pl
A A A

Wystawa multimedialna WOLNOŚĆ/FREEDOM 22.07.2020

Interaktywna wystawa słowo-obraz-dźwięk „Wolność/Freedom” w przestrzeni zespołu pałacowo-parkowego Willi Decjusza.
Wystawa multimedialna WOLNOŚĆ/FREEDOM

Interaktywna wystawa słowo-obraz-dźwięk „Wolność/Freedom” w przestrzeni zespołu pałacowo-parkowego Willi Decjusza.

Wystawa inauguruje ponowne otwarcie Wili Decjusza dla krakowian po pandemii oraz łączy się z premierą książki Kholoud Charaf „Powrót do Gór. Dziennik w cieniu wojny” (tłum. Marek Dziekan) w ramach serii wydawniczej IKWD. W 2019 roku książka "Powrót do gór. Dziennik w cieniu wojny" otrzymała marokańską Nagrodę Ibn Battuty w dziedzinie prozy podróżnej.

Inspiracją do przygotowania projektu multimedialnego „Wolność/Freedom”  jest poezja i twórczość syryjskiej autorki, Kholoud Charaf, która przebywa od dwóch lat w Krakowie w ramach programu ICORN. Grupa studentów i artystów Wydziału Intermediów krakowskiej ASP postanowiła zobrazować piękne słowa Chulud Szaraf i przełożyć je na język sztuki wizualnej. Albowiem sztuka — czy tego chcemy, czy nie — jest zawsze obrazem świata, w którym także żyją artyści.

Wystawa pt.: „Wolność / Freedom” zainicjowana została przez Mateusza Świderskiego, dr. Mariusza Fronta oraz dr. Mariusza Sołtysika wspólnie ze studentami Wydziału Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Autorami prac są: Zuzanna Bartuś, Martyna Basta, Estera Gałuszka, Karina Gorzkowska, Klaudia Kot, Sonia Kujawa, Lena Malecha, Piotr Stechura, Łukasz Stefański oraz Maja Szerel.

Na spotkanie z autorami wystawy oraz z Kholoud Charaf, która przeczyta kilka swoich utworów w ogrodach Willi Decjusza zapraszamy w niedzielę 26 lipca o godz. 17.00.

Projekty multimedialne będą eksponowane w Willi Decjusza w dniach 23-24 oraz 27-30 lipca od godz. 10.00-15.00.

Wstęp wolny.

Obok pięknych obrazów przedstawiających wspaniałe krajobrazy różnych części świata współistnieją konflikty, wojny czy katastrofa klimatyczna. Z głębokiej i wręcz sprzecznej złożoności otaczającej nas rzeczywistości można wyabstrahować cokolwiek, co w danym momencie będzie dla nas interesujące. Ten relatywizm jest cechą naszych społecznych wyborów. Świat staje się łatwiejszy, gdy przestajemy wiązać ze sobą poszczególne zależności, a w swoim samorozwoju wydaje się niezależny. Są jednak ludzie, którzy uciekają z obszarów ogarniętych wojną, doświadczają i widzą na własne oczy to, co większość z nas jedynie ogląda w domu lub na ekranie telefonu podczas podróży.

Na wystawie zobaczymy m.in.: projekt, którego autorką jest Martyna Basta pt.: „Rozmowa". Wideo ukazuje niebanalny gest pocierania rzęsami o rzęsy drugiej osoby, który sprzężony zostaje z dźwiękiem wydawanym przez krążące nad głową gawrony. Pomysł na wykonanie tego performansu dokamerowego powstał w wyniku refleksji nad związkiem dwóch zmysłów - dotyku i słuchu. Głównym pytaniem staje się synestezja, a mianowicie - czy konkretny rodzaj dźwięku może przywołać na myśl określony gest? Celem tego rozważania nie jest jednak przyporządkowanie konkretnego zjawiska ruchowego do zjawiska słuchowego, lecz przede wszystkim zwrócenie uwagi na możliwości takich połączeń, których w zależności od subiektywnej interpretacji może być nieskończona ilość.

Z kolei Klaudia Kot, tak opowiada o swojej realizacji zatytułowanej „Wanderlost":
Umysł ucieka ku poczuciu wolności, którego doznaje w przestrzeni otwartej. Podróż ta jest formą poznania. Dzieje się to w sposób wyobrażeniowy, głowa ciągle chce być w krajobrazie i do niego tęskni, nogi pędzą przed siebie, nawet kiedy ciało fizycznie przebywa gdzie indziej. Przestrzeń jest czymś oczywistym, ale nie zawsze można podać jej wymiary czy zdefiniować ją w jednym zdaniu. Odczuwanie przestrzeni związane jest również z relacją, jaka powstaje na linii obszar ‒ otoczenie. Jej odbiór może być zaburzony lub wyolbrzymiony przez dźwięki czy obecność innych ludzi wokół.

Projekt intermedialny realizowany we współpracy z Wydziałem Intermediów krakowskiej ASP.

Regulamin uczestnika wystawy

Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej