Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Spotkanie z Aaiún Nin

Zapraszamy na spotkanie wokół książki "Złamane połówki mlecznego słońca".
grafika przedstawiająca okąłdkę książki Aaiun Nin z obstrakcyjnym obrazem - czerwono-niebieskimi plamami
12 października o godz. 19.00 zapraszamy do księgarni Lokator w Krakowie na spotkanie z angolską poetką Aaiún Nin wokół jej debiutanckiego tomu wierszy "Złamane połówki mlecznego słońca".

Spotkanie poprowadzi redaktorka tomu, poetka i tłumaczka - Marta Eloy-Cichocka.
Spotkanie będzie tłumaczone na język polski.

Książka ukazała się w 2022 nakładem wydawnictwa Lokator, w polskim przekładzie Adama Partyki i Pawła Łyżwińskiego, w ramach serii wydawniczej Instytutu Kultury Willa Decjusza pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

W debiutanckim tomie Aaiún Nin mierzy się ze wspomnieniem dzieciństwa i młodości spędzonych w Angoli oraz z doświadczeniem migracji do Europy, którym towarzyszy odkrywanie nieheteronormatywnej tożsamości seksualnej. "Pęknięte połówki mlecznego słońca" to jednak nie egzotyczna widokówka z ciepłych krajów. To wstrząsający obraz realiów postkolonialnej Afryki i bezlitośnie szczery manifest niezgody. Aaiún Nin śledzi konsekwencje patriarchalnego porządku współczesnej Angoli, podejmując wątki przemocy seksualnej wobec kobiet, fundamentalizmu religijnego i nierówności społecznych, a także dokonuje druzgocącej krytyki polityki antyimigranckiej krajów Zachodu, demaskując rasizm i zakłamanie sytych społeczeństw pierwszego świata. Najlepszą metaforą zaniedbanego oblicza afrykańskich miast, służącego tym wierszom za tło, oraz poruszanej przez nie problematyki, jest obraz autorki znajdujący się na okładce – inspirowany zniszczonymi elewacjami kolonialnych budynków Luandy i przywodzący na myśl granice kontynentów i państw, które powstrzymują dziś rzesze ludzi szukających schronienia.
Efektem tych poszukiwań jest książka niezwykle osobista, a jednocześnie świadoma szerokiego kontekstu geopolitycznego; dojmująco szczera i nieprzebierająca w środkach. Choć zawarte w niej diagnozy są przygnębiające, nie poprzestaje ona jednak na rozpaczy, lecz pośród niesprawiedliwości i cierpienia odnajduje nadzieję i radość, która w tym ponurym czasie płynie z budowania i podtrzymywania więzi międzyludzkich oraz z pielęgnowania pamięci o swoich korzeniach.

Aaiún Nin jest stypendystką Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN w Instytucie Kultury Willa Decjusza w Krakowie.


Więcej o autorce i programie ICORN:
https://willadecjusza.pl/aaiun-nin


Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej