Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Carabinieri na straży dziedzictwa kultury 15.11.2022

Za nami spotkanie z Roberto Riccardim.
Komunikat telefoniczny z Kompanii Urbinio. 6 lutego 1975 r. w Urbinio w godzinach 00:30-2:30 nieznane osoby wniosły z Pałacu Książęcego trzy obrazy, w tym jeden Rafaela zatytułowany Portret młodej damy oraz dwa obrazy Piera della Francesi przedstawiające Biczowanie i Madonna di Senigallia. Wartość uznano za bezcenną. Dowódca grupy, dowódca Kompanii na miejscu. Przekazuje kpt. Battista, odbiera kpt. Aquilio. 5.05. […] Kilka skromnych linijek komunikatu, w sumie pół strony i świat wywraca się do góry nogami.

- cytat za R.Riccardi, "Detective dell'arte. Carabinieri na straży dziedzictwa kultury", (Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, 2022, tłum. Hanna Kostołowska)

Za nami spotkanie z gen. bryg. Carabinieri Roberto Riccardim, dowódcą specjalnej jednostki Carabinieri, zajmującej się zwalczaniem przestępczości przeciwko dziedzictwu kultury, które odbyło się w ubiegłym tygodniu, 8 listopada w Krakowie, w Salach Reprezentacyjnych Pałacu Larischa przy ulicy Brackiej 12 . Pośród zaproszonych na spotkanie gości znaleźli się m.in. dyrektorzy krakowskich instytucji, przedstawiciele służb mundurowych, akademicy, studenci oraz osoby zainteresowani tematyką dziedzictwa kulturowego, wcześniej biorące udział w warsztatach i szkoleniach prowadzonych przez Willę Decjusza.
Spotkanie z autorem książki pt. „Detective dell'arte. Carabinieri na straży dziedzictwa kultury", zorganizował Instytut Kultury Willa Decjusza we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim i Wydziałem Prawa i Administracji UJ.
Gen Riccardi w swojej karierze zaangażowany był we wszystkie głośne sprawy dotyczące przestępstw względem włoskich dzieł sztuki, pracował w ramach tajnych operacji i ścigał przestępców po całej Europie.
Podczas swojego wystąpienia gen. bryg. Carabinieri Roberto Riccardi podzielił się z odbiorcami swoim doświadczeniem związanym z działalnością Carabinieri, odwołując się do konkretnych zdarzeń kradzieży dzieł sztuki zarówno z muzeów, galerii i kościołów, jak i pochodzących z nielegalnych wykopalisk archeologicznych.  W drugiej części spotkania gen. Riccardi odpowiedział na pytania od publiczności, m.in. jakie warunki musi spełnić kandydat Carabinieri aspirujący do dostania się do specjalnej jednostki zajmującej się ochroną dziedzictwa kultury, jakie wymiary kar czekają na najcięższe przestępstwa związane z kradzieżą dóbr kultury oraz jak wygląda współpraca włoskiej jednostki Carabinieri z innymi instytucjami zajmującymi się tą tematyką, zarówno na szczeblu europejskim jak i lokalnym.

Zachęcamy do lektury. Książka dostępna na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego:
fotografia: grupa osób różnej płci stojąca na tle orientalnych kafli Roberto Riccardi z wizytą w Willi Decjusza
Willa Decjusza od przeszło dwóch lat prowadzi działania w zakresie edukacji i sieciowania środowisk zawodowych związanych z ochroną dóbr kultury w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych, czego najlepszym przykładem jest zakończony niedawno projekt pt. "Międzysektorowe wyzwania: specjalista ds. ochrony dóbr kultury na wypadek sytuacji kryzysowej i wojny – opracowanie programu studiów podyplomowych, dedykowanych pracownikom działającym na pograniczu dziedzin", którego celem było opracowanie od podstaw nowego kierunku studiów podyplomowych oraz wydanie kompletu publikacji  z zakresu ochrona dóbr kultury w sytuacji kryzysowej i konfliktu zbrojnego.

Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej