Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Radar - wydanie specjalne 22.11.2022

Już wkrótce!
"Radar" to międzynarodowy magazyn literacki ukazujący się w języku niemieckim, polskim i ukraińskim, wydawany w Willi Decjusza w latach 2010-2014. Ideą "Radaru” było stworzenie wspólnej przestrzeni dialogu dla pisarzy  z różnych części Europy odbywających rezydencje literackie w Willi Decjusza. Poprzez tematy poruszane na jego łamach "Radar" był świadkiem wielu wydarzeń historycznych ważnych dla tych krajów, ale także w szerszej perspektywie dla całej Europy. Nowatorska trójjęzyczna forma czasopisma miała w szczególności na celu prezentowanie trójstronnej perspektywy doświadczeń wspólnych dla Polaków, Niemców i Ukraińców.

Pytaniem, towarzyszącym pierwszemu numerowi magazynu literackiego „Radar” było: „Czy możliwa jest jedna literatura trzech narodów?” Twórcy „Radaru” w 2010 roku wyszli z założenia, że literatura trzech sąsiednich narodów w gruncie rzeczy tworzy spójny obraz rzeczywistości. Dotychczas ukazało się 10 numerów „Radaru”, na łamach magazynu swoje teksty literackie publikowali m.in.: Ksenya Kharchenko, Serhij Żadan, Ursula Kiermeier, Igor Stokfiszewski, Birgit Bauer, Robert Ostaszewski, Małgorzata Buchalik, Iyryna Chadarenka, Natalia Śniadanko, Ostap Slyvynsky.

W dobie dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, narastających podziałów i wydarzeń angażujących nie tylko naszych najbliższych sąsiadów, ale i też szerzej całą Europę, świat, Instytut Kultury Willa Decjusza we współpracy ze Stowarzyszeniem Willi Decjusza oraz dzięki wsparciu finansowemu Goethe Institut przygotowują specjalne wydanie publikacji, powracając do idei stojących za „Radarem”. W Willi Decjusza od lat z prowadzimy i nieustannie poszerzamy programy rezydencjalne dla twórców z całego świata, wpierając ich działania artystyczne oraz wymianę międzykulturową na szeroka skalę. Jedną z takich platform współpracy był także "Radar".  Przygotowując specjalne wydanie "Radaru" chcielibyśmy na nowo stworzyć przestrzeń takiej właśnie wymiany społeczno-kulturalnej.
W przygotowywanej publikacji, skupiamy się na temacie domu i czasu oraz przyglądamy się zmianie tych wartości z różnych perspektyw oraz trwającej na kontynencie wojny. To właśnie dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, potrzebne są działania budujące więzi, odkrywające podobieństwa i solidarność pomiędzy krajami.
Do współpracy przy nowym numerze magazynu zostali zaproszeni autorzy znani z wcześniejszych wydań oraz autorzy debiutujący. W nowym Radarze znajdą się eseje, dramaty, rozmowy i wiersze, których wspólnym mianownikiem będzie idea domu.

Publikacji specjalnego wydania "Radaru" będzie towarzyszyć dyskusja "DOM.CZAS.ZMIANA. Spotkanie różnych języków i perspektyw" z udziałem twórców i twórczyń z Polski, Ukrainy i Niemiec: Natalki Śniadanko, Jacka Dehnela, Andreasa Volka oraz Ostapa Sływynskiego.

Spotkanie odbędzie się 17 stycznia o godz. 18.00 w Pałacu Potockich w Krakowie (Rynek Główny 20).
https://willadecjusza.pl/wydarzenie/dom-czas-zmiana

Archiwalne numery Radaru" w wersji elektronicznej można przeczytać tutaj:
https://willadecjusza.pl/aktualnosci/poznaj-historie-radaru-1

Działanie finansowane w ramach Funduszu Stabilizacyjnego na rzecz Kultury i Edukacji  Niemieckiego Federalnego Urzędu Spraw Zagranicznych oraz Goethe-Institut.
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej