencjalny w Willi Decjusza. Gala wręczenia Nagrody odbędzie się 20 maja w Darmstadt.


Funkcję sekretariatu nagrody pełni Deutsches Polen-Institut w Darmstadt. 

Adres do korespondencji:
Deutsches Polen-Institut
Karl-Dedecius-Preis
Residenzschloss, Marktplatz 15
D-64283 Darmstadt
Niemcy

Nagroda im. Karla Dedeciusa wręczana jest od 2003 r. co dwa lata. Do 2019 r. głównym sponsorem nagrody była Fundacja im. Roberta Boscha. Od roku 2022 nowym sponsorem będzie bank Sparkasse Darmstadt, partnerami zaś Willa Decjusza w Krakowie i Europejskie Kolegium Tłumaczy w Straelen oraz Fundacja Karla Dedeciusa we Frankfurcie nad Odrą.

Kontakt: Dr. Andrzej Kaluza, Deutsches Polen-Institut, Residenzschloss, Marktplatz 15
D-64283 Darmstadt, Niemcy,
Tel. 0049-6151-420220,        
e-Mail: kaluza@dpi-da.de       

www.deutsches-polen-institut.de

Współpracę przy Nagrodzie im. Karla Dedeciusa rozpoczęliśmy w 2021 roku wystawą "Między słowami – między narodami" z okazji 100-lecia urodzin Karla Dedeciusa.
https://willadecjusza.pl/wydarzenie/miedzy-slowami-miedzy-narodami
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej