Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Stypendium Artystyczne Instytutu Kultury Willa Decjusza

Stypendium Artystyczne Instytutu Kultury Willa Decjusza to program rezydencjalny skierowany do artystów i artystek sztuk wizualnych: malarzy/malarek, rzeźbiarzy/rzeźbiarek, performerów/performerek, artystów/artystek multimedialnych czy fotografów/fotografek, którzy chcą zrealizować projekt artystyczny związany tematycznie z polskim dziedzictwem kulturowym, a zwłaszcza dziedzictwem kulturowym Krakowa.

Stypendium obejmuje miesięczny lub dwumiesięczny pobyt twórczy w Willi Decjusza, jednorazowe stypendium oraz zwrot kosztów podróży oraz organizację wydarzenia artystycznego prezentującego twórczość stypendysty: wystawy, koncertu, warsztatów lub performensu.
Stypendium Artystyczne IKWD realizuje we współpracy z instytucjami partnerskimi (placówkami dyplomatycznymi, konsularnymi, jednostkami edukacyjnymi, instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi) działającymi w Polsce lub zagranicą.

Termin pobytu rezydencjalnego oraz wysokość stypendium ustalane są indywidualnie z każdym artystą.
Nabór do Programu jest ciągły. Propozycje (CV, opis projektu, list motywacyjny) można przesyłać na adres: pawel.lyzwinski@willadecjusza.pl

Pierwszym stypendystą programu w 2020 roku był Pierre Vallet – francuski artysta-fotografik, który pracował nad swoim projektem podczas pobytu w Willi Decjusza w 2020. Jego rezydencja zaowocowała przepiękną serią czarno-białych fotografii Krakowa i Willi Decjusza, z których kilka znalazło się w wydanej w roku ubiegłym we współpracy z Wydawnictwem Austeria „Książce do pisania. Willa Decjusza”.
https://willadecjusza.pl/pierre-vallet-2


W 2022 w ramach Stypendium Artystycznego organizowanego we współpracy z Konsulatem Generalnym Austrii w Krakowie w ramach projektu „On the road again” gościliśmy w Willi Decjusza Julię Goodman oraz Gabriele Edlbauer – pracujące w duecie artystki, które realizują projekt poświęcony tradycjom galicyjskiej kuchni. Efektem ich pracy będzie artystyczna książka kucharska, w której galicyjskie przepisy łączyć się będą z wizualnymi dziełami sztuki.

Podczas pobytu w Willi Decjusza przygotowały happening kulinarno-artystyczny "Jappy Julia’s Crappy Cookbook. Jeśli nie możesz tego powiedzieć słowami, powiedz to z kurczakiem." - inspirowany galicyjskimi przepisami z kurczaka:
https://willadecjusza.pl/aktualnosci/jappy-julias-crappy-cookbook

Aby pobudzić transgraniczną działalność kulturalną i refleksję nad dzisiejszymi wyzwaniami, austriackie Federalne Ministerstwo do Spraw Europejskich i Międzynarodowych w 2021 r. stworzyło we współpracy z cenionym wiedeńskim stowarzyszeniem Künstlerhaus pierwszy w historii globalny program rezydencyjny zatytułowany "On the road again". Konsulat Generalny Austrii w Krakowie jest zachwycony, że może współpracować z Willą Decjusza w tym ekscytującym programie i jest przekonany, że współpraca z tak znakomitą lokalną instytucją kultury będzie ogromnym atutem w realizacji naszych projektów. – podkreśla Philipp Charwath, Konsul Generalny Austrii w Krakowie.
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej