Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Koncert Pieśni Fryderyka Chopina.

Wyjątkowy kameralny koncert Pieśni Fryderyka Chopina.
Grafika ozdobna z napisem Villa Artis
W dniu 11 listopada 2022 roku o godz. 17.00 w Willi Decjusza - przepięknym renesansowym zespole pałacowo-parkowym odbędzie się wyjątkowy kameralny koncert Pieśni Fryderyka Chopina. Jego wyjątkowość zawarta jest w 19 utworach skomponowanych na głos i fortepian w latach 1827-1847 do słów polskich poetów: Stanisława Witwickiego, Adama Mickiewicza, Bohdana Zaleskiego i Zygmunta Krasińskiego.

Fryderyk Chopin rozpoczął komponowanie utworów już w 11-stym roku życia. Posiadając fenomenalny talent pianistyczny stał się wirtuozem wszechczasów. Tymczasem wszystkie swoje pieśni skomponował przed wyjazdem z kraju. Jego muzyka obfitowała w wątki polskiego folkloru, nawiązującego w warstwie muzycznej do rodzimej muzyki i tradycji ludowej, co stanowiło jedyny, niepowtarzalny wyraz polskości kompozytora. Przyjaźnił się z Adamem Mickiewiczem i jako patriota był mocno zaangażowany uczuciowo w sprawy odzyskania niepodległości przez Polskę. Traktując większość swoich pieśni jako utwory okolicznościowe i dedykowane przyjaciołom urozmaicał nimi spotkania towarzyskie. Gatunek pieśni w czasach Chopina należał do najważniejszego nurtu muzycznego i w pełni spełniał romantyczny postulat correspondance des arts.

Urocze miniatury wokalne Chopina niech przeniosą Państwa w tym dniu w inny niepowtarzalny i nadzwyczajny wymiar i staną się opowieściami o miłości, zalotach, nadziei doskonale uwypuklając romantyczną duszę Chopina - nie tylko zadumanego nad losem ojczyzny, ale także pogodnego, wesołego i skorego do żartów twórcę.

Wykonawcami utworów będą lubiani krakowscy muzycy: Łucja Czarnecka - sopran, Witold Wilczek – fortepian oraz gość specjalny Zbigniew Stępniak - bas, basso profondo.
Fotografia kobiety w długiej sukni

Łucja Czarnecka - sopran

„Jej piękny i krystaliczny głos budzi zachwyt, a interpretacje porywają świeżością i niezwykłą ekspresją.”- ks. prof. Tadeusz Przybylski.

Ukończyła wokalistykę w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu prof. Heleny Łazarskiej oraz Izabeli Jasińskiej–Buszewicz. Jest doktorem habilitowanym Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie i profesorem w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych oraz na Wydziale Teatru Tańca (specjalność aktor teatru tańca) w Bytomiu. W ramach działalności pedagogicznej stworzyła autorski program „Laboratorium głosu” dla potrzeb uczelni.

Występuje w projektach muzyczno-teatralnych, prestiżowych festiwalach muzycznych, między innymi w takich krajach jak: Ukraina, Litwa, Słowacja, Francja, Włochy, Niemcy, Austria, Holandia, Belgia, USA, Kanada, Izrael i Polska. Współpracowała z Teatrem Wielkim i Filharmonią Narodową w Warszawie. Od wielu lat związana jest z Teatrem im. S. I. Witkiewicza. Jest pierwszą sopranistką, której głos zabrzmiał w Wysokich Tatrach w plenerowym spektaklu „Na Przełęczy” S.I. Witkiewicza w reżyserii Andrzeja Dziuka. W 2013 roku była dyrektorem artystycznym projektu „Patrząc w przyszłość - Małopolska zachodnia wykorzystuje europejską szansę”.

Łucja Czarnecka jest kreatorką wielu prawykonań utworów kompozytorów polskich i zagranicznych. Śpiewa muzykę klasyczną, współczesną i alternatywną współpracując z wieloma kompozytorami m.in. z Andrzejem Zaryckim, Januszem Grzywaczem, Jerzym Chruścińskim oraz dokonując nagrań dla filmu i teatru. W 2011 roku nagrała wraz z organistą Krzysztofem Latałą płytę ,,Secret”. Ma w dorobku artystycznym pięć płyt solowych z muzyką sakralną, operową i pieśniami Mieczysława Karłowicza (2020). Jest autorką książki „Karłowicz Pieśni. Zaduma nad zagadką miłości i śmierci” (2009).
Fotografia portretowa mężczyzny w garniturze

ks. Zbigniew Stępniak - bas, basso profondo

Jest absolwentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (śpiew solowy w klasie prof. M. Witkiewicza i ks. dra hab. R. Kaczorowskiego). Ukończył również Wyższe Seminarium Duchowne Hosianum w Olsztynie (filozofia i teologia), Instytut Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (pedagogika muzyczna), Podyplomowe Studium Emisji Głosu przy Narodowym Centrum Kultury w Warszawie i Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (u prof. J. Gałęskiej-Tritt). Doktorat, pod kierunkiem prof. dra hab. Stanisława Dąbka, obronił na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stopień doktora habilitowanego otrzymał na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w roku 2019. Swoje umiejętności wokalne pogłębia na kursach, szkoleniach i stażach, w kraju i za granicą. Od kilku lat jest pod stałą opieką wokalną uznanego w Europie pedagoga śpiewu Janusza Niziołka. Pracuje na stanowisku profesora w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Koncertuje w kraju i za granicą, m.in. w Szwajcarii, Niemczech, Czechach. Jest pomysłodawcą, inicjatorem i pierwszym dyrektorem artystycznym Letnich Koncertów Muzyki Wokalnej „Varmia Gaudet et Cantat” w Ramsowie oraz spotkań z muzyką sakralną w regionie Mörel-Filet w południowej Szwajcarii. W swoim repertuarze ma utwory kompozytorów od renesansu do współczesności: operowe arie basowe, pieśni, dzieła oratoryjno-kantatowe, szczególnie rzadko wykonywane kompozycje barokowe dla niskiego basu. Dysponuje rzadko spotykanym głębokim i dźwięcznym głosem określanym jako basso profondo, o szerokiej skali.

www.bassoprofundo.pl
Fotografia czarno-biała mężczyzny przy fortepianie

Witold Wilczek - fortepian

Pianista krakowski urodzony w rodzinie z długimi muzycznymi tradycjami. Kształcił się w Hochschule der Künste w Bernie w klasie Tomasza Herbuta oraz w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Moniki Sikorskiej-Wojtachy oraz Zbigniewa Raubo. W 2021 roku otrzymał tytuł doktora sztuk z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, gdzie obecnie pracuje. Swoje umiejętności doskonalił u takich pianistów jak: Dina Yoffe, Andrzej Pikul, Maja Nosowska, Lee Kum Sing, Anna Malikova, Jan Jiracek von Arnim, Tamas Ungar, Eugen Indjic, Ekaterina Derzhavina.

Koncertuje w Polsce i za granicą (Francja, Niemcy, Szwajcaria, Węgry, Włochy, USA, Wielka Brytania) występując na festiwalach takich jak: Printemps Musical d`Annecy, Academia Festival Saracinesco, Klavier Plus Isny czy II Dni Kultury Polskiej na Kamczatce. Występował też z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Anny Duczmal-Mróz oraz z orkiestrą Giardino d'Amore pod batutą Marty Gardolińskiej.

Jego dyskografia obejmuje cztery albumy płytowe, w tym dwa albumy solowe, komplet pieśni Mieczysława Karłowicza nagrany wraz z sopranem Łucją Czarnecką oraz II Koncert Fortepianowy As-dur Zygmunta Stojowskiego zarejestrowany dla wytwórni DUX w warszawskim studio S1 wraz z Polską Orkiestrą Sinfonia Juventus pod batutą Marka Wroniszewskiego. Jest laureatem nagród i wyróżnień międzynarodowych konkursów w Paryżu, Rzymie i Budapeszcie, a także stypendystą fundacji Lyra, BieleckiArt oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

www.witoldwilczek.com
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej