Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Konkurs "Scenariusze przyszłości" 03.09.2021

Zapraszamy Nowych Krakowian do udziału w konkursie literackim „Scenariusze przyszłości”!
Zapraszamy do udziału w konkursie literackim „Scenariusze przyszłości”!

Świat zmienia się w zawrotnym tempie, a zmiany te nie omijają nawet miejsc tak silnie związanych z przeszłością, jak Kraków. Gdy spoglądamy na zabytkowe mury Wawelu i przechadzamy się po średniowiecznych dzielnicach Starego Miasta, które przetrwały setki lat, odnosimy zapewne wrażenie, że przeznaczeniem Krakowa jest trwać wiecznie w tym samym kształcie. Gdy tylko jednak opuszczamy nieco wzrok, widzimy coś, co jest zupełnym zaprzeczeniem stałości. Pomiędzy wyniosłymi ścianami nieprzerwanie płynie nieprzewidywalny nurt życia, ulice wypełnia wielonarodowy tłum, a tysiące mieszkańców miasta żyje już przyszłością, snując plany, marząc i wybiegając myślą daleko naprzód. Być może dla turysty Kraków rzeczywiście jest niczym ogromna skamielina, niczym pomnik, wystawiony chwalebnym i burzliwym dziejom, który można jedynie podziwiać. Jego mieszkańcy potrafią jednak dostrzec wciąż zachodzące w krajobrazie miejskim zmiany – zarówno te drobne, jak i te bardzo duże – i doskonale wiedzą, że miasto nie zawsze było takie, jak dziś. Na pewno przeczuwają również, że nie będzie takie samo w przyszłości.

Zmiany te jednak wyglądają zapewne nieco inaczej z perspektywy przybyszów z innych krajów, którzy zdecydowali się osiedlić w Krakowie. Wierzymy, że mając doświadczenie życia w innym kontekście geograficznym i kulturowym, mogą zwrócić uwagę na nieoczywiste aspekty biografii miasta, które pozostają niedostrzegalne dla jego rdzennych mieszkańców.

Dlatego to do Was, drodzy Krakowianie z wyboru, kierujemy zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie „Scenariusze przyszłości”. Chcielibyśmy zachęcić Was, żebyście odważyli się wyobrazić sobie, jak będzie wyglądać Kraków w przyszłości – za dziesięć, dwadzieścia albo pięćdziesiąt lat. Wasze wizje i przypuszczenia możecie ubrać w dowolną formę. Może to być opis, koncentrujący się na wybranym elemencie krajobrazu przyszłości, krótka scenka fabularna, kartka z pamiętnika, przedstawiająca dzień z życia, fragment artykułu prasowego, parę zdań podsłuchanych w audycji radiowej, reportaż terenowy, wypowiedź zaczerpnięta z serwisu informacyjnego, a nawet wymyślony wpis na Facebooku lub Twitterze. Przyszłość, tak samo jak teraźniejszość, ma wiele obliczy, i tylko od Was zależy, które z nich poznamy. Żeby podsunąć Wam parę inspiracji, z których możecie skorzystać, chcielibyśmy zaproponować parę pytań, które możecie potraktować jako punkt wyjścia.

Kto będzie mieszkał w Krakowie w przyszłości? Czy pojawi się tutaj ktoś nowy? A może ktoś zdecyduje się opuścić Kraków?

Czym zajmować się będą mieszkańcy miasta? Jak będą pracować, a jak spędzać wolny czas? Gdzie wybiorą się w ciepłe, letnie popołudnie, a gdzie w deszczowy dzień?

Które dzielnice miasta się zmienią, a które pozostaną takie same? Czy gdyby osoba dziś żyjąca przeniosła się w przyszłość, rozpoznałaby swoje miejsce zamieszkania?

Co będzie tematem najgorętszych dyskusji w mieście? Co pojawi się na pierwszych stronach gazet? O czym będzie się rozmawiać przy rodzinnym obiedzie, a o czym u fryzjera? Jakie tematy będą wywoływać największe emocje?

Czy dowiemy się o przeszłości Krakowa czegoś nowego? Może znajdziemy ślady nieistniejących już budynków i miejsc, o których nie mieliśmy pojęcia? Odkryjemy w starych gmachach tajemne przejścia, ukryte pokoje albo zaszyfrowane napisy? Natkniemy się na znaleziska, które zupełnie zmienią nasze myślenie o historii miasta?

Co zmieni się na lepsze, a co na gorsze? Czy w Krakowie będzie żyło się przyjemniej?

Do udziału w konkursie można zgłaszać teksty w dowolnym języku.
Zgłoszenia prosimy przesyłać drogą mailową na adres festiwal@willadecjusza.pl do 15 września 2021 r.
Powinny mieć one objętość maksymalnie jednej strony (1800 znaków ze spacjami) i być podpisane imieniem i nazwiskiem.

Spośród nadesłanych scenariuszy przyszłości wybierzemy sześć, które zostaną przetłumaczone na język polski, zilustrowane i wystawione w formacie plakatowym podczas Festiwalu Wielokulturowego w Willi Decjusza. Ponadto autorzy trzech najlepszych tekstów, którzy w najciekawszy, najbardziej wnikliwy albo najbardziej nietuzinkowy sposób przedstawili przyszłość miasta, otrzymają vouchery do restauracji wytypowanych w towarzyszącym Festiwalowi plebiscycie Smaki Wielokulturowości.

Pióra w dłoń! Przyszłość miasta jest w Waszych rękach.

Wysłanie zgłoszenia jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.

Konkurs jest częścią Festiwalu Wielokulturowego - Nowi Krakowianie, organizowanego od 23 września do 3 października 2021 przez Stowarzyszenie Willa Decjusza i Fundację Internationaler Bund Polska - operatora Centrum Wielokulturowego w Krakowie w partnerstwie z Instytutem Kultury Willa Decjusza, przy wsparciu finansowym Miasta i Otwartego Krakowa.


Zapraszamy do przyłączenia się do wydarzenia:
https://fb.me/e/4QWWP001x

Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej