Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Interwencja artystyczna z okazji 100-lecia obecności kobiet w ASP w Krakowie

Wystawa odmieniająca wnętrza Willi
Zapraszamy do oglądania niezwykłej wystawy. Od 5 września w Willi Decjusza eksponowana jest wystawa prac zatytułowana: Interwencja artystyczna z okazji 100-lecia obecności kobiet w ASP w Krakowie. Na wystawie swoje prace prezentują: Iwona Demko, Keymo, Ewa Kulka, Ewa Pasternak-Kapera – artystki reprezentowane przez Fundację TA i Galerię Feministyczną. Ekspozycję tworzą obrazy, rzeźby i fotografie, które przenikają się i oddziałują ze stylowym wyposażeniem historycznych wnętrz. (ekspozycja od 5 września do 15 października)

Szczególnie polecamy przyjście do Willi 29 września,kiedy to autorki prac oprowadzą zwiedzających i powiedzą o pomyśle i samych pracach. 


O Roku Kobiet z ASP

W dniu 20 listopada 2018 r. Senat Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie ustanowił rok 2019  "Rokiem Kobiet z ASP". Decyzja Senatu wiązała się z rocznicą 100-letniej obecności kobiet na uczelni.

W październiku 1917 roku została przyjęta na Akademię Sztuk Pięknych w charakterze wolnej słuchaczki pierwsza kobieta, rzeźbiarka Zofia Baltarowicz-Dzielińska. Po niej zaczęto przyjmować inne kobiety, jednak nie były one odnotowywane na listach studentów, ze względu na brak oficjalnie funkcjonującego prawa do studiowania kobiet na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Miesiąc po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, 14 grudnia 1918 roku Grono Profesorów na swoim posiedzeniu przegłosowało wniosek o oficjalnym przyjęciu kobiet w mury Akademii. Rok 1919/1920 był pierwszym rokiem w 100-letniej wówczas historii Akademii, gdzie swoje studia w charakterze studentek mogły rozpocząć kobiety. Był to wyjątkowy moment, poprzedzony ponad 20 latami starań o dostęp kobiet do studiów artystycznych w Krakowie.

Na liście tych, które ukończyły pierwszy semestr znalazło się 17-naście absolwentek. Od tego czasu uczelnie artystyczną opuściło wiele artystek, które zasłynęły ze swojej twórczości: Maria Jarema, Hanna Rudzka-Cybis, Wanda Ślędzińska, Janina Kraupe-Świderska, Maria Pinińska-Bereś czy Erna Rosenstein. W obecnym momencie wśród studiujących 79 procent stanowią studentki.

Do obchodów 100-letniej obecności kobiet na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie przyłączyła się również Willa Decjusza zapraszając do artystycznych interwencji w przestrzeniach willi.

FOT. Iwona Demko
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej