Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Kultura na uchodźstwie

Dni solidarności w Willi Decjusza
grafika ozdobna
W dniach 3-4 czerwca 2023 odbędzie się druga edycja wydarzenia "Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza".

Instytut Kultury Willa Decjusza cyklicznie organizuje wydarzenia promujące różnorodność kulturową naszego miasta. Willa, od wieków słynąca jako miejsce spotkań i dialogu różnych kultur i tradycji, ale także jako przestrzeń, w której spotykali się artyści w salonie patriotycznym, od 26 lat, pod auspicjami Gminy Miejskiej Kraków tworzy ważny punkt na mapie kulturalnej Europy Środkowo-Wschodniej oraz bezpieczne miejsce dla twórców szukających schronienia przed wojną czy prześladowaniami w krajach swego pochodzenia. W ostatnim czasie szczególnie dużo miejsca przeznaczyliśmy, na pomoc przyjaciołom z Ukrainy, nie zaniedbując jednocześnie relacji i programów realizowanych z innymi międzynarodowymi partnerami.

Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza jest naszą odpowiedzią na trudną sytuację demokratycznej opozycji w Białorusi i pogłębiającego się w tym państwie kryzysu wartości demokratycznych i swobód obywatelskich. Mając w pamięci postaci i wysiłki polskich twórców kultury na  uchodźstwie do rozmowy zapraszamy Białorusinów - ofiary politycznych opresji, który byli zmuszeni wyemigrować ze swojej ojczyzny, by znaleźć nowe miejsce do życia i pracy twórczej. Organizując wydarzenie Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza chcemy pokazać, że budowanie wspólnoty polega zarówno na serdecznym współodczuwaniu, jak również na otwartości na inne głosy i tradycje, na zaciekawieniu kulturą sąsiadów - Nowych Krakowian, na chęci nauczenia się czegoś się od nich, a także nauczenia się czegoś o nich samych i przy okazji o każdym z nas.

Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza to wydarzenie artystyczno-literackie, z szerokim gronem uczestników i gości z Polski i Białorusi. Podczas dwudniowego festiwalu planujemy m.in. otwarcie wystawy fotografii "Zaręczyny z Morzem" autorstwa białoruskiej artystki Marii Eleny Bonet, koncert ETNO-ZEPOŁU, spotkania literackie z przedstawicielami białoruskiej wolnej kultury – Uładzimirem Niaklajeuem, Uładzimirem Arłowem, Hanną Jankutą, a także debatę m.in. z udziałem przedstawicieli polskiego i białoruskiego PEN Clubu, oraz prezentację książki o Alesiu Bialackim - laureacie Pokojowej Nagrody Nobla, połączone z akcją solidarności z więźniami sumienia w Białorusi.

Gościem honorowym wydarzenia będzie Swiatłana Cichanouska – liderka białoruskiej opozycji demokratycznej, kandydatka na prezydenta Białorusi w wyborach prezydenckich w 2020 roku,  którą w marcu 2023 roku białoruski sąd skazał zaocznie na 15 lat więzienia.

W  czasie trwania wydarzenia w Willi Decjusza będzie odbywał się również kiermasz książki polsko-białoruskiej, na którym będzie można kupić  książki białoruskich autorów i autorek zarówno w oryginale jak i w polskich tłumaczeniach, publikowane przez niezależne oficyny białoruskie oraz wydawców polskich, a także książki dotyczące Białorusi.

Pełny program dostępny pod linkiem:
https://willadecjusza.pl/aktualnosci/kultura-na-uchodzstwie-2

Organizator:
Instytut Kultury Willa Decjusza

Współorganizator:
Stowarzyszenie Willa Decjusza

Finansowanie:
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Solidarność dla Wolności
Dzielnica VII Zwierzyniec

Partnerzy medialni:
TVP 3 Kraków
Radio Kraków
wyborcza.pl
Miesięcznik "Kraków i świat"
Kwartalnik "Czas Literatury"
Magiczny Kraków
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej