pl
A A A

CENTRUM REZYDENCJI ARTYSTYCZNYCH

Program Centrum Rezydencji Artystycznych skierowany jest do pisarzy, poetów, eseistów, krytyków, tłumaczy literatury, dziennikarzy i menedżerów literatury z Miast Literatury należących do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO oraz prześladowanych pisarzy i artystów w ramach programu ICORN. Program oferuje uczestnikom stypendia, rezydencje literackie oraz pobyty stypendialne. Celem programu jest wspieranie twórczości i mobilności autorów oraz tworzenie platformy wymiany kontaktów i doświadczeń. Uczestnicy programu wybierani są przez krajowe i międzynarodowe komisje rekrutacyjne na podstawie indywidualnych aplikacji.
Obecnie - w ramach 3. Edycji Programu Rezydencjalnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO - od początku września 2019 roku Willa Decjusza gości dwie znakomite rezydentki:

Liz Breslin

- to mająca polskie korzenie, a pochodząca z Hawea Flat na nowozelandzkiej Wyspie Południowej twórczyni zajmująca się prozą, poezją i dramatem. Regularnie pisze felietony dla Otago Daily Times. Prezentuje również performansy, w które wplata fragmenty eseju Love in the time of netball. Jej pierwsza kolekcja wierszy pt. Alzheimer i łyżka została opublikowana w 2017 roku przez Otago University Press i uznana za jedną ze 100 najlepszych książek NZ Listener w tym samym roku. Ostatnio prezentowała swoją twórczość m.in. na Litcrawl Verb Wellington, Dunedin Writers & Readers Festival, WORD Christchurch, a także podczas wycieczek po barach, księgarniach i bajkowym skateparku w BC w Kanadzie. www.lizbreslin.com

Zobacz wywiad z Liz


Nadia Bailey

- pochodząca z Melbourne pisarka, dziennikarka i krytyczka. Jej teksty ukazywały się w ,,The Australian”, ,,The Lifted Brow”, ,,Cordite” oraz w ,,The Age/SMH”. Autorka trzech książek teoretycznych o kulturze popularnej, a także poezji i krótkich form. Jest laureatką wielu nagród, m.in. Adrien Abott Poetry Prize i OutStanding Queer Short Story Award. Jej eseje, opowiadania i wiersze były wielokrotnie publikowane w czasopismach i niezależnej prasie, m.in. w The Lifted Brow, Cordite Poetry Review, GARAGE, Neighborhood Paper, Voiceworks i wielu innych. W 2018 r. Otrzymała stypendium Midsumma Futures oraz mentoring u Hannah Kent. Autorka trzech książek o kulturze popularnej, obecnie pracuje nad swoją pierwszą powieścią.

Zobacz wywiad z Nadią
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej