Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Odwiedziny u Marceliny

Dzień Otwarty w Willi Decjusza
ozdobna grafika z napisem Odwiedziny u Marceliny
Księżna Marcelina zaprasza w odwiedziny!

W niedzielę 21 lipca zapraszamy do Willi Decjusza na Edukacyjny Dzień Otwarty „Odwiedziny u Marceliny”. Motywem przewodnim wydarzenia będzie postać księżnej Marceliny Czartoryskiej – patriotki i filantropki, twórczyni krakowskiego Salonu Patriotycznego, utalentowanej pianistki, uczennicy i przyjaciółki Fryderyka Chopina, a także – w latach 1869-1894 – właścicielki Willi Decjusza w Krakowie. Marcelina Czartoryska stworzyła w Willi Decjusza jeden z najsłynniejszych salonów muzycznych Krakowa, w którym gościła arystokrację i najwybitniejsze osobistości ze świata artystycznego, naukowego, literackiego oraz młodzież. Sama była niezwykle cenioną w środowisku artystycznym wykonawczynią dzieł Chopina, u którego w młodości pobierała w Paryżu lekcje gry na fortepianie. Wybitni artyści epoki jak Delacroix, Mickiewicz, Liszt czy Rubinstein uznawali Marcelinę Czartoryską za znakomitą interpretatorkę dzieł Chopina, podziwiając jej muzyczny kunszt i wzorcową, na wskroś wierną mistrzowi sztukę. Zgromadziła także bogatą kolekcję chopinianów. Niektóre zamawiała osobiście u artystów; inne zakupiła prawdopodobnie na licytacji mebli i przedmiotów po zmarłym kompozytorze. Znaczną część swej kolekcji ofiarowała do zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

Podczas „Odwiedzin u Marceliny” przeniesiemy się do Willi z czasu XIX wieku. Całodniowy program wydarzenia będzie obejmował szereg aktywności edukacyjno-kulturalnych dla dzieci i dorosłych. Młodsi krakowianie i krakowianki będą mogli wziąć udział w warsztatach artystycznych, nawiązujących do wystroju Willi Decjusza (a dokładniej - loggii ozdobionej orientalnymi kaflami, które Marcelina Czartoryska sprowadziła do Willi), a także wyruszyć ze znaną detektywką – Panią Fishką na premierowy spacer detektywistyczny, inspirowany oczywiście postacią księżnej.

Starszych odbiorców zaprosimy na zwiedzanie Willi Decjusza, podczas którego zaprezentujemy specjalnie przygotowany na tę okazję scenariusz oprowadzania. Zwiedzający Willę dowiedzą się między innymi tego, przy jakiej okazji Jan Matejko namalował portret księżnej Marceliny, dlaczego w Willi Decjusza zamieszkał Jacek Malczewski, a także – co wspólnego ma loggia Willi Decjusza z portugalskimi płytkami azulejos.

Podróż przez XIX wiek w Willi Decjusza zaprowadzi nas… na pewien bal, gdzie nauczymy się - wraz z artystami Baletu Dworskiego Cracovia Danza - tańczyć kontredanse. Zajrzymy też do sali kinowej, która przeniesie nas do salonu księżnej Marceliny. Będziemy mieć także okazję - zainspirowani biografią Czartoryskiej - wysłuchać na żywo mazurków Chopina – które niegdyś Czartoryska bezbłędnie interpretowała.

Z pewnych źródeł wiemy także, że tego dnia w przestrzeniach Willi Decjusza pojawi się tajemnicza postać. Czy to możliwe, że księżna Czartoryska podejmie gości osobiście?


 
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
Niedziela 21 lipca 2024 | godz. 10.00-19.00:

10:00: Spacer detektywistyczny „Odwiedziny u Marceliny” dla dzieci w wieku 6-8 lat
Prowadzenie: Łucja Malec-Kornajew (Pani Fishka)
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY: https://bilety.willadecjusza.pl/index.php/repertoire.html?id=333

12:00: Warsztaty artystyczne z tworzenia mozaik dla osób w wieku 10 + 
Prowadzenie: Beata Zuba
loggia/Sala Lubomirskich
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY: https://bilety.willadecjusza.pl/index.php/repertoire.html?id=335

13:30: Spacer detektywistyczny „Odwiedziny u Marceliny” dla dzieci w wieku 9-11
Prowadzenie: Łucja Malec-Kornajew (Pani Fishka)
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY: https://bilety.willadecjusza.pl/index.php/repertoire.html?id=334

13.30: Zwiedzanie Willi Decjusza z przewodnikiem dla dorosłych

15:30: Zwiedzanie Willi Decjusza z przewodnikiem dla dorosłych

17:00: Bal u Marceliny – pokaz i nauka tańców dworskich i historycznych na tarasie Willi. Wystąpią artyści z Baletu Dworskiego Cracovia Danza

18:00: Koncert muzyki Fryderyka Chopina
Wystąpi: Ilaria Shevchuk-Shnaider (fortepian)
Sala Balowa

 Przez cały czas trwania wydarzenia, w Kinie u Marceliny czyli w Alkierzu Sali Kominkowej na parterze Willi, będzie wyświetlany w pętli film krótkometrażowy Z Chopinem w salonie Marceliny Czartoryskiej (reż. Romana Agnel).

W czasie Dnia Otwartego Willę Decjusza będzie można zwiedzać indywidualnie z audioprzewodnikiem w j. polskim i angielskim, a po zwiedzaniu rozwiązać Memory Quiz, w którym do wygrania będzie zestaw puzzli.

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY.
W czasie wydarzeń podczas Dnia Otwartego wykonywana będzie dokumentacja fotograficzna i wideo. Osoby biorące udział w wydarzeniu wyrażają zgodę na utrwalenie wizerunku i późniejsze wykorzystanie go wyłącznie do celów realizacji projektu (promocja, ewaluacja).Partner wydarzenia realizowanego w ramach programu „Z kobietami-patriotkami”
i "Historie. Willa Decjusza 1889-1989":
Fundacja Totalizatora Sportowego


Patroni medialni:
Radio Chopin
Radio Kraków
TVP Kraków
Kraków.pl

Dofinansowanie

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej