Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Koncert Wolnego Chóru z Białorusi

Kultura na uchodźstwie
Fotografia: zdjecie chóru w biał-czerwonych strojach z zasłoniętymi twarzami fot. z zasobów archiwalnych Wolnego Chóru
22 stycznia 2023 (niedziela) o godz. 12.00 w ramach tegorocznej edycji festiwalu "Kultura na uchodźstwie" zapraszamy na koncert Wolnego Chóru z Białorusi w Willi Decjusza.

Wolny Chór powstał w 2020 roku jako ruch społeczno-polityczny, w geście protestu przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim. Chór zrzesza nie tylko muzyków i wokalistów, ale także inżynierów, ekonomistów, nauczycieli, artystów i wielu innych, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia Białorusi z powodu prześladowań politycznych. Jego członkowie poza granicami swojego kraju przywracają wielowiekową tradycję kultury chóralnej, prezentując w wielu miejscach Polski i Europy repertuar, na który składają się m.in. utwory autorów białoruskich, często od wieków zapomniane, a odkrywane przez nich na nowo. Chór wykonuje nie tylko pieśni pisane oryginalnie w języku białoruskim, ale także przełożone na białoruski utwory z innych krajów: od "El pueblo unido" (nieoficjalnego hymnu przeciwników Pinocheta), po "Mury" ze słowami Jacka Kaczmarskiego w tłumaczeniu Andreja Chadanowicza.

Początkowo muzycy Wolnego Chóru występowali na schodach Filharmonii Narodowej w Mińsku. Jednak w wyniku prześladowań ze strony państwowego reżimu, zaczęli działać partyzancko: pojawiając się bez zapowiedzi na placach, ulicach i w centrach handlowych. Członkowie Wolnego Chóru nie ujawniają swojej tożsamości w obawie przed aresztowaniem. Występów Chóru zakazano w Białorusi, a śpiewane przez niego pieśni uznano za ekstremistyczne. Do tej pory kilkudziesięciu członków chóru było więzionych i poddawanych torturom. Podczas występów na żywo chórzyści występują z zakrytymi twarzami  - owijają głowę białym materiałem i zakładają czerwone weneckie maski - tak by ich twarze przypominały historyczną flagę Białorusi.

Na koncert wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Koncert dofinansowano ze środków VII Dzielnicy Zwierzyniec.
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej