Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Ramesch Daha

Rezydentka Stypendium Artystycznego Instytutu Kultury Willa Decjusza w roku 2022 organizowanego we współpracy z Konsulatem Generalnym Austrii w Krakowie w ramach projektu „On the road again".
fotografia: portret kobiety w śrenim wieku z ciemnymi włosami na tle orientalnych kafli Fot. Edyta Dufaj
Urodzona w 1971 w Teheranie, Ramesch Daha od 1978 roku mieszka w Wiedniu, mieście rodzinnym jej matki, do którego przeprowadziła się wraz z rodziną, aby uciec od islamskiej rewolucji i odradzającego się fundamentalizmu.
W swojej twórczości artystycznej często sięga do rodzinnej historii, obierając ją za punkt wyjścia do rozważań nad subiektywnymi i społecznymi uwarunkowaniami narracji historycznych. Posługując się różnymi mediami (m.in. malarstwem, kolażem, filmem i rysunkiem, a także dokumentami z archiwów publicznych i osobistych) artystka tworzy wieloczęściowe prace, które na różny sposób łączą biograficzne i społeczno-polityczne aspekty historii i układają je w nowe konstelacje. Metoda jej pracy, oparta na wszechstronnych badaniach historycznych, wiąże się z licznymi podróżami i wizytami studyjnymi, m.in. w Vancouver, Nowym Jorku, Londynie czy Berlinie.
Ramesch Daha spotkała się z szerokim międzynarodowym uznaniem dzięki nieukończonemu jeszcze cyklowi „Ofiary 9/11”, w którym próbuje ocalić od zapomnienia ofiary zamachu terrorystycznego na World Trade Center, tworząc osobny portret każdej z nich. Jej prace były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Nowym Jorku, Wiedniu, Berlinie, Sztokholmie, Helsinkach czy Augsburgu.
Od 2021 roku pełni funkcję prezeski Stowarzyszenia Sztuk Pięknych Secesji Austriackiej, zwanego popularnie Secesją Wiedeńską.

Zapraszamy do lektury wywiadu artystką:
https://willadecjusza.pl/aktualnosci/rozmowa-z-ramesch-dahaWięcej informacji na:
https://ramesch-daha.com/

Współpraca

Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej