Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Roksolana Zharkova

Stypendystka Programu Rezydencjalnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO, realizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z Instytutem Kultury Willa Decjusza w 2022.
Fotografia: zdjecie portretowe kobiety
Roksolana Zharkova – ukraińska pisarka, eseistka, krytyczka literacka. Feministka, badaczka kobiecego pisarstwa i cech sztuki kobiecej. Absolwentka filologii na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki. Uczestniczka, finalistka i zwycieżczyni wielu krajowych i międzynarodowych konkursów literackich i artystycznych. Autorka zbiorów poezji „Słuchaj – morza” (2015), „Ręce i słowa” (2017), „Wszystkie moje ptaki” (2019), tomików opowiadań i półpowieści „On pachnie jak ty” (2017). Jej opowieść „Zero całości, zero dziesiątek” wygrała w V Ogólnoukraińskim konkursie literackim im. Hryhora Tyutyunnyka (Kijów, 2021).

W swojej pracy bada, jak kobiety doświadczają wojny, porównuje doświadczenia kobiecych traum w XX i XXI wieku. Szczególne miejsce w jej poszukiwaniach zajmuje wątek dzieciństwa, w szczególności kobiecego straumatyzowanego dzieciństwa, prezentowanego w autobiograficznych i autodokumentalnych pracach pisarek.
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej