pl
A A A

Za nami Art Piknik w Willi Decjusza. 08.07.2021

W dniach 1-4 lipca 2021 odbył się Art Piknik w Willi Decjusza. Dni Wyszehradzkie.
W dniach 1-4 lipca 2021 odbył się Art Piknik w Willi Decjusza. Dni Wyszehradzkie.

W tym roku Instytut Kultury Willa Decjusza z okazji 30. rocznicy powstania Grupy Wyszehradzkiej zorganizował Art Piknik poświęcony krajom należącym do V4.

We współpracy z licznymi instytucjami kultury – ambasadami i instytutami –przygotowaliśmy wystawy, projekcie filmów, koncert, spotkanie literackie, a także prezentację kuchni i sportu z Węgier, Czech, Słowacji i Polski.

1 lipca odbyło się otwarcie plenerowej wędrownej wystawy plakatu z krajów V4 „PoszTerra” z udziałem Tibora Gerencséra, Konsula Generalnego Węgier w Krakowie. Wystawa stanowi przekrojową prezentację plakatów z wydarzeń kulturalnych artystów z Węgier, Polski, Czech i Słowacji oraz ich uczniów. Kuratorem wystawy jest Krzysztof Ducki

Wystawa będzie prezentowana do końca lipca 2021 na dolnym dziedzińcu willi Decjusza.

Po otwarciu wystawy „PoszTerra” obyła degustacja węgierskiego gulaszu z mangalicy, przygotowanego w plenerze przez „Wegierskie Specjały” oraz pokaz specjalny połączony z prelekcją historyczną na temat węgierskich win, przygotowany przez Stowarzyszenie PORTIUS w Krośnie.

Natomiast miłośnicy sportu mogli w Ogrodzie Gotyckim Willi Decjusza przyjrzeć się zawodowym graczom w teqball oraz sami spróbować swoich sił w tej wymagającej zręczności widowiskowej dyscyplinie wymyślonej przez dwóch węgierskich fanów piłki nożnej.


2 lipca w piątek odbyło się w ramach Art Pikniku w Willi Decjusza spotkanie „Literacki Środek Europy”. W dyskusji prowadzonej przez Aleksandrę Hudymač udział wzięli: Pavol Rankov (Słowacja), Alena Mornštajnová (Czechy), Aleksander Kaczorowski (Polska) oraz Ferenc Czinki (Węgry) – stypendyści programów rezydencjalnych Willi Decjusza.

Uczestnicy Art Pikniku na tarasie Willi z widokiem na park, mogli posłuchać energetycznego koncertu zespołu BalkanArtz, który łączy tradycyjną muzykę z nowoczesnymi aranżacjami.

Trzeciego dnia Art Pikniku w Willi Decjusza odbyło się otwarcie wystawy monotypii i rzeźb „Botanical Dream no.11” prof. Milana Lukáča z udziałem Tomáša Kašaja, Konsula Generalnego Republiki Słowackiej w Krakowie oraz słowackiego artysty.
Wystawa jest artystyczną podróżą w czasie - powrotem twórcy do czasów dzieciństwa i jego fascynacji przyrodą. Ekspozycja przybierająca formę rzeźb i grafik, zainspirowana florą i fauną ogrodu z dzieciństwa, tworzy mityczną przestrzeń – z jednej strony intymną i bliską, z drugiej symbolizującą cały świat i życie.

Wystawę można oglądać w przestrzeniach Willi Decjusza do końca lipca 2021.

 
W niedzielę 4 lipca odbyło się otwarcie wystawy plenerowej „Wyszehrad to ludzie” z okazji 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej na krakowskich Plantach z udziałem Tibora Gerencséra, Konsula Generalnego Węgier w Krakowie.
Wystawa podzielona na kilka obszarów tematycznych jak historia, kultura, ludzie, współpraca transgraniczna, edukacja, aspekty innowacyjności i solidarności ma na celu podkreślenie roli społeczności tworzących V4 na różnych poziomach oraz ukazanie siły współpracy międzynarodowej w skali lokalnej i globalnej.

PATRONAT HONOROWY nad wystawą objął WITOLD KOZŁOWSKI, MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

Wystawę można oglądać na Plantach (między ul. Poselską a Wawelem) do końca lipca 2021.

W czasie Art Pikniku w Willi Decjusza we współpracy z Ambasadą Republiki Czeskiej w Polsce oraz Czeskim Centrum w Warszawie odbyły się projekcje filmów dokumentalnych o Vaclavie Havlu, którym towarzyszyła  wystawa „Václav Havel. Polityka i sumienie”.

Wystawę w podcieniach Willi Decjusza można oglądać do 18 lipca 2021.

W czasie czterech dni Art Pikniku w Willi Decjusza można było także w willowym kawiarnianym ogródku skosztować potraw z wyszehradzkiego menu.

 
ORGANIZATOR
Instytut Kultury Willa Decjusza


PARTNERZY WYDARZENIA

Stowarzyszenie Willa Decjusza
Fundusz Wyszehradzki
Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie
Konsulat Generalny Węgier w Krakowie
Ambasada Republiki Czeskiej
Ambasada Węgier  w Warszawie
Urząd Marszłkowski Województwa Małopolskiego
Węgiersko-Polski Program Współpracy Pozarządowej
Czeskie Centrum Warszawa
Węgierski Instytut Kultury
Instytut Badania Reżimów Totalitarnych
Szépírók Társasága
Węgierska Akademia Sztuki
Fundacja 2Act
Polski Związek Teqball
Ars Modi


PATRONI MEDIALNI
Radio Kraków,
Otwarty Kraków,
Krakow.pl,
Co jest grane
in your pocket Krakow

Art Piknik. Dni Wyszehradzkie

Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej