Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Aaiún Nin

Stypendystka Programu Rezydencjalnego Międzynarodowej Sieć Miast Schronienia (International Cities of Refuge Network ICORN) w latach 2021-2023.
Zdjęcie portretowe rezydentki UNESCO Aaiun Nin. Kobieta stoi na loggi Willi Decjusza.
Dziewiątą stypendystką Miasta Kraków w ramach programu ICORN jest Aaiún Nin - urodzona w Angoli poetka, artystka i aktywistka, podejmująca w swojej twórczości wątki dyskryminacji rasowej i płciowej, a także doświadczeń osób LGBT+. W roku 2016 emigrowała do Danii, gdzie nawiązała współpracę z artystami identyfikującymi się z kulturą queer (ruchem artystycznym i politycznym zorientowanym na emancypację osób nieheteronormatywnych). Swoją poezję wykonywała na żywo m.in. podczas Oslo Internasjonale Poesifestival w 2020 roku. Wystąpiła również w filmie dokumentalnym „Women of Water” wyreżyserowanym przez Patricię Bbaale Bandak w 2017 roku.

Poezja Aaiún Nin czerpie z doświadczenia dzieciństwa i młodości spędzonych w tradycyjnej społeczności patriarchalnej i silnie zakorzeniona jest w kontekście postkolonialnej historii Afryki. W wierszach artystka często odwołuje się do sytuacji panującej w Angoli, m.in. poruszając problemy przemocy seksualnej wobec kobiet, fundamentalizmu religijnego, nierówności społecznych i rasizmu. Mieszkając w Kopenhadze, w swoich wypowiedziach Aaiún Nin podnosiła również kwestie dyskryminacji prawnej migrantów oraz systematycznej przemocy policyjnej w Skandynawii, a w kontekście ruchu Black Lives Matter wypowiadała się w obronie praw czarnoskórych. Jej artykuły i wiersze ukazały się m.in. w czasopismach „Friktion Magasin”, „Kritiker” i „Klimaaksjonen” (Kampania Klimatyczna Pisarzy Norweskich – NWCC).

Choć w Angoli prawo kryminalizujące homoseksualizm zostało zniesione, a nowa ustawa przeciwdziałać ma dyskryminacji i mowie nienawiści, w rzeczywistości głęboko zakorzeniona w tradycyjnej moralności homofobia nie zniknęła. Osoby LGBT+ narażone są na ostracyzm społeczny, prześladowania i stygmatyzację; muszą także mierzyć się utrudnieniami na rynku pracy, nierównym dostępem do opieki zdrowotnej, edukacji czy nieruchomości. Małżeństwa osób tej samej płci nie są legalne, a orientacja seksualna jest tematem tabu, w dużej mierze z uwagi na silną pozycję kościoła katolickiego i jego wpływ na kształtowanie się obowiązujących norm moralnych. Wszystko to sprawia, że osoby nieheteroseksualne są częstym celem ataków na tle homofobicznym; padają ofiarą pobić, gwałtu i brutalności ze strony policji.

Dla Aaiún Nin, która otwarcie eksploruje wątek tożsamości homoseksualnej w swojej poezji, powrót do kraju wiąże się więc z dużym ryzykiem. Po czterech latach spędzonych w Kopenhadze, stypendium ICORN umożliwi jej na kolejne dwa lata zatrzymać się w Polsce.
https://willadecjusza.pl/aktualnosci/witamy-stypendystke-icorn


W czasie dwuletniego pobytu na stypendium ICORN w Willi Decjusza Aaiún Nin była gościnią licznych festiwali literackich w Polsce (Festiwal Miłosza, Festiwal Conrada, Festiwal Puls Literatury, Kultura na uchodźstwie) i zagranicą (m.in. Dark Magic Art Festival w Münster, Between the Lines Festival w Wilnie , Talk Town Feminist Festival w Kopenhadze,Queer poetry festival w Bergen) oraz spotkaniach literackich w Krakowie, Gdańsku, Łodzi, Uppsali, Kopenhadze, Aarhus, Malmo, Humlebæk). W tym czasie ukazał się tom jej wierszy "Broken Halves of a Milky Sun" w nowojorskim wydawnictwie Astra Publishing House oraz jego przekład na duński i polski, a wkrótce także na język niemiecki.

Więcej o debiutanckim tomie "Pęknięte połówki mlecznego słońca" Nin w polskim przekładzie:
https://willadecjusza.pl/aaiun-nin-pekniete-polowki-mlecznego-slonca


W czasie pobytu w Krakowie Nin udzieliła kilku wywiadów prasowych, w których opowiadała o swojej twórczości oraz swojej drodze życiowej. Wywiady ukazały się .min. w Gazecie Wyborczej (https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,28600174,inne-swiatlo-oczami-afrykanskiej-poetki-i-malarki.html
portalu Onet.pl (https://kultura.onet.pl/wywiady-i-artykuly/poetka-z-angoli-aaiun-nin-znalazla-schronienie-w-polsce-do-domu-na-razie-nie-wroci/f3ppldk) oraz "Czasie Literatury".

Poniżej znajdują się linki do wybranych spotkań z Aaiún Nin, któe miały miejsce podczas jej stypenium ICORN w Krakowie:

1. "Literatura schronienia" - spotkanie z Aaiún Nin, prowadzenie: Olga Brzezińska, organizatorzy: Instytut https://playkrakow.com/vods/vod.1114?fbclid=IwAR0XwrJK60rASVAfTJuXS-B_C07deLOCA_Q6qRCjoH3BNgD3HRPEIK10cEI

2. Wywiad z Aaiún Nin. Prowadzenie: Aleksandra Lipczak. Organizator: KBF
https://www.facebook.com/watch/live/?v=467954147777130&ref=watch_permalink

3. "Migration, Patriarchy, Neocolonialism"— spotkanie z Aaiún Nin. Prowadzenie: Karolina Czersa-Shaw. Organizator: IKWD i Centrum Wielokulturowe w Krakowie.
https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=1818541284972050

4. Miasto schronienia — spotkanie z Aaiún Ninw rmach Festiwalu Conrada w Krakowie. Prowadzenie: Zuzanna Sala. Organizatorzy: IKWD, KBF, Fundacja Tygodnika Powszechnego.
https://www.youtube.com/watch?v=m_AxcqlqVYk

5. "Queer Roundtable"—dyskusja panelowa z udziałem Aaiún Nin, Magdaleny Dropek, Karola Wilczyńskiego i Serhija Chupryna w ramach Maju Równości w Krakowie. Organizatorzy: IKWD, Spółdzielnia "Ogniwo", Centrum Wielokulturowe w Krakowie.
https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=714541399795004

6. "W jej głosie"  —dyskusja panelowa z udziałem Aaiún Nin, Hanny Komar, Sary Nazari iJoanny Łępickiej w ramach festiwalu Kultura na uchodźstwie. Dni Solidarności w Willi Decjusza. Organizator: IKWD
https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=297760862567844

7. Migracje — spotkanie z Aaiún Nin w ramach Festiwalu Puls Literatury w Łodzi. Organizator: Dom Literatury w Łodzi.
https://www.facebook.com/FestiwalPulsLiteratury/videos/2144661445724819
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej