Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Nagroda im. Karla Dedeciusa 09.11.2023

Zapraszamy do składania zgłoszeń.
Wraz z Niemieckim Instytutem Spraw Polskich (Deutsches Polen-Institut e.V. ) zapraszamy do zgłaszania kandydatur do Nagrody im. Karla Dedeciusa dla polskich tłumaczy i tłumaczek literatury niemieckojęzycznej oraz niemieckich tłumaczy i tłumaczek literatury polskiej.

Kandydatów i kandydatki do Nagrody im. Karla Dedeciusa mogą zgłaszać wydawnictwa, autorzy, przedstawiciele z branży i z grona zainteresowanej publiczności. Możliwe są również własne zgłoszenia tłumaczy i tłumaczek. Termin składania zgłoszeń upływa 14.01.2024 roku.

Zgłoszenia powinny zawierać:
krótki życiorys;
wykaz publikacji;
wybrane fragmenty dorobku translatorskiego (ok. 20 stron tłumaczenia i oryginału).
 
Adres do korespondencji:
Deutsches Polen-Institut
Karl-Dedecius-Preis
Residenzschloss 1
D-64283 Darmstadt
Niemcy

Zgłoszenia można wysłać też elektronicznie na adres: dpi@dpi-da.de
Osoba do kontaktu: Andrzej Kałuża: kaluza@dpi-da.de
     

Nagroda nosząca imię nestora niemieckich tłumaczy i tłumaczek literatury polskiej oraz zasłużonego pośrednika między Polską a Niemcami Karla Dedeciusa (1921-2016) zostanie przyznana 24 maja 2024 r. w Darmstadt.
Laureaci – tłumacz/ka polski/a i tłumacz/ka niemiecki/a – zostaną wyróżnieni za wybitne osiągnięcia translatorskie, a tym samym za pracę na rzecz porozumienia między Polakami i Niemcami. Laureatów nagrody (każda w wysokości 10 tys. euro) wybiera niezależna polsko-niemiecka kapituła. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w kwietniu 2024 r.

Nagroda im. Karla Dedeciusa wręczana jest co dwa lata. Od roku 2022 nowym mecenasem jest kasa oszczędnościowa Sparkasse Darmstadt, partnerami zaś Willa Decjusza w Krakowie, Europejskie Kolegium Tłumaczy w Straelen i Fundacja im. Karla Dedeciusa przy Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

W 2022 Nagrodą im. Karla Dedeciusa zostali wyróżnieni Elżbieta Kalinowska i Andreas Volk.

Patron Nagrody, Karl Dedecius to nie tylko wybitny tłumacz i wizjonerski animator kultury oraz ambasador polsko-niemieckiego dialogu, ale również inicjator renowacji zabytkowego pałacu na Woli Justowskiej w Krakowie. To właśnie Karl Dedecius przedstawił w 1991 roku ideę odnowienia Willi Decjusza oraz stworzenia tam „forum humanistów”, będącego ośrodkiem wymiany myśli i poglądów, a także miejscem spotkań różnych kultur, promującym pluralizm oraz tolerancję w życiu publicznym.

Więcej o Nagrodzie:
www.karl-dedecus-preis.de
https://willadecjusza.pl/nagroda-im-karla-dedeciusa
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej