Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Kholoud Charaf "Powrót do Gór. Dziennik w cieniu wojny"

okładka książki "Porot do gór"
Kholoud Charaf "Powrót do Gór. Dziennik w cieniu wojny",
tłum. prof. Mark Dziekan (IKWD, 2020)

W 2019 roku książka "Powrót do gór. Dziennik w cieniu wojny" otrzymała marokańską Nagrodę Ibn Battuty w dziedzinie prozy podróżnej. 

"Powrót do gór" to poetycka proza, która łączy w sobie elementy dziennika, literatury podróżniczej i swobodnie płynącej filozoficznej refleksji. Gdy autorka po latach wraca do swojej rodzinnej miejscowości, odżywają w niej obrazy z dzieciństwa, a pamięć indywidualna zaczyna przeplatać się z historią Bliskiego Wschodu, zachowaną nie tylko w monumentalnych zabytkach, ale także w bogactwie dawnych rytuałów i surowym, wulkanicznym krajobrazie. Skoro w ogarniętym wojną świecie prawa godności ludzkiej wydają się już nie obowiązywać, jedynym kluczem do zrozumienia teraźniejszości okazuje się przeszłość.


"Książka Kholoud Charaf to nie tylko zapis dłuższych i krótszych wypraw po Bliskim Wschodzie; to nie tylko katalog odwiedzanych miejsc. Autorka podróżuje niczym arabski poeta z czasów przed powstaniem islamu; podróżuje do miejsc ważnych dla jej religii, niczym pielgrzym. Ale podróżuje też na swój własny sposób, w głąb siebie, w głąb własnej pamięci, ku swoim korzeniom i swej rodzinnej ziemi, a zatem także w głąb historii, która ukształtowała Syrię i jej współczesną naturę oraz kulturę".
(Ze wstępu Marka M. Dziekana)

Partnerem wydania jest Miasto Kraków, Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz sieć ICORN.

Książki Serii Wydawniczej IKWD można zamawiać mailowo pod adresem:
seriawydawnicza@willadecjusza.pl
"Powrót do Gór" Kholoud Charaf, 25 zł + 7 zł (koszty wysyłki)


Książkę można kupić także w krakowskich księgarniach stacjonarnych:

Księgarni pod Globusem - ul. Długa 1, Kraków
De Revolutionibus Books&Cafe – ul. Bracka 14, Kraków
MOCAK Bookstore – Kraków, ul. Lipowa 4
Bonobo Księgarni Kawiarni Podróżniczej – Mały Rynek 4, Kraków
Lokator, - ul. Mostowa 1, Kraków

Rozmowa Kholoud Charaf

Rozmowa z Kholoud Charaf o jej książce "Powrót do gór" (tłum. Marek Dziekan, wyd. IKWD 2020) oraz o programie Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN w Krakowie.

Występują: Kholoud Charaf (syryjska poetka, pisarka, krytyczka sztuki i aktywistka), Dominika Kasprowicz (dyrektorka Instytutu Kultury Willi Decjusza), Robert Piaskowski (Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa Ds. Kultury oraz Członek Zarządu ICORN).
fotografia - zdjęcie portretowe kobiety z kręcownymi włosami na tle orientalnych kafli Kholoud Charaf, fot. P. Mazur

Kholoud Charaf

Kholoud Charaf – poetka, pisarka, krytyczka sztuki i aktywistka, pochodząca z Al Mudżajmiru w południowej Syrii. W 2003 roku ukończyła studia w zakresie technika medycznego na Uniwersytecie w Damaszku. Była kierowniczką jednostki medycznej w więzieniu dla kobiet w As-Suwajdzie i pracowała jako nauczycielka angielskiego w Syryjskim Instytucie Edukacji Dziecięcej, prowadząc zajęcia dla dzieci, które nie miały szans na formalną edukację w powodu trwającej wojny. Brała udział w kursie wsparcia psychologicznego organizowanym przez Syryjski Czerwony Krzyż.

W 2016 roku opublikowała swój debiutancki tom poetycki zatytułowany "Resztki motyla" (arab. Rufat farasza), który spotkał się z uznaniem krytyków, wskazujących na oryginalność poetyckiego języka i literackich obrazów, a także wyjątkową zdolność autorki do przekształcania wojennych doświadczeń w piękne światy wyobraźni nawiązujące do wspomnień z dzieciństwa w rodzinnej wiosce. Jej wiersze były tłumaczone na język angielski, francuski, włoski oraz polski, a tomik "Odwrócone niebo / Reversed Sky" ukazał się w dwujęzycznym (polsko-angielskim) wydaniu nakładem wydawnictwa Znak (2019).
https://willadecjusza.pl/kholoud-charaf-odwrocone-niebo-reversed-sky


W 2018 roku Kholoud Charaf przeniosła się do Krakowa jako ósma stypendystka Programu Rezydencjalnego Międzynarodowej Sieć Miast Schronienia (International Cities of Refuge Network ICORN), gdzie przebywała do 2020. W 2020 otrzymała prestiżowe stypendium Artist Protecion Fund dla artystów prześladowanych w swojej ojczyźnie.
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej