Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Radar - wydanie specjalne 22.11.2022

Już wkrótce!
"Radar" to międzynarodowy magazyn literacki ukazujący się w języku niemieckim, polskim i ukraińskim, wydawany w Willi Decjusza w latach 2010-2014. Ideą "Radaru” było stworzenie wspólnej przestrzeni dialogu dla pisarzy odbywających rezydencje literackie w Willi Decjusza oraz innych autorów zainteresowanych porozumieniem między Ukrainą, Polską i Niemcami. Poprzez tematy poruszane na jego łamach "Radar" był świadkiem wielu wydarzeń historycznych ważnych dla tych krajów, ale także w szerszej perspektywie dla całej Europy. Nowatorska trójjęzyczna forma czasopisma miała w szczególności na celu prezentowanie trójstronnej perspektywy doświadczeń wspólnych dla Polaków, Niemców i Ukraińców.

Pytaniem, towarzyszącym pierwszemu numerowi magazynu literackiego „Radar” było: „Czy możliwa jest jedna literatura trzech narodów?” Twórcy „Radaru” w 2010 roku wyszli z założenia, że literatura trzech sąsiednich narodów w gruncie rzeczy tworzy spójny obraz rzeczywistości. Dotychczas ukazało się 10 numerów „Radaru”, na łamach magazynu swoje teksty literackie publikowali m.in.: Ksenya Kharchenko, Serhij Żadan, Ursula Kiermeier, Igor Stokfiszewski, Birgit Bauer, Robert Ostaszewski, Małgorzata Buchalik, Iyryna Chadarenka, Natalia Śniadanko, Ostap Slyvynsky.

W dobie dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, narastających podziałów i wydarzeń angażujących nie tylko naszych najbliższych sąsiadów, ale i też szerzej całą Europę, świat, Instytut Kultury Willa Decjusza we współpracy ze Stowarzyszeniem Willi Decjusza i dzięki wsparciu finansowemu Goethe Institut przygotowują wydanie specjalne, powracając do idei stojących za „Radarem”.  
Nowy, specjalny numer magazynu, skupi się na temacie domu i czasu oraz zmiany tych wartości z perspektywy czasu i trwającej na kontynencie wojny. To właśnie dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, potrzebne są działania jest budujące więzi, odkrywające podobieństwa i solidarność pomiędzy krajami.Do współpracy przy nowym numerze magazynu zostali zaproszeni autorzy znani z wcześniejszych wydań oraz autorzy debiutujący. W nowym Radarze znajdą się eseje, dramaty, rozmowy i wiersze, których wspólnym mianownikiem będzie idea domu.
 
Specjalny numer „Radaru” ukaże się w tym roku w grudniu.

Zachęcamy do śledzenia naszej strony! Więcej informacji już wkrótce!
 

Działanie finansowane w ramach Funduszu Stabilizacyjnego na rzecz Kultury i Edukacji  Niemieckiego Federalnego Urzędu Spraw Zagranicznych oraz Goethe-Institut.
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej