Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Literatura w Willi

Zapraszamy na spotkanie z Julem Łyskawą.
ozdobna grafika z napisem Literatura w Willi Decjusza
15 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy do Willi Decjusza na spotkanie z Julem Łyskawą, pisarzem i tłumaczem, autorem głośnej powieści "Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców".
Spotkanie poprowadzi Monika Ochędowska.

Szalony i odważny debiut Jula Łyskawy jest groteskową sagą o przedziwnych mieszkańcach pewnej mieściny – rodzinach drwali i stolarzy, ukrywającym się przed światem rzeźbiarzu czy tajemniczym irlandzkim księdzu, któremu Matka Boska objawiła się pod postacią foki. To polifoniczna, pełna literackiej werwy powieść i przewrotna próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy świadome istnienie jest darem, czy brzemieniem?
"Prawdziwą historię Jeffreya Watersa i jego ojców" Jul Łyskawa pisał 8 lat. Akcja powieści, która ukazała się jesienią 2024 roku, rozgrywa się w Ameryce, w miasteczku Copperfield, na przestrzeni ponad stu lat. To połączenie rodzinnej sagi z refleksją na temat (pop)kultury, ekologii, granic między naturą a człowiekiem. Ramy gatunkowe także zostają zachwiane, zaś całość jednocześnie bawi i wzrusza. W jednym z wywiadów autor przyznaje, że zawarta w książce saga rodziny Hartów powstała pod wpływem "Jesieni patriarchy" Gabriela Garcíi Márqueza. W powieści można takze odnaleźć nawiązania do twóczości Davida Fostera Wallace’a czy George’a Saundersa. Intertekstualność "Prawdziwej historii…" nie ogranicza się tylko do literatury czy filmu. Autor chętnie sięga do motywów i narzędzi popkultury, sztuk wizualnych, amerykańskiej polityki, umiejętnie stylizuje język na wypowiedzi medialne.


Jul Łyskawa | ur. 1984, kibic Legii i postmodernizmu, psychofan Darłówka. Druga rakieta rankingu DPL (Domowe Przymierze Literackie). Absolwent Instytutu Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Publikował krótką prozę w „Akancie”, „Arteriach” i „Ha!arcie”. Zadebiutował w 2024 roku powieścią Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców, za którą otrzymał Paszport Polityki i nagrodę Odkrycia Empiku oraz nominację do Olśnień Onetu i w plebiscycie LubimyCzytac.pl.

Monika Ochędowska | dziennikarka i redaktorka Działu Kultury w „Tygodniku Powszechnym”, wydawczyni strony TygodnikPowszechny.pl. Redaktorka prowadząca magazynu „Książki w Tygodniku”, autorka promującego czytelnictwo podkastu „Ciekawe, co czyta”. W 2019 r. nominowana do nagrody Polskiej Izby Książki za najciekawszą prezentację książek i czytania w mediach drukowanych. Od 2022 r. członkini Kapituły Nagrody Conrada przyznawanej za najlepszy debiut prozatorski.
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej