pl
A A A

Dzień otwarty w Willi Decjusza

Zwiedzanie Willi oraz wernisaż fotografii Pierre'a Valleta pt.: "Ciel d'hier".
Dyrektor Instytutu Kultury Willa Decjusza dr hab. Dominika Kasprowicz, prof. UJ oraz Konsul Generalny Francji w Krakowie, Dyrektor Instytutu Francuskiego w Krakowie  Frédéric de Touchet mają zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy fotografii Pierre’a Valleta zatytułowanej Ciel d’hier, który odbędzie się w niedzielę, 26 stycznia 2020 roku o godz. 17:00 w Willi Decjusza w Krakowie przy ul. 28 lipca 1943 17a.

Zwiedzanie Willi Decjusza z przewodnikiem rozpocznie się o 15.30 w Hallu Głównym.

Ciel d’hier

Składająca się z trzydziestu obrazów ekspozycja stanowi wybór fotografii z albumu Ciel d’hier (fr. „Wczorajsze niebo”), będącego efektem ponad czterdziestoletniej pracy francuskiego artysty-fotografika Pierre’a Valleta. Są to różne fotografie reportażowe, wykonane głownie w Europie, ale też nieco dalej. Wierny czarno-białej estetyce artysta pragnie pokazać jej rozmaite niuanse – od białych plam aż po brutalną czerń.

W obrazach tych odnajdujemy gorączkę nocy, muzykę, teatr, ale także górskie pejzaże czy szkice; pozostawanie w nastroju podróży i dzielenie się nim. Pierre Vallet, czerpie inspiracje z literackiej twórczości Baptiste-Marreya (1928-2019), poety, pisarza i duchowego towarzysza, którego dzieło ewokuje często ten sam poetycki klimat, autora „Wyobrażonych legend” (tekstów towarzyszących fotografiom), będących głównie fragmentami jego dotychczas niepublikowanych „Wierszy z Kreuzland”.
 
Światło zapalone przez stróży na wzgórzach

Świeci, pomimo ułomności tego wieku, tutaj,

W tym grobie, gdzie moje życie zagęszcza się w obrazy.

Daję ci klucz.

Zrób z nim, co chcesz.

Zakończyłem moją podróż w starym świecie.

Cześć wszystkim umarłym i ludzkości, która nadejdzie!

 Baptiste-Marrey, Wiersze z Kreuzland / Pracownia-grób (fragment)

Pierre Vallet

Francuski artysta-fotografik, stypendysta Narodowej Fundacji Fotografii (1980), dwukrotny laureat nagrody Villa Médicis Hors les Murs (1990, 1993).  Autor albumu “W starej Europie” (tekst: Nicolas Bouvier). Prowadzi fotograficzne poszukiwania poświęcone alpejskim pejzażom (głównie wysokogórskim), dwudziestowiecznej i współczesnej architekturze, a także kulturowej transformacji Europy po upadku Muru Berlińskiego. Jego prace pokazywane były na zbiorowych i indywidualnych wystawach w całej Europie. Urodzony w Lyonie. Żyje i tworzy w Annecy (Francja). Obecnie przebywa w Krakowie na stypendium artystycznym Instytutu Kultury Willa Decjusza.
Honorowy patronat
Konsul Generalny Francji w Krakowie
Instytut Francuski w Polsce
Przy wsparciu Województwa Małopolskiego
 
 
 
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej