Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Kultura bez barier

Dostosowanie Willi Decjusza do osób ze szczególnymi potrzebami.
fotografia: fragment fasady budynku Willi Decjusza
Instytut Kultury Willa Decjusza wychodząc na przeciw potrzebom osób ze szczególnymi potrzebami oraz mając na celu umożliwienie jak najszerszemu gronu odbiorców korzystania z oferty Willi Decjusza, a także poznania jej historii - od czasów Justusa Decjusza do współczesności - rozpoczął działania zwiększające dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami.

To zadanie jest realizowane w ramach projektu „Kultura bez barier” prowadzonego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w partnerstwie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Institut fur Bildung und Kultur e.V oraz Fundacją Kultury bez Barier w ramach działania 4.3 programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Poszczególne etapy naszych działań służą przede wszystkim likwidowaniu barier w podróży odbiorcy do Willi Decjusza - miejscu wydarzeń kulturalnych, jak i zastosowaniu  wieloaspektowych narzędzi umożliwiających indywidualne i samodzielne zapoznanie się z przestrzenią zabytkowego obiektu i jego bogatą historią. Pakiet udogodnień ma na celu wzmacnianie wiedzy i kompetencji kulturowych, a także umożliwi uczestnictwo w kulturze nowym grupom odbiorców.

Program jest również propozycją skierowaną w sposób szczególny do osób z niepełnosprawnością wzroku. Potencjał społeczno-kulturowy renesansowego zespołu stanowi punkt wyjścia do realizacji tematycznych cykli warsztatów, które umożliwią osobom z dysfunkcjami wzroku osobistą interpretację przestrzeni zabytkowej oraz dzielenie się zdobytą wiedzą i własnymi doświadczeniami z innymi odbiorcami.

W ramach realizowanego projektu publiczność będzie maiła okazję do zapoznania się z unikatową perspektywą opowiadania o historii Willi Decjusza. Czynne zaangażowanie się osób zależnych w prezentowanie dziedzictwa kulturowego przyczyni się do rozwoju doświadczeń osób niepełnosprawnych i wzrostu obecności osób zależnych w korzystaniu z oferty kulturalnej, a także zainteresowania dziedzictwem kulturowym w tej grupie społecznej.

W ramach projektu realizowane są udogodnienia dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, tj.:
- miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej usytuowane przy wejściu do budynku Willi Decjusza;
- plany tyflograficzne i oznaczenie kierunkowe;
- komunikator głosowy i świetlny ułatwiający wejście do Willi, zainstalowany przy drzwiach głównych do budynku;
-  pętla indukcyjna dostępna w punkcie recepcyjno-informacyjnym na parterze budynku;
- usługa online tłumacza języka migowego;

Zadbano o poprawę  bezpieczeństwa osób przebywających w Willi poprzez zakup krzeseł ewakuacyjnych umieszczonych na dwóch kondygnacjach budynku oraz włączenie do wyposażenia obiektu indywidualnego systemu powiadamiania o zagrożeniu.

Realizowane są także szkolenia zespołu pracowników IKWD, mające na celu poszerzenie kompetencji w zakresie obsługi osób niepełnosprawnych i dostosowania oferty kulturalnej dla tej grupy odbiorców.
Więcej informacji o szkoleniu znajduje się pod linkiem:
https://willadecjusza.pl/aktualnosci/willa-dostepna


O kolejnych działaniach związanych z realizacją projektu napiszemy wkrótce.


Dofinansowanie

grafika z logotypami
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej