pl
A A A

Villa Artis Online

Cykl wydarzeń artystycznych w Willi Decjusza w wirtualnej odsłonie.

Villa Artis Online

Cykl Villa Artis Online popularyzuje dziedzictwo sztuki europejskiej i polskiej w wirtualnej przestrzeni. Przedstawia sylwetki wybitnych krakowskich twórców o międzynarodowej renomie, a także artystów z innych krajów mieszkających i rozwijających swoją działalność w naszym mieście. Prezentuje wydarzenia artystyczne otoczone historią i walorami zabytkowej Willi Decjusza, dając równocześnie wykonawcom możliwość osobistych wypowiedzi, a odbiorcom przybliża wiedzę na temat różnych obszarów kultury.

Pomysł na miniatury muzyczne, które powstały i powstają w ramach tego cyklu narodził się w szczycie izolacji, kiedy coraz mniej można było zrobić, a sale Willi opustoszały. W tych smutno przemawiających przestrzeniach willowych pojawia się więc artysta, który to miejsce zna, w którym już koncertował w wypełnionej sali i proponuje jakąś swoją interpretację. Starannie dobieraliśmy artystów, których zaprosiliśmy do tego projektu – każdy z nich wybrał też repertuar, który  jest związany z samą Willą . Koncert w pustych przestrzeniach to swego rodzaju manifest – werbalizacja tęsknoty za odbiorcą, gościem. 

1o lipca zapraszamy na premierę czwartego koncertu w ramach cyklu Villa Artis Online.
Krakowski skrzypek, kompozytor i multiinstrumentalista Stanisław Słowiński wykona „Balladę” na skrzypce solo – utwór specjalnie skomponowany do tej edycji Villa Artis. Kompozycja jest zapowiedzią większego koncertu, który odbędzie się jesienią w ogrodach Willi Decjusza jako jeden z serii koncertów jubileuszowych związanych ze świętowaniem 25-lecia odbudowy Willi Decjusza.

Na naszej stronie i kanale YouTube można posłuchać już trzech koncertów i rozmów z muzykami.

Pierwszą miniaturę muzyczną zagrała pianistka krakowska – Izabela Jutrzenka-Trzebiatowska. Zaprezentowała  scherzo Fryderyka Chopina, nawiązując do salonu, jaki organizowała w Willi Decjusza księżna Marcelina Czartoryska, uczennica Chopina, która zdobyła europejską sławę jako niezwykle utalentowana i jedna z najznakomitszych interpretatorek jego utworów. 
https://willadecjusza.pl/aktualnosci/villa-artis-online

Druga miniaturę, graną na arabskim instrumencie ud przygotował Wassim Ibrahim, nowy krakowianin, muzyk urodzony w Damaszku, który zagrał i zaśpiewał pieśni arabskie na tle pięknych willowych orientalnych kafli.
https://willadecjusza.pl/aktualnosci/villa-artis-online-1

Trzeci mini koncert zagrał Piotr Różański, wykonując miniatury fortepianowe na lewą rękę Franka Bridge’a, brytyjskiego kompozytora, altowiolisty oraz dyrygenta.
https://willadecjusza.pl/aktualnosci/villa-artis-online-2
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej