Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Wydawnictwa

Działalność wydawnicza Instytutu Kultury Willa Decjusza ma na celu prezentację twórczości artystów goszczących w Willi w ramach programu stypendiów i rezydencji literackich. Publikacje wydawane są w różnych wersjach językowych, w tym w oryginalnych wersjach językowych lub w przekładzie na język polski czy angielski. Wydawnictwo przygotowuje również publikacje i opracowania promujące wartości i idee, które leżą u podstaw działania Instytutu Kultury Willa Decjusza.

Aaiún Nin „Złamane połówki mlecznego słońca”

tłum. Paweł Łyżwiński, Adam Partyka
Lokator 2022


Tom wierszy Aaiún Nin „Pęknięte połówki mlecznego słońca”, opublikowany został w czerwcu 2022 nakładem krakowskiego wydawnictwa Lokator w ramach serii wydawniczej Instytutu Kultury Willa Decjusza pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

W debiutanckim tomie Aaiún Nin mierzy się ze wspomnieniem dzieciństwa i młodości spędzonych w Angoli oraz z doświadczeniem migracji do Europy, którym towarzyszy odkrywanie nieheteronormatywnej tożsamości seksualnej. Pęknięte połówki mlecznego słońca to jednak nie egzotyczna widokówka z ciepłych krajów. To wstrząsający obraz realiów postkolonialnej Afryki i bezlitośnie szczery manifest niezgody. Aaiún Nin śledzi konsekwencje patriarchalnego porządku współczesnej Angoli, podejmując wątki przemocy seksualnej wobec kobiet, fundamentalizmu religijnego i nierówności społecznych, a także dokonuje druzgocącej krytyki polityki antyimigranckiej krajów Zachodu, demaskując rasizm i zakłamanie sytych społeczeństw pierwszego świata. Najlepszą metaforą zaniedbanego oblicza afrykańskich miast, służącego tym wierszom za tło, oraz poruszanej przez nie problematyki, jest obraz autorki znajdujący się na okładce – inspirowany zniszczonymi elewacjami kolonialnych budynków Luandy i przywodzący na myśl granice kontynentów i państw, które powstrzymują dziś rzesze ludzi szukających schronienia.
Efektem tych poszukiwań jest książka niezwykle osobista, a jednocześnie świadoma szerokiego kontekstu geopolitycznego; dojmująco szczera i nieprzebierająca w środkach. Choć zawarte w niej diagnozy są przygnębiające, nie poprzestaje ona jednak na rozpaczy, lecz pośród niesprawiedliwości i cierpienia odnajduje nadzieję i radość, która w tym ponurym czasie płynie z budowania i podtrzymywania więzi międzyludzkich oraz z pielęgnowania pamięci o swoich korzeniach.
Fotografia. Okładka książki pod tytułem Książka do pisania. Willa Decjusza. Na okładce czarno-białe zdjęcie fasady willi.

Książka do pisania. Willa Decjusza.

Wydawnictwo Austeria, 2021

Z okazji 25-lecia odbudowy Willi Decjusza Instytut Kultury Willa Decjusza wraz z Wydawnictwem Austeria przygotowały jubileuszową publikację – „Książkę do pisania. Willa Decjusza”.

Pięknie wydany elegancki notes zawiera teksty i cytaty związane z Willą Decjusza – jej architekturą i pięćsetletnią historią oraz zdjęcia autorstwa francuskiego artysty Pierre’a Valleta. Pierre Vallet był pierwszym stypendystą Rezydencji Artystycznych, w ramach których w styczniu 2020 przebywał w Willi Decjusza, m.in. fotografując ten wspaniały renesansowy zabytek.

„Kraków, odkąd podniósł z ruin Willę Decjusza, stał się trochę innym miastem. Jak gdyby w domu pełnym pięknych, starych mebli, ktoś postawił na jednym z nich bukiet świeżych, kolorowych kwiatów. Porównanie oczywiście kuleje, choćby dlatego, że kwiaty milczą, a Willa Decjusza już rozbrzmiewa wielojęzycznym gwarem, jak za czasów pierwszego właściciela. Jakże on rozmawiał z Kopernikiem? Po łacinie, po niemiecku, czy po polsku? Tak czy owak, Willa Decjusza chciałaby znowu być okienkiem Krakowa (nie jedynym wcale!) otwartym na Europę, podobnie jak Kraków jest jednym z okien Polski, a Polska jednym z najszerzej otwartych okien tej części Europy na świat. Pod dachem Willi Decjusza, w cieniu jej drzew, oby mogli spotykać się goście z całego świata, nie tylko w dorywczych, krótkich kontaktach, ale zwłaszcza w ciągu dłuższych, stypendialnych, pracowitych pobytów, kiedy osoby o wspólnych zainteresowaniach i dążeniach prawdziwiej się poznają, kiedy nawiązują się długotrwałe i owocne przyjaźnie. A któż bardziej umacnia ludzką wspólnotę niż ów amicus certus, o którym już starożytni mędrcy mawiali, że i w potrzebie go odnajdziesz, i miło się razem z nim weselić”.
prof. Jacek Woźniakowski (1920-2012),
współzałożyciel oraz pierwszy Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Willa Decjusza


„Książkę do pisania. Willa Decjusza” (cena: 33 zł + 7 zł koszty wysyłki) można zamówić drogą mailową pod adresem: seriawydawnicza@willadecjusza.pl
lub zakupić stacjonarnie w księgarni Wydawnictwa Austeria w Krakowie.
Fotografia. Okładka książki pod tytułem Powrót do gór. Na okładce ilustracja autorstwa Reem Yasouf.

Kholoud Charaf „Powrót do Gór. Dziennik w cieniu wojny”

tłum. prof. Marek Dziekan
Instytut Kultury Willa Decjusza, 2020

W 2019 roku książka Powrót do gór. Dziennik w cieniu wojny otrzymała marokańską Nagrodę Ibn Battuty w dziedzinie prozy podróżnej. 
Powrót do gór to poetycka proza, która łączy w sobie elementy dziennika, literatury podróżniczej i swobodnie płynącej filozoficznej refleksji. Gdy autorka po latach wraca do swojej rodzinnej miejscowości, odżywają w niej obrazy z dzieciństwa, a pamięć indywidualna zaczyna przeplatać się z historią Bliskiego Wschodu, zachowaną nie tylko w monumentalnych zabytkach, ale także w bogactwie dawnych rytuałów i surowym, wulkanicznym krajobrazie. Skoro w ogarniętym wojną świecie prawa godności ludzkiej wydają się już nie obowiązywać, jedynym kluczem do zrozumienia teraźniejszości okazuje się przeszłość.

„Książka Kholoud Charaf to nie tylko zapis dłuższych i krótszych wypraw po Bliskim Wschodzie; to nie tylko katalog odwiedzanych miejsc. Autorka podróżuje niczym arabski poeta z czasów przed powstaniem islamu; podróżuje do miejsc ważnych dla jej religii, niczym pielgrzym. Ale podróżuje też na swój własny sposób, w głąb siebie, w głąb własnej pamięci, ku swoim korzeniom i swej rodzinnej ziemi, a zatem także w głąb historii, która ukształtowała Syrię i jej współczesną naturę oraz kulturę”.
(Ze wstępu Marka M. Dziekana)

Partnerem wydania jest Miasto Kraków, Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz sieć ICORN.


Książki Serii Wydawniczej IKWD można zamawiać mailowo pod adresem:
seriawydawnicza@willadecjusza.pl

„Powrót do Gór" Kholoud Charaf, 25 zł + 7 zł (koszty wysyłki)


Książkę można kupić także w krakowskich księgarniach stacjonarnych:

Księgarni pod Globusem - ul. Długa 1, Kraków
De Revolutionibus Books&Cafe – ul. Bracka 14, Kraków
MOCAK Bookstore – Kraków, ul. Lipowa 4
Bonobo Księgarni Kawiarni Podróżniczej – Mały Rynek 4, Kraków
Lokator, - ul. Mostowa 1, Kraków
 
Fotografia. Okładka książki pod tytułem Odwrócone niebo. Na okładce ilustracja autorstwa Reem Yasuof

Kholoud Charaf „Odwrócone niebo / Reversed Sky”

tłum. M. Dziekan (polski), L. Price, P. Łyżwiński (angielski)
Wydawnictwo Znak 2019.


Zbiór poetycki Kholoud Charaf, syryjskiej poetki, pisarki, krytyczki sztuki i aktywistki, która przebywa na stypendium Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (ICORN) w Instytucie Kultury Willa Decjusza.

Wiersze Kholoud Charaf to współczesne baśnie. Opisują świat, w którym piękno nie istnieje bez okrucieństwa, a resztki życia rozwiewane są przed wiatr po puszczonych, zdewastowanych przestrzeniach. Wyobraźnia poetki ma moc stwórczą i odtwórczą. Kolorowe obrazy wspomnień sielankowego dzieciństwa nakładają się na krajobrazy, w których pozostają ślady po żywych, lecz nie ma życia. Bladoniebieskie niebo przecinane przez jaskółki oraz zabawy dzieci są symbolami świata, którego porządek został zaburzony przez przemoc. Odwrócone niebo to intrygujące przemyślenia pacyfistki, dla której wojna jest permanentnym stanem braku równowagi wszechogarniającym cały świat, nie tylko Bliski Wschód. (materiał Wydawnictwa Znak)

Książka powstała we współpracy z Wydawnictwem Znak i inauguruje serię wydawniczą Instytutu Kultury Willa Decjusza. Partnerem wydania jest Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Autorem ilustracji na okładce jest Reem Yassouf, syryjska artystka mieszkająca we Francji. http://reemyassouf.com/
Zdjęcie portretowe Chulud Szaraf Kholoud Charaf, fot. P. Mazur

Kholoud Charaf

Kholoud Charaf – poetka, pisarka, krytyczka sztuki i aktywistka, pochodząca z Al Mudżajmiru w południowej Syrii. W 2003 roku ukończyła studia w zakresie technika medycznego na Uniwersytecie w Damaszku. Była kierowniczką jednostki medycznej w więzieniu dla kobiet w As-Suwajdzie i pracowała jako nauczycielka angielskiego w Syryjskim Instytucie Edukacji Dziecięcej, prowadząc zajęcia dla dzieci, które nie miały szans na formalną edukację w powodu trwającej wojny. Brała udział w kursie wsparcia psychologicznego organizowanym przez Syryjski Czerwony Krzyż.

W 2016 roku opublikowała swój debiutancki tom poetycki zatytułowany Resztki motyla (arab. Rufat farasza), który spotkał się z uznaniem krytyków, wskazujących na oryginalność poetyckiego języka i literackich obrazów, a także wyjątkową zdolność autorki do przekształcania wojennych doświadczeń w piękne światy wyobraźni nawiązujące do wspomnień z dzieciństwa w rodzinnej wiosce. Jej wiersze były tłumaczone na język angielski, francuski, włoski oraz polski, a tomik Odwrócone niebo / Reversed Sky ukazał się w dwujęzycznym (polsko-angielskim) wydaniu nakładem wydawnictwa Znak (2019). Stypendystka Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (ICORN) w Krakowie. W 2020 otrzymała prestiżowe stypendium Artist Protecion Fund dla artystów prześladowanych w swojej ojczyźnie.
W 2018 roku Kholoud Charaf przeniosła się do Krakowa jako ósma stypendystka Programu Rezydencjalnego Międzynarodowej Sieć Miast Schronienia (International Cities of Refuge Network ICORN). Założona w 2005 roku w Norwegii, sieć ICORN ma na celu zapewnienie bezpiecznego miejsca pracy twórczej artystom, którzy z powodu prześladowań nie mogą swobodnie żyć i tworzyć we własnej ojczyźnie.
Kraków dołączył do sieci ICORN w 2011 r. jako pierwsze miasto Europy Środkowej (nazywane „bramą na Wschód”) i od tego czasu jest jednym z 70 „Miast Schronienia”. Instytut Kultury Willa Decjusza oferuje prześladowanym twórcom dwuletni program stypendialny, dający możliwość kontynuacji pracy, a dzięki współpracy z krakowskimi instytucjami kultury (w tym Krakowskim Biurem Festiwalowym) – okazję do zaangażowania w lokalne życie literackie i do promocji twórczości stypendystów w Polsce.

Kholoud Charaf „Powrót do Gór. Dziennik w cieniu wojny”

Rozmowa z Kholoud Charaf o jej książce „Powrót do gór” (tłum. Marek Dziekan, wyd. IKWD 2020) oraz o programie Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN w Krakowie.

Występują: Kholoud Charaf (syryjska poetka, pisarka, krytyczka sztuki i aktywistka), Dominika Kasprowicz (dyrektorka Instytutu Kultury Willi Decjusza), Robert Piaskowski (Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa Ds. Kultury oraz Członek Zarządu ICORN).
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej