Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Instytut

Instytut Kultury Willa Decjusza to instytucja kultury Miasta Krakowa, która rozpoczęła swoją działalność w 2019. Głównym mottem Instytutu Kultury Willa Decjusza, mającego swą siedzibę w renesansowym zespole pałacowo-parkowym, jest: „Miejsce spotkań”, a ideą wszystkich podejmowanych działań – dialog, otwartość i współpraca.
 IKWD to instytucja, której nowatorska forma pozwala na kontynuowanie programów realizowanych w tym miejscu od 25 lat, jak również otwarcie na Kraków i krakowian w obszarze promocji ochrony dziedzictwa kulturowego Miasta. Celem Instytutu jest kreowanie unikatowej i wielowymiarowej przestrzeni dla mieszkańców miasta, w której kultura wysoka - osadzona w tradycji i o najwyższym kunszcie artystycznym - splata się z nowoczesnym i otwartym spojrzeniem na sztukę, naukę i edukację.

IKWD  tworzy w Willi Decjusza przestrzeń, gdzie wszyscy mieszkańcy Krakowa (także ci najmłodsi) mogą w niecodzienny sposób odkrywać sztukę i muzykę twórców wywodzących się z różnych kultur i tradycji. W Willi realizowane są więc zakrojone na szeroką skalę projekty międzynarodowe, działania edukacyjne oraz liczne wydarzenia artystyczne, jak wystawy, debaty, koncerty. Instytut Kultury Willa Decjusza prowadzi również liczne programy rezydencjalne dla twórców z całego świata, także tych szukających schronienia, organizuje międzynarodowe debaty i wydarzenia promujące działalność artystyczną zorientowaną na dialog oraz wzmacnianie wielokulturowego potencjału miasta Krakowa, z kreatywnym wykorzystaniem zabytkowego miejsca jakim jest Willa Decjusza.

Zespół Instytutu Kultury Willa Decjusza to ludzie z pasją - profesjonaliści i propagatorzy dziedzictwa kulturowego w różnych obszarach i kontekstach. Prowadzone przez nich projekty i działania opierają się  na łączeniu tradycji z nowoczesnością, w oparciu o innowacyjne i kreatywne podejście do myślenia o dziedzictwie, kulturze i potrzebach współczesnych odbiorców. Działania zespołu IKWD prowadzone są w obrębie czterech głównych obszarów:Platformy Dialogu Międzykulturowego, Centrum Rezydencji Artystycznych, Dziedzictwa Kulturowe Europy oraz działań edukacyjnych dla dzieci.

Instytut Kultury Willa Decjusza prowadząc zakrojoną na szeroką skalę działalność w zakresie propagowania kultury i dziedzictwa, współpracuje z licznymi instytucjami sztuki i kultury z całego świata, jak również z organizacjami i podmiotami działającymi na rzecz artystów, twórców oraz naukowców na skalę lokalną i międzynarodową. Instytut aktywnie działa w obszarach związanych z przynależnością Krakowa do takich organizacji, jak Organizacja Miast Dziedzictwa Światowego OWHC, Sieć Miast Kreatywnych UNESCO, jest członkiem Programu Rezydencjalnego Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (International Cities of Refuge Network ICORN), Sieci Scholars at Risk i sieci Europa Nostra.


O Instytucie Kultury Willa Decjusza w Polskim Języku Migowym

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA KRAKOWA

Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej