pl
A A A

Festiwal Wielokulturowy 02.09.2021

Festiwal Wielokulturowy to spotkanie ludzi różnych narodowości, kultur i religii, mieszkających w Krakowie.
Stowarzyszenie Willa Decjusza i Fundacja Internationaler Bund Polska jako operator Centrum Wielokulturowego w Krakowie w partnerstwie z Instytutem Kultury Willa Decjusza, przy wsparciu finansowym Miasta i Otwartego Krakowa, zapraszają wszystkich Krakowian do wspólnego świętowania w ramach Festiwalu Wielokulturowego – Nowi Krakowianie 2021."

Festiwal Wielokulturowy ma przede wszystkim na celu przybliżenie sylwetek obcokrajowców mieszkających na terenie Krakowa i prowadzących tu swoją działalność, jak również będzie okazją do zaprezentowania kultur różnych krajów.
Kraków jako miejsce od lat otwarte na przybyszów z innych krajów, na nowe kultury i tradycje, budujące swój kulturalny potencjał w oparciu o dziedzictwo przyjezdnych jest najczęściej wybieranym przez obcokrajowców miastem do studiowania, a także pracy i życia.
Wiele zawdzięczamy obcokrajowcom, którzy zdecydowali się osiąść w Krakowie, aby tworzyć, pracować czy studiować. Sprowadzając się tutaj z innych stron świata, nowi mieszkańcy zaszczepiają elementy własnych kultur, wzbogacając tym samym lokalne relacje społeczne oraz inspirując i otwierając krakowian na nowe doświadczenia, kultury i tradycje. Kluczem do wykorzystania ogromnego potencjału, jaki stanowi obecność cudzoziemców jest twórcza współpraca polegająca na wzajemnym poznawaniu się, na integracji mieszkańców, środowisk twórczych i grup miejskich oraz na budowaniu wspólnej tożsamości – tożsamości mieszkańców Krakowa.

Festiwal rozpocznie się 23 września 2021 roku i potrwa do 3 października.

Festiwal będzie obejmował szereg aktywności o charakterze artystycznym i edukacyjnym. W ramach Festiwalu odbędą się spotkania, prelekcje, warsztaty kulinarne, językowe, muzyczne i taneczne, a także spacery tematyczne, konkursy i akcje społeczne, dzięki którym poszerzy się przestrzeń współpracy, otwartości i dialogu.

Wydarzenia realizowane z licznymi partnerami będą się odbywać w różnych punktach na terenie Krakowa, a zaproszeni są na nie wszyscy mieszkańcy. W programie Festiwalu m.in. warsztaty antydyskryminacyjne, spacery z przewodnikiem po Krakowie dla dzieci i dorosłych, ukazujące wielokulturowe oblicze miasta, koncerty, otwarcie wystawy „Między słowami – między narodami” z okazji 100-lecia urodzin Karla Dedeciusa, Okrągły Stół – debata pt. "Wielokulturowość w miastach Europy", warsztaty muzyczne z Wassimem Ibrahimem, warsztaty taneczne Afro Dance,  plebiscyt na najlepszą restaurację w Krakowie prowadzoną przez obcokrajowców, wieczorki językowe z native speakerami (język włoski, ukraiński,  rosyjski, francuski), warsztaty kulinarne. W czasie Festiwalu będzie miała swój finał akcja „Biblioteka Wielokulturowa”, podczas której zostaną przekazane Bibliotece Kraków książki, podarowane przez Konsulaty, instytucje kultury, wydawnictwa, zasilając i poszerzając biblioteczne zbiory obcojęzyczne oraz z literaturą tłumaczona na język polski.

Zapraszamy do przyłączenia się do wydarzenia:
https://fb.me/e/4QWWP001x

W ramach Festiwalu już dziś zapraszamy Nowych Krakowian do udziału w konkursie "Scenariusze przyszłości:
https://willadecjusza.pl/aktualnosci/konkurs-scenariusze-przyszlosci


Zapraszamy także do udziału w plebiscycie "Smaki Wielokulturowości, w którym wybierzemy najlepszą restaurację prowadzoną w Krakowie przez Obcokrajowców!
https://willadecjusza.pl/aktualnosci/smaki-wielokulturowosci


* W przypadku pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej w Polsce, wydarzenie zostanie zaadaptowane do formatów online lub hybrydowych.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Willa Decjusza
Fundacja Internationaler Bund Polska - operator Centrum Wielokulturowego w Krakowie


Partnerzy:
Instytut Kultury Willa Decjusza
Otwarty Kraków

Klub Ukraiński w Krakowie - Fundacja Zustricz
Fundacja 2Act


Patroni Medialni:
Radio Kraków
Wyborcza.pl Kraków
Co Jest Grane24
Portal NGO PL
Krakow.pl
In Your Pocket City Guides
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej