Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Poznaj historię Radaru 09.01.2023

Zapraszamy do lektury!
"Radar" to międzynarodowy magazyn literacki ukazujący się w języku niemieckim, polskim i ukraińskim, wydawany w Willi Decjusza w latach 2010-2014. Ideą "Radaru” było stworzenie wspólnej przestrzeni dialogu dla pisarzy  z różnych części Europy odbywających rezydencje literackie w Willi Decjusza. Poprzez tematy poruszane na jego łamach "Radar" był świadkiem wielu wydarzeń historycznych ważnych dla tych krajów, ale także w szerszej perspektywie dla całej Europy. Nowatorska trójjęzyczna forma czasopisma miała w szczególności na celu prezentowanie trójstronnej perspektywy doświadczeń wspólnych dla Polaków, Niemców i Ukraińców.

Pytaniem, towarzyszącym pierwszemu numerowi magazynu literackiego „Radar” było: „Czy możliwa jest jedna literatura trzech narodów?” Twórcy „Radaru” w 2010 roku wyszli z założenia, że literatura trzech sąsiednich narodów w gruncie rzeczy tworzy spójny obraz rzeczywistości. Fundament pierwszych numerów magazynu stanowiły doświadczenia programu stypendialnego Stowarzyszenia Willa Decjusza „Homines Urbani”, wspólnych wyjazdów autorów-stypendystów do Berlina i Lwowa, a także udział w międzynarodowych festiwalach.

Dotychczas ukazało się 10 numerów „Radaru”, na łamach magazynu swoje teksty literackie publikowali m.in.: Ksenya Kharchenko, Serhij Żadan, Ursula Kiermeier, Igor Stokfiszewski, Birgit Bauer, Robert Ostaszewski, Małgorzata Buchalik, Iyryna Chadarenka, Natalia Śniadanko, Ostap Slyvynsky.

Po dziewięciu latach od ukazania się ostatniego numeru magazynu „Radar” postanowiliśmy przygotować wyjątkową trójjęzyczną (polsko-ukraińsko-niemiecką) publikację, która nawiązuje do poprzednich numerów „Radaru” wydawanego w latach 2010-2014.  Na łamy nowego wydania zaprosiliśmy osoby, które tworzyły „Radar” przed laty: autorów i aktorki, tłumaczy i tłumaczki, stypendystów i stypendystki Willi Decjusza.

Specjalne wydanie Radaru ukaże się 17 stycznia 2023 dzięki wsparciu finansowemu w ramach Funduszu Stabilizacyjnego na rzecz Kultury i Edukacji  Niemieckiego Federalnego Urzędu Spraw Zagranicznych oraz Goethe-Institut.

Więcej informacji nt. premiery najnowszego wydania:
https://willadecjusza.pl/wydarzenie/dom-czas-zmiana


Tymczasem przygotowaliśmy dla Państwa wersje elektroniczne archiwalnych wydań "Radaru".
Zapraszamy do lektury!
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej