pl
A A A

Wydawnictwa

Działalność wydawnicza Instytutu Kultury Willa Decjusza ma na celu prezentację twórczości artystów goszczących w Willi w ramach programu stypendiów i rezydencji literackich. Publikacje wydawane są w różnych wersjach językowych, w tym w oryginalnych wersjach językowych lub w przekładzie na język polski czy angielski. Wydawnictwo przygotowuje również publikacje i opracowania promujące wartości i idee, które leżą u podstaw działania Instytutu Kultury Willa Decjusza.

Kholoud Charaf – Odwrócone niebo / Reversed Sky

Przekład: M. M. Dziekan (polski), L. Price, P. Łyżwiński (angielski), Wydawnictwo Znak 2019.

Zbiór poetycki Kholoud Charaf, syryjskiej poetki, pisarki, krytyczki sztuki i aktywistki, która przebywa na stypendium Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (ICORN) w Instytucie Kultury Willa Decjusza.

Wiersze Kholoud Charaf to współczesne baśnie. Opisują świat, w którym piękno nie istnieje bez okrucieństwa, a resztki życia rozwiewane są przed wiatr po puszczonych, zdewastowanych przestrzeniach. Wyobraźnia poetki ma moc stwórczą i odtwórczą. Kolorowe obrazy wspomnień sielankowego dzieciństwa nakładają się na krajobrazy, w których pozostają ślady po żywych, lecz nie ma życia. Bladoniebieskie niebo przecinane przez jaskółki oraz zabawy dzieci są symbolami świata, którego porządek został zaburzony przez przemoc. Odwrócone niebo to intrygujące przemyślenia pacyfistki, dla której wojna jest permanentnym stanem braku równowagi wszechogarniającym cały świat, nie tylko Bliski Wschód. (materiał Wydawnictwa Znak)

Książka powstała we współpracy z Wydawnictwem Znak i inauguruje serię wydawniczą Instytutu Kultury Willa Decjusza. Partnerem wydania jest Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Autorem ilustracji na okładce jest Reem Yassouf, syryjska artystka mieszkająca we Francji. http://reemyassouf.com/
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej