Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Dla zwiedzających

Zapraszamy do zwiedzania Willi Decjusza.
Fotografia. Hol główny Willi Decjusza. Czarno-biała posadzka w szachownicę i sklepienia łukowe.
Willa Decjusza, wzniesiona w 1535 roku pod Krakowem na Woli Justowskiej jest jednym z najpiękniejszych i najpełniejszych przykładów renesansowej rezydencji podmiejskiej. Od XVI do XIX wieku była domem, w którym mieszkały znamienite rodziny, takie jak: Decjuszowie, którzy byli pierwszymi właścicielami, a następnie m.in. Lubomirscy, Sanguszkowie, hrabiostwo Kuczkowscy czy księstwo Czartoryscy. Wystawa obrazów z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz mebli z Muzeum Narodowego w Krakowie we wnętrzach Willi Decjusza jest namiastką wspaniałego wyposażenia, jakie z pewnością zamawiali do swojej posiadłości jej dawni właściciele. W Holu Głównym Willi Decjusza prezentowane są cztery grafiki Krzysztofa Skórczewskiego: Widok z okna” (1991), „Villa Decius” (2008), „Chińska brama” (2016) i „Nowe Imperium” (2021). Na I piętrze Willi prezentowane są obrazy krakowskiej artystki - Beaty Zuby. Ciekawostkę architektoniczną Willi stanowi loggia wyposażona w niezwykłej urody orientalne kafle, sprowadzone do Willi w XIX w. przez Marcelinę Czartoryską.


W maju zwiedzanie Willi Decjusza odbywa się w następujących terminach:
- w niedziele: 14 i 28 maja (Dzień Rodziny Krakowskiej) od godz. 11.00 do 18.00.

28 maja zapraszamy także na zwiedzanie z przewodnikiem.

Ostatnie wejście odbywa się najpóźniej 45 minut przed zamknięciem.

Cennik biletów:
1)           Bilet normalny - 12 zł
2)           Bilet ulgowy - 10 zł
3)           Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + min. 2 dzieci do wieku 16 lat lub 1 osoba dorosła + min. 3 dzieci do 16 roku życia) - 30 zł

Bilety do nabycia w Willi Decjusza (płatność gotówką).

W Instytucie Kultury Willa Decjusza dostępna jest usługa zdalnego tłumacza Polskiego Języka Migowego. Tłumacz PJM pomaga osobom g/Głuchym w uzyskaniu odpowiedzi na pytania związane z działalnością Instytutu, zakupie biletów czy skontaktowaniu się z pracownikami instytucji.

Klikając na poniższy link mogą Państwo uzyskać informację o możliwości połączenia się w tłumaczem PJM:
https://willadecjusza.pl/pjm


Dni i godziny zwiedzania Wystawy w Willi Decjusza mogą ulec zmianie. Zmiany terminów zwiedzania będą każdorazowo zamieszczane na stronie internetowej IKWD, www.willadecjusza.pl

Informujemy, że rejonie ul. Królowej Jadwigi, Wodociągi Miasta Krakowa będą realizowały roboty na ul. 28 Lipca 1943, w związku z tym na czas prac asfaltowych, ul. 28 Lipca 1943 – od 31 maja do 20 czerwca br. – zostanie zamknięta dla ruchu, na fragmencie od skrzyżowania z ul. Królowej Jadwigi do skrzyżowania z ul. Leśną i Starowolską. Zamknięta będzie również przecznica z ul. Poręba. Objazdy wyznaczone ul.: Królowej Jadwigi, Junacką, Chełmską, Rzepichy, Orlą, Księcia Józefa, Jodłową, Starowolską.

Zachowany zostanie przejazd autobusów komunikacji miejskiej oraz dojazd do posesji.




Zachęcamy także do wirtualnych spacerów po Willi Decjusza:
https://willadecjusza.wkraj.pl/html5/index.php?id=90128#90116/272,34


Zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem zwiedzania Wystawy w Willi Decjusza.
Godziny pracy Instytutu Kultury Willa Decjusza: 8.00. -16.00.

Na terenie zespołu parkowo-pałacowego Willi Decjusza znajdują się dwa parkingi.
Parking dolny:
20 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych (możliwość zaparkowania autokaru)
Parking górny:
10 miejsc parkingowych

Willa Decjusza
to najpiękniejszy w Polsce, renesansowy, otoczony zielenią zespół pałacowo-parkowy. Do zabytkowego kompleksu należą również dwie oficyny. Wiosną 1998 roku, po gruntownej rewaloryzacji, otwarto oficynę Willi, nazwaną na cześć jednego z przyjaciół Justusa Decjusza – Domem Łaskiego. Druga oficyna, o przyciągającej oko ciekawej bryle architektonicznej, to wybudowany w 2000 roku ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Miasta Krakowa – Dom Erazma. W Parku Decjusza znajduje się autorska galeria rzeźby prof. Bronisława Chromego, twórcy wielu rzeźb i monumentalnych pomników jak choćby Smoka Wawelskiego czy Lotników Polskich w Krakowie.

Regulamin sprzedaży internetowej

Jak do nas dotrzeć? | PJM

Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej