Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

CENTRUM REZYDENCJI ARTYSTYCZNYCH

Program Centrum Rezydencji Artystycznych skierowany jest do pisarzy, poetów, eseistów, krytyków, tłumaczy literatury, dziennikarzy i menedżerów literatury z Miast Literatury należących do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO oraz prześladowanych pisarzy i artystów w ramach programu ICORN. Program oferuje uczestnikom stypendia, rezydencje literackie oraz pobyty stypendialne. Celem programu jest wspieranie twórczości i mobilności autorów oraz tworzenie platformy wymiany kontaktów i doświadczeń. Uczestnicy programu wybierani są przez krajowe i międzynarodowe komisje rekrutacyjne na podstawie indywidualnych aplikacji.
Obecnie - w ramach 3. Edycji Programu Rezydencjalnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO - od początku września 2019 roku Willa Decjusza gości dwie znakomite rezydentki:

Liz Breslin

- to mająca polskie korzenie, a pochodząca z Hawea Flat na nowozelandzkiej Wyspie Południowej twórczyni zajmująca się prozą, poezją i dramatem. Regularnie pisze felietony dla Otago Daily Times. Prezentuje również performansy, w które wplata fragmenty eseju Love in the time of netball. Jej pierwsza kolekcja wierszy pt. Alzheimer i łyżka została opublikowana w 2017 roku przez Otago University Press i uznana za jedną ze 100 najlepszych książek NZ Listener w tym samym roku. Ostatnio prezentowała swoją twórczość m.in. na Litcrawl Verb Wellington, Dunedin Writers & Readers Festival, WORD Christchurch, a także podczas wycieczek po barach, księgarniach i bajkowym skateparku w BC w Kanadzie. www.lizbreslin.com

Zobacz wywiad z Liz


Nadia Bailey

- pochodząca z Melbourne pisarka, dziennikarka i krytyczka. Jej teksty ukazywały się w ,,The Australian”, ,,The Lifted Brow”, ,,Cordite” oraz w ,,The Age/SMH”. Autorka trzech książek teoretycznych o kulturze popularnej, a także poezji i krótkich form. Jest laureatką wielu nagród, m.in. Adrien Abott Poetry Prize i OutStanding Queer Short Story Award. Jej eseje, opowiadania i wiersze były wielokrotnie publikowane w czasopismach i niezależnej prasie, m.in. w The Lifted Brow, Cordite Poetry Review, GARAGE, Neighborhood Paper, Voiceworks i wielu innych. W 2018 r. Otrzymała stypendium Midsumma Futures oraz mentoring u Hannah Kent. Autorka trzech książek o kulturze popularnej, obecnie pracuje nad swoją pierwszą powieścią.

Zobacz wywiad z Nadią
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej