Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Uładzimir Niaklajeu "SAM"

„АДЗІН/SAM” to nowy wybór wierszy Uładzimira Niaklajeva, jednego z najwybitniejszych pisarzy współczesnej Białorusi, laureata wielu nagród krajowych i międzynarodowych, wymienianego wśród kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla.
Książka ukazała się (w dwujęzycznym wydaniu) nakładem Kolegium Europy Wschodniej im. J. Nowaka-Jeziorańskiego (w przekładach Adama Pomorskiego, Bohdana Zadury, Czesława Seniucha i Jarosława Andersa) w ramach Serii Wydawniczej Instytutu Kultury Willa Decjusza.

„Sam”— to nazwa nie tylko wiersza, ostatniego tomu i całej książki, lecz nadrzędna idea, która naznacza i organizuje cały dorobek poetycki Uładzimira Niaklajeua. Ta postawa zbliża poetę do filozofii egzystencjalizmu, mówiącej iż dążenie do prawdy i pragnienie wolności skazują człowieka na duchowe osamotnienie, niezrozumienie, wyobcowanie i wygnanie. Uładzimir Niaklajeu to nie tylko wybitny poeta, to człowiek niesłychanej odwagi, który niejednokrotnie stawiał wierność swoim ideałom ponad ryzyko utraty wolności, a nawet życia. Sponiewierany i osamotniony, nawet w celi nie utracił nadziei na wolną demokratyczną Białoruś. Nie traćmy tej nadziei i my. Ta książka musiała powstać, ponieważ Uładzimir Niaklajeu jest głosem niejednego już pokolenia Białorusinów walczących o wolność i niepodległość swojego kraju.

Uładzimir Naklajeu był w latach 2021-2023 Stypendystą Programu Rezydencjalnego Międzynarodowej Sieć Miast Schronienia ICORN (International Cities of Refuge Network ICORN) w Krakowie.
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej