pl
A A A

Wydawnictwa

Działalność wydawnicza Instytutu Kultury Willa Decjusza ma na celu prezentację twórczości artystów goszczących w Willi w ramach programu stypendiów i rezydencji literackich. Publikacje wydawane są w różnych wersjach językowych, w tym w oryginalnych wersjach językowych lub w przekładzie na język polski czy angielski. Wydawnictwo przygotowuje również publikacje i opracowania promujące wartości i idee, które leżą u podstaw działania Instytutu Kultury Willa Decjusza.

Kholoud Charaf "Powrót do Gór. Dziennik w cieniu wojny"

Kholoud Charaf "Powrót do Gór. Dziennik w cieniu wojny",
tłum. prof. Mark Dziekan (IKWD, 2020)

W 2019 roku książka Powrót do gór. Dziennik w cieniu wojny otrzymała marokańską Nagrodę Ibn Battuty w dziedzinie prozy podróżnej. 
Powrót do gór to poetycka proza, która łączy w sobie elementy dziennika, literatury podróżniczej i swobodnie płynącej filozoficznej refleksji. Gdy autorka po latach wraca do swojej rodzinnej miejscowości, odżywają w niej obrazy z dzieciństwa, a pamięć indywidualna zaczyna przeplatać się z historią Bliskiego Wschodu, zachowaną nie tylko w monumentalnych zabytkach, ale także w bogactwie dawnych rytuałów i surowym, wulkanicznym krajobrazie. Skoro w ogarniętym wojną świecie prawa godności ludzkiej wydają się już nie obowiązywać, jedynym kluczem do zrozumienia teraźniejszości okazuje się przeszłość.

"Książka Chulud Szaraf to nie tylko zapis dłuższych i krótszych wypraw po Bliskim Wschodzie; to nie tylko katalog odwiedzanych miejsc. Autorka podróżuje niczym arabski poeta z czasów przed powstaniem islamu; podróżuje do miejsc ważnych dla jej religii, niczym pielgrzym. Ale podróżuje też na swój własny sposób, w głąb siebie, w głąb własnej pamięci, ku swoim korzeniom i swej rodzinnej ziemi, a zatem także w głąb historii, która ukształtowała Syrię i jej współczesną naturę oraz kulturę".
(Ze wstępu Marka M. Dziekana)

Partnerem wydania jest Miasto Kraków, Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz sieć ICORN.


Książki Serii Wydawniczej IKWD można zamawiać mailowo pod adresem:
seriawydawnicza@willadecjusza.pl

"Powrót do Gór" Chulud Szaraf, 29 zł (cena zawiera koszty wysyłki)


Książkę można kupić także w krakowskich księgarniach stacjonarnych:

Księgarni pod Globusem - ul. Długa 1, Kraków
De Revolutionibus Books&Cafe – ul. Bracka 14, Kraków
MOCAK Bookstore – Kraków, ul. Lipowa 4
Bonobo Księgarni Kawiarni Podróżniczej – Mały Rynek 4, Kraków
Lokator, - ul. Mostowa 1, Kraków
 

Kholoud Charaf – Odwrócone niebo / Reversed Sky

Przekład: M. M. Dziekan (polski), L. Price, P. Łyżwiński (angielski), Wydawnictwo Znak 2019.

Zbiór poetycki Kholoud Charaf, syryjskiej poetki, pisarki, krytyczki sztuki i aktywistki, która przebywa na stypendium Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (ICORN) w Instytucie Kultury Willa Decjusza.

Wiersze Kholoud Charaf to współczesne baśnie. Opisują świat, w którym piękno nie istnieje bez okrucieństwa, a resztki życia rozwiewane są przed wiatr po puszczonych, zdewastowanych przestrzeniach. Wyobraźnia poetki ma moc stwórczą i odtwórczą. Kolorowe obrazy wspomnień sielankowego dzieciństwa nakładają się na krajobrazy, w których pozostają ślady po żywych, lecz nie ma życia. Bladoniebieskie niebo przecinane przez jaskółki oraz zabawy dzieci są symbolami świata, którego porządek został zaburzony przez przemoc. Odwrócone niebo to intrygujące przemyślenia pacyfistki, dla której wojna jest permanentnym stanem braku równowagi wszechogarniającym cały świat, nie tylko Bliski Wschód. (materiał Wydawnictwa Znak)

Książka powstała we współpracy z Wydawnictwem Znak i inauguruje serię wydawniczą Instytutu Kultury Willa Decjusza. Partnerem wydania jest Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Autorem ilustracji na okładce jest Reem Yassouf, syryjska artystka mieszkająca we Francji. http://reemyassouf.com/
Chulud Szaraf, fot. P. Mazur

Kholoud Charaf

Chulud Szaraf – poetka, pisarka, krytyczka sztuki i aktywistka, pochodząca z Al Mudżajmiru w południowej Syrii. W 2003 roku ukończyła studia w zakresie technika medycznego na Uniwersytecie w Damaszku. Była kierowniczką jednostki medycznej w więzieniu dla kobiet w As-Suwajdzie i pracowała jako nauczycielka angielskiego w Syryjskim Instytucie Edukacji Dziecięcej, prowadząc zajęcia dla dzieci, które nie miały szans na formalną edukację w powodu trwającej wojny. Brała udział w kursie wsparcia psychologicznego organizowanym przez Syryjski Czerwony Krzyż.

W 2016 roku opublikowała swój debiutancki tom poetycki zatytułowany Resztki motyla (arab. Rufat farasza), który spotkał się z uznaniem krytyków, wskazujących na oryginalność poetyckiego języka i literackich obrazów, a także wyjątkową zdolność autorki do przekształcania wojennych doświadczeń w piękne światy wyobraźni nawiązujące do wspomnień z dzieciństwa w rodzinnej wiosce. Jej wiersze były tłumaczone na język angielski, francuski, włoski oraz polski, a tomik Odwrócone niebo / Reversed Sky ukazał się w dwujęzycznym (polsko-angielskim) wydaniu nakładem wydawnictwa Znak (2019). Stypendystka Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (ICORN) w Krakowie. W 2020 otrzymała prestiżowe stypendium Artist Protecion Fund dla artystów prześladowanych w swojej ojczyźnie.
W 2018 roku Chulud Szaraf przeniosła się do Krakowa jako ósma stypendystka Programu Rezydencjalnego Międzynarodowej Sieć Miast Schronienia (International Cities of Refuge Network ICORN). Założona w 2005 roku w Norwegii, sieć ICORN ma na celu zapewnienie bezpiecznego miejsca pracy twórczej artystom, którzy z powodu prześladowań nie mogą swobodnie żyć i tworzyć we własnej ojczyźnie.
Kraków dołączył do sieci ICORN w 2011 r. jako pierwsze miasto Europy Środkowej (nazywane „bramą na Wschód”) i od tego czasu jest jednym z 70 „Miast Schronienia”. Instytut Kultury Willa Decjusza oferuje prześladowanym twórcom dwuletni program stypendialny, dający możliwość kontynuacji pracy, a dzięki współpracy z krakowskimi instytucjami kultury (w tym Krakowskim Biurem Festiwalowym) – okazję do zaangażowania w lokalne życie literackie i do promocji twórczości stypendystów w Polsce.

Chulud Szaraf "Powrót do Gór. Dziennik w cieniu wojny"

Rozmowa z Chulud Szaraf o jej książce "Powrót do gór" (tłum. Marek Dziekan, wyd. IKWD 2020) oraz o programie Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN w Krakowie.

Występują: Chulud Szaraf (syryjska poetka, pisarka, krytyczka sztuki i aktywistka), Dominika Kasprowicz (dyrektorka Instytutu Kultury Willi Decjusza), Robert Piaskowski (Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa Ds. Kultury oraz Członek Zarządu ICORN).
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej