Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Reinterpretacja dziedzictwa

Reinterpretacja dziedzictwa - interaktywne spotkania na temat dziedzictwa kulturowego.
Grafika ozdobna z napisem Willa Otwarta
Reinterpretacja dziedzictwa
Zapraszamy na cykl spotkań online poświęconych wybranym tematom z obszaru dziedzictwa kulturowego.

Instytut Kultury Willa Decjusza zaprasza na cykl spotkań online poświęconych wybranym tematom z obszaru dziedzictwa kulturowego. Punktem wyjścia do rozważań będzie historia zespołu pałacowego Willi Decjusza i jego dawnych właścicieli, jak np.: zamiłowanie księżnej Marceliny Czartoryskiej do sztuki. W podejmowanych zagadnieniach będą przewijać się zarówno odwołania do współczesnych artystów i twórców, jak i do historycznych inspiracji. Uczestnicy spotkań wspólnie z prowadzącymi będą poszukiwać wartości płynących z różnorodności kulturowej oraz łączenia różnych dziedzin sztuki i nauki.

W najbliższą środę 17 marca tematem rozpoczynającym cykl reinterpretacji dziedzictwa była unikatowa dekoracja ceramiczna loggi I piętra w Willi Decjusza, która łączy w sobie styl orientalny z europejskim. Wybór motywów dekoracji był celowym zamysłem księżnej Marceliny Czartoryskiej, która chciała w ten sposób zaznaczyć w swoim domu obecność kultury śródziemnomorskiej oraz spotkanie sztuki Wschodu i Zachodu.

17.03 (środa), godz. 9.30 Azulejos krakowskie? O przenikaniu kultur i historycznych źródłach inspiracji współczesnych twórców ceramiki.

Spotkania online dostępne oraz za pośrednictwem platformy Zoom oraz na kanałach:
Facebook Instytutu Kultury Willa Decjusza oraz Facebook CAS w Willi Decjusza.

Spotkania prowadzone będą przez Beatę Zuba - artystkę budującą konsekwentnie swoje dzieła malarskie w oparciu o obserwację i przetwarzanie rzeczywistości oraz poszukiwania relacji odbiorcy z otoczeniem.
Beata Zuba, absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w pracowni prof. Leszka Misiaka oraz Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej, aneks do dyplomu w I Pracowni Inerdyscyplinarnej pod kierunkiem prof. Zbigniewa Bajka. Ukończyła również Studium Pedagogiczne, pisząc pracę z arteterapii pt.: ”Interpretacja siebie poprzez kolor”. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i fotografią, działa czynnie w Stowarzyszeniu Psychiatria i Sztuka. Jest członkiem Związku Artystów Polskich. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych (Pałac Sztuki w Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej Solvay w Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu i wielu innych). Prace w zbiorach Muzeum Zamek w Wiśniczu oraz zbiorach prywatnych polskich i zagranicznych. Swoje projekty prezentuje w ramach konferencji międzynarodowych w Polsce (m.in. MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej – Kraków/ i za granicą /Światowy Zjazd Arteterapii w Tuluzie). Obrazy z cyklu Szeroko Zamknięte brały udział w filmie dokumentalnym „Bezimienny” Urszuli Sochacki na temat eksterminacji osób chorych psychicznie w trakcie II Wojny Światowej (Ogrody Sztuki w Krakowie 2015).

Spotkania:
17.03 (środa), godz. 9.30 Azulejos krakowskie? O przenikaniu kultur i historycznych źródłach inspiracji współczesnych twórców ceramiki.

31.03. godz. 9.30 Renesansowe loggie...tralki i balkony - architektura Krakowa wczoraj i dziś na przykładzie Willi Decjusza.
28.04. godz. 9.30 -  „Szlakiem architektury średniowiecza i renesansu - zamki i pałace nad Loarą”. Prowadzenie Beata Zuba.

Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej