Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Festiwal Wielokulturowy 02.09.2021

Festiwal Wielokulturowy to spotkanie ludzi różnych narodowości, kultur i religii, mieszkających w Krakowie.
Stowarzyszenie Willa Decjusza i Fundacja Internationaler Bund Polska jako operator Centrum Wielokulturowego w Krakowie w partnerstwie z Instytutem Kultury Willa Decjusza, przy wsparciu finansowym Miasta i Otwartego Krakowa, zapraszają wszystkich Krakowian do wspólnego świętowania w ramach Festiwalu Wielokulturowego – Nowi Krakowianie 2021."

Festiwal Wielokulturowy ma przede wszystkim na celu przybliżenie sylwetek obcokrajowców mieszkających na terenie Krakowa i prowadzących tu swoją działalność, jak również będzie okazją do zaprezentowania kultur różnych krajów.
Kraków jako miejsce od lat otwarte na przybyszów z innych krajów, na nowe kultury i tradycje, budujące swój kulturalny potencjał w oparciu o dziedzictwo przyjezdnych jest najczęściej wybieranym przez obcokrajowców miastem do studiowania, a także pracy i życia.
Wiele zawdzięczamy obcokrajowcom, którzy zdecydowali się osiąść w Krakowie, aby tworzyć, pracować czy studiować. Sprowadzając się tutaj z innych stron świata, nowi mieszkańcy zaszczepiają elementy własnych kultur, wzbogacając tym samym lokalne relacje społeczne oraz inspirując i otwierając krakowian na nowe doświadczenia, kultury i tradycje. Kluczem do wykorzystania ogromnego potencjału, jaki stanowi obecność cudzoziemców jest twórcza współpraca polegająca na wzajemnym poznawaniu się, na integracji mieszkańców, środowisk twórczych i grup miejskich oraz na budowaniu wspólnej tożsamości – tożsamości mieszkańców Krakowa.

Festiwal rozpocznie się 23 września 2021 roku i potrwa do 3 października.

Festiwal będzie obejmował szereg aktywności o charakterze artystycznym i edukacyjnym. W ramach Festiwalu odbędą się spotkania, prelekcje, warsztaty kulinarne, językowe, muzyczne i taneczne, a także spacery tematyczne, konkursy i akcje społeczne, dzięki którym poszerzy się przestrzeń współpracy, otwartości i dialogu.

Wydarzenia realizowane z licznymi partnerami będą się odbywać w różnych punktach na terenie Krakowa, a zaproszeni są na nie wszyscy mieszkańcy. W programie Festiwalu m.in. warsztaty antydyskryminacyjne, spacery z przewodnikiem po Krakowie dla dzieci i dorosłych, ukazujące wielokulturowe oblicze miasta, koncerty, otwarcie wystawy „Między słowami – między narodami” z okazji 100-lecia urodzin Karla Dedeciusa, Okrągły Stół – debata pt. "Wielokulturowość w miastach Europy", warsztaty muzyczne z Wassimem Ibrahimem, warsztaty taneczne Afro Dance,  plebiscyt na najlepszą restaurację w Krakowie prowadzoną przez obcokrajowców, wieczorki językowe z native speakerami (język włoski, ukraiński,  rosyjski, francuski), warsztaty kulinarne. W czasie Festiwalu będzie miała swój finał akcja „Biblioteka Wielokulturowa”, podczas której zostaną przekazane Bibliotece Kraków książki, podarowane przez Konsulaty, instytucje kultury, wydawnictwa, zasilając i poszerzając biblioteczne zbiory obcojęzyczne oraz z literaturą tłumaczona na język polski.

Zapraszamy do przyłączenia się do wydarzenia:
https://fb.me/e/4QWWP001x

W ramach Festiwalu już dziś zapraszamy Nowych Krakowian do udziału w konkursie "Scenariusze przyszłości:
https://willadecjusza.pl/aktualnosci/konkurs-scenariusze-przyszlosci


Zapraszamy także do udziału w plebiscycie "Smaki Wielokulturowości, w którym wybierzemy najlepszą restaurację prowadzoną w Krakowie przez Obcokrajowców!
https://willadecjusza.pl/aktualnosci/smaki-wielokulturowosci


* W przypadku pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej w Polsce, wydarzenie zostanie zaadaptowane do formatów online lub hybrydowych.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Willa Decjusza
Fundacja Internationaler Bund Polska - operator Centrum Wielokulturowego w Krakowie


Partnerzy:
Instytut Kultury Willa Decjusza
Otwarty Kraków

Klub Ukraiński w Krakowie - Fundacja Zustricz
Fundacja 2Act


Patroni Medialni:
Radio Kraków
Wyborcza.pl Kraków
Co Jest Grane24
Portal NGO PL
Krakow.pl
In Your Pocket City Guides
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej