Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Candan Badem

Rezydent sieci Scholar at Risk w Willi Decjusza w Krakowie od grudnia 2020 do kwietnia 2021.
Candan Badem (ur. 1970) – turecki uczony, historyk. W 2001 uzyskał tytuł magistra filologii rosyjskiej i studiów wschodnio-europejskich na Uniwersytecie Birmingham w Wielkiej Brytanii. W 2007 obronił doktorat z historii wojen osmańskich na stambulskim Uniwersytecie Sabancı. Przez osiem lat wykładał na uniwersytecie, prowadząc kursy translatorskie z języka rosyjskiego, historii kulturowej, a także historii centralnej tureckiej Azji. Uczestniczył w licznych międzynarodowych konferencjach i sympozjach naukowych, Jest autorem szeregu artykułów naukowych oraz redaktorem publikacji na temat imperium osmańskiego oraz Kaukazu. Prowadził badania z zakresu historii Turcji w państwowych archiwach Wielkiej Brytanii, Armenii, Gruzji i Niemiec. W 2009 został jako pierwszy turecki historyk dopuszczony do zbiorów Narodowego Archiwum Armenii w Erywaniu. Płynnie posługuje się językiem rosyjskim i angielskim.

SAR Fellow
Prof. Candan Badem w 2016 roku złożył podpis pod publiczną petycją, wzywającą władze tureckie do wznowienia dialogu z frakcjami z południowo-wschodniej części kraju. Rząd turecki oskarżył sygnatariuszy petycji o zdradę oraz propagowanie terroryzmu i obrazę dobrego imienia Turcji. W sierpniu 2016 na mocy rządowego dekretu prof. Badem został wykluczony ze wszystkich publicznych uniwersytetów i urzędów państwowych. W lutym 2019 roku naukowiec został uznany za winnego i skazany na prawie dwa lata pozbawienia wolności w związku z podpisaniem petycji. Zostały na niego nałożone także ograniczenia w podróżowaniu, obowiązujące do 22 sierpnia 2020 r.

Niezdolny do bezpiecznego kontynuowania swojej pracy i działalności badawczej w Turcji, poszukując możliwości badań i nauczania w bezpiecznym miejscu, prof. Badem uzyskał pomoc w ramach międzynarodowego programu Scholars at Risk. Instytut Kultury Willa Decjusza, miasto Kraków oraz Uniwersytet Jagielloński udzielili wsparcia i schronienia prześladowanemu naukowcowi.

https://willadecjusza.pl/aktualnosci/pierwszy-w-polsce-stypendysta-sar-gosci-w-krakowie

Program SAR

Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej