Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

"Inspiracje". Krzysztof Skórczewski

INSPIRACJE. Album prac Krzysztofa Skórczewskiego
Seria wydawnicza Instytutu Kultury Willa Decjusza, Kraków 2021
Inspiracje. Album z pracami Krzysztofa Skórczewskiego.

Publikacja powstała jako pokłosie wystawy miedziorytów Krzysztofa Skórczewskiego w Willi Decjusza w 2021 z okazji jubileuszu 75-lecia urodzin artysty.

Krzysztof Skórczewski początkowo pracował w technice linorytu, tworzył również cykle  malarskie, jak pastele i akwarele oraz rysunkowe. Jednak najbardziej konsekwentnie, od roku 1976, koncentruje się na jednej technice graficznej – miedziorycie. Na wystawie zgromadzone zostały wyłącznie miedzioryty, gdyż to właśnie rylec i miedziana płyta dały artyście bogaty zasób środków, jak w żadnej innej technice graficznej oraz możliwość najbardziej pełnej wypowiedzi. Także miedzioryt najbardziej odpowiada temperamentowi artystycznemu Krzysztofa Skórczewskiego, jak również jego metaforyczno-fantazyjnym wizjom świata.  Miejsca odwiedzane na przestrzeni wielu lat stawały się dla artysty inspiracjami do tworzenia grafik. Zdarzało się, że pomysł na nową pracę powracał po dłuższym czasie od odbytej podróży. Do owych inspiracji architekturą, pejzażami, wędrówkami, a także naturą i poezją nawiązuje tytuł wystawy. Ryciny artysty przedstawiają tematy związanych z konkretnymi miejscami, ale wśród nich znalazły się również wizje nieokreślone - wymyślone „kamienne miasta”, „wiszące ogrody”, weduty, zrodzone bardziej z potrzeby tworzenia ciekawych, zaskakujących form, penetrowania możliwości nowego kształtowania przestrzeni, często z zabawy nieznanym krajobrazem-labiryntem, niż z pragnienia uwiecznienia jakiegoś podróżniczego wspomnienia. Wśród polskich grafików jest najwybitniejszym artystą uprawiającym tzw. czysty miedzioryt. Pracując ponad 40. lat w tej technice stworzył ponad 230 grafik zebranych w różne cykle, m.in.: „Wieża Babel”, „Budowa Arki”, „Lalki”, „Ogrody”.

"Krzysztof Skórczewski związany jest z Willą Decjusza od wielu lat. W przestrzeni zabytkowego kompleksu dotychczas zrealizowane zostały dwie ekspozycje jego prac. W 2008 roku na wystawie zatytułowanej „Natura” pokazana została w sposób przekrojowy jego twórczość, natomiast w 2010 roku wystawa pt.: „Podróż” w interesujący sposób opowiadała o procesie powstawania jednego dzieła i możliwościach przekształcania grafiki w nowoczesnych formach interpretacji. Wystawa „Inspiracje” jest kontynuacją tej współpracy. Prezentacja wybranych miedziorytów pokazuje warsztat i wirtuozerię Krzysztofa Skórczewskiego w operowaniu nieograniczoną skalą szarości, wykorzystaniu różnorodności kreski, linii, punktu, nasycenia obrazu. Wśród pokazanych dzieł znalazły się prace z różnych okresów twórczości autora, zarówno grafiki, jak i płyty miedziorytnicze. Integralnymi elementami ekspozycji są prezentacje multimedialne stanowiące równocześnie współczesną interpretację tradycyjnej techniki graficznej, której początki sięgają XV wieku". – mówiła Katarzyna Trojanowska, koordynatorka wystawy „Inspiracje” z Instytutu Kultury Willa Decjusza.

Miedzioryt jest najstarszą wklęsłą techniką graficzną. W pracach Krzysztofa Skórczewskiego wybrzmiewają minione epoki, a przede wszystkim jest w nich obecna renesansowa harmonia. Do największych mistrzów początkowej epoki miedziorytu zalicza się działających właśnie w okresie Odrodzenia Andreę Mantegnię (Włochy) i Albrechta Dürera (Niemcy). Wystawa „Inspiracje” organizowana jest na terenie zabytkowego kompleksu pałacowo-parkowego Willi Decjusza o wyjątkowo ciekawej historii i architekturze. Willa Decjusza została wzniesiona w renesansie  przez Justusa Ludwika Decjusza, królewskiego sekretarza, jako nieznany wcześniej w Polsce rodzaj budowli - podmiejska willa w ogrodzie. Miejsce to, po blisko 500 latach od powstania zachowało cechy architektury renesansowej: symetrię, harmonię, nawiązania do architektury antycznej czy też loggię arkadową i nadal funkcjonuje jako otwarta dla krakowian i gości, otoczona ogrodem przestrzeń do spotkań.

Zapraszamy na wystawę wirtualną prac Krzysztofa Skórczewskiego, która była prezentowana jesienią 2021 w Willi Decjusza:
https://willadecjusza.pl/wirtualny%20spacer/index.htm

Zapraszamy do lektury rozmowy Dominiki Kasprowicz, dyrektorki Instytutu Kultury Willa Decjusza z prof. Krzysztofem Skórczewskim, przeprowadzonej przy okazji wystawy "Inspiracje":
https://willadecjusza.pl/aktualnosci/wirtualny-spacer-po-wystawie-inspiracjeKrzysztof Skórczewski

Krzysztof Skórczewski urodził się w 1947 roku w Krakowie, gdzie w latach 1965-1971 studiował w Akademii Sztuk Pięknych, uzyskując dyplom na Wydziale Grafiki. Od 1970 roku brał udział w konkursach i wystawach grafiki studenckiej. Początkowo zajmował się linorytem, wykonując do 1976 roku 30 prac w tej technice, a także grafiką użytkową. Podczas studiów w Królewskiej Wyższej Szkole Artystycznej w Sztokholmie w 1976 roku zainteresował się techniką rytowania w miedzi, stając się do dnia dzisiejszego autorem ponad 230 miedziorytów. Od roku 1994 zaczął pracować w technikach malarskich, i tak powstały jego cykle pasteli, akwareli i rysunków.

W ciągu przeszło 40 lat pracy artystycznej wziął udział w ponad 200 wystawach zbiorowych i licznych wystawach indywidualnych, a także w wielu aukcjach charytatywnych. W ramach pracy dydaktycznej w latach 1995-2004 wykładał w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, a w 2003 roku prowadził gościnne zajęcia na Uniwersytecie Stanowym Utah w Logan (USA). W 2004 roku został profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2010 roku brał udział w międzynarodowym sympozjum „La Continua Fortuna di Raffaello” w Urbino we Włoszech. Prowadząc działalność na terenie Chin, w 2012 i 2015 roku realizował wykłady i spotkania ze studentami Wydziału Grafiki Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie, a w 2014 roku zaangażował się w projekt utworzenia Centrum Grafiki w mieście Nantong.
Jest członkiem francuskiego stowarzyszenia Société des peintres graveurs français, a od 2013 roku członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności.

Reinterpretacja dziedzictwa | Tajemnice miedziorytu

Rozmowa z Krzysztofem Skórczewskim.
Współpraca:
Jan Fejkiel Gallery
Stowarzyszenie Willa Decjusza


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt dofinansowano ze środków Gminy Miejskiej Kraków.
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej