Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Rezydencje Artystyczne w Willi Decjusza 16.02.2022

Artystki z Austrii będą gościć w Willi Decjusza.
fotografia: fasada Willi Decjusza z oddali wśród drzew
W 2022 na Stypendium Artystyczne organizowane we współpracy z Konsulatem Generalnym Austrii w Krakowie w ramach projektu "Znowu w drodze/On the road again” do Willi Decjusza jesienią przyjadą Julia Goodman oraz Gabriele Edlbauer – pracujące w duecie artystki, które realizują obecnie projekt poświęcony tradycjom galicyjskiej kuchni. Efektem ich pracy będzie artystyczna książka kucharska, w której galicyjskie przepisy łączyć się będą z wizualnymi dziełami sztuki.

Aby pobudzić transgraniczną działalność kulturalną i refleksję nad dzisiejszymi wyzwaniami, austriackie Federalne Ministerstwo do Spraw Europejskich i Międzynarodowych w 2021 r. stworzyło we współpracy z cenionym wiedeńskim stowarzyszeniem Künstlerhaus pierwszy w historii globalny program rezydencyjny zatytułowany "On the road again". Konsulat Generalny Austrii w Krakowie jest zachwycony, że może współpracować z Willą Decjusza w tym ekscytującym programie i jest przekonany, że współpraca z tak znakomitą lokalną instytucją kultury będzie ogromnym atutem w realizacji naszych projektów.podkreśla Philipp Charwath, Konsul Generalny Austrii w Krakowie.

fotografia: Julia Goodmann w czarnym ubraniu, opiera nogę o czerwony odkurzacz, trzymajac w ręku wtyczkę. Fot. z archiwum artytstki

Julia Goodman

Julia Goodman (ur. 1987 w Nowym Jorku) ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Wiedniu w 2020 r. i Uniwersytet Nowego Jorku w 2009. Jej prace, poprzez malarskie i rzeźbiarskie gesty, badają struktury narracyjne i emocjonalne niejasności. Znajome obrazy, ściśle związane z pamięcią – pochodzące z kultury popularnej, historii sztuki i codzienności artystki – są przepracowywane i wyraźnie kształtowane poprzez jej wybory dotyczące materiału (co jest ukłonem w stronę pytania o „zły” gust). W spektrum jej zainteresowań znajdują różne tworzywa, od oleju do lakieru samochodowego, od juty do sztucznego futra, od gliny i gipsu do żywic. Wykorzystuje te materiały do badania zagadnienia reprezentacji i zastanawia się, co nasz stosunek do różnych obiektów i powierzchni mówi o nas samych.

Jej wybrane wystawy w Austrii obejmują: Galerie Raum mit Licht, Galerie 5020, VBKÖ, ksRoom, SCAG Contemporary, One Work Gallery, Pinacoteca i Fledermäuse. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych na arenie międzynarodowej, wśród nich недалеко, Novo Molokova w Moskwie, Queer Encounters / Vienna trans LA w Los Angeles, The Gap w Bratysławie oraz SubDocumenta w Muzeum Sztuk Queer w Atenach.
fotografia Gabriele Edlbauer w zielonej czapce i kurtce, stojącej na ścieżce wśród trawy. W ręku trzyma dużą kiełbasę zrobioną z materiału.W tle znajdują się bloki. fo. z archiuwum artystki

Gabriele Edlbauer

Gabriele Edlbauer (ur. 1988 w Linz, w Austrii) ukończyła Królewski Instytut Sztuki w Sztokholmie w 2011 roku, a w 2012 uzyskała magisterium na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, gdzie obecnie wykłada. Brała udział w licznych wystawach w kraju i za granicą, m.in. podczas Lulea Biennale w Szwecji i Austrian Cultural Forum w Nowym Jorku, wystawiała w Luckman Gallery w USA, Dortmunder Kunstverein w Niemczech oraz w galerii OK i w Belvedere 21 w Austrii. Jest laureatką kilku nagród i stypendiów, m.in. BA Mehrwertpreis (AUT), Sigrid Fridmans Fond (SWE), Startstipendium (AUT), Talentförderungsprämie (AUT) i Karl Anton Wolf Preis (AUT).



Więcej o Stypendium Artystycznym Instytutu Kultury Willa Decjusza:
https://willadecjusza.pl/stypendium-artystyczne-instytutu-kultury-willa-decjusza

Współpraca

Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej