pl
A A A

Wielokulturowa Biblioteka 04.10.2021

Kolejne publikacje zebrane w ramach akcji "Wielokulturowa Biblioteka" trafiły do Biblioteki Kraków.
Wspólnie budujemy „Wielokulturową Bibliotekę”  

Już wkrótce mieszkańcy Krakowa – także niepolskojęzyczni – będą mogli wypożyczać z Biblioteki Kraków kolejne wspaniałe albumy, książki historyczne, reportaże i eseje dotykające tematów mniejszości, wolności, wielokulturowości, a także literaturę piękną w obcych językach i autorów zagranicznych, tłumaczoną na polski oraz poezję Wisławy Szymborskiej w językach całego świata!

W ramach wydarzeń Festiwalu Wielokulturowego–Nowi Krakowianie partner wydarzenia – Instytut Kultury Willa Decjusza we współpracy z Biblioteką Kraków zorganizował kolejną już edycję akcji „Biblioteka Wielokulturowa”.
Jest to projekt skierowany do wielokulturowego grona mieszkańców Krakowa, korzystających z usług Biblioteki Kraków m.in. studentów krakowskich uczelni i szkół językowych, a także kół czytelniczych i pasjonatów czytelnictwa. Do akcji „Biblioteka Kulturowa” zostały zaproszone krakowskie konsulaty, instytucje kultury i wydawnictwa, podarowały książki w językach obcych, jak i przekłady dzieł autorów zagranicznych na język polski.

„W tym roku znowu otrzymaliśmy porcję wspaniałych publikacji od krakowskich konsulatów oraz Fundacji Wisławy Szymborskiej, z którymi współpracujemy już kolejny raz przy naszej akcji. Bardzo cieszy mnie fakt, że w tym roku przyłączyły się do nas także krakowskie wydawnictwa jak Znak, Karakter czy Lokator. Współpraca tylu wspaniałych instytucji przy tworzeniu Biblioteki Wielokulturowej to niezwykle ważny gest, ukazujący, że literatura łączy ludzi i jest niezwykle ważną częścią naszego wspólnego – ludzkiego -  dziedzictwa kulturowego. To dzięki książkom poznajemy inne kultury i sposoby myślenia, to z książek uczymy się o różnorodności świata, złożoności ludzkiej natury i bogactwie kultur. Cieszę się, że  udało nam się w Willi Decjusza, która od wieków była przestrzenią dialogu i spotkań różnych kultur i tradycji zainicjować i kontynuować we współpracy z Biblioteką Kraków ten ważny projekt.”  – mówi Dominika Kasprowicz, dyrektorka Instytutu Kultury Willa Decjusza.

W piątek 1 października Dominika Kasprowicz, dyrektorka IKWD w imieniu partnerów akcji przekazała zebrane w tegorocznej edycji publikacje -  powieści, reportaże, książki historyczne, eseje, albumy i tomy poezji – na ręce Agnieszki Staniszewskiej-Mól, dyrektor Biblioteki Kraków. Zebrane książki zasilą i poszerzą budowane od kilku lat biblioteczne zbiory obcojęzyczne oraz te z literaturą tłumaczoną na język polski. W wyniku akcji Biblioteka Kraków została wzbogacona o już o kilkaset nowych tytułów.

 
„Nowi krakowianie to także nasi Czytelnicy, dlatego z ogromną radością Biblioteka Kraków włącza się w kolejną edycję Festiwalu Wielokulturowego. Nowe książki, zarówno oryginały jak i przekłady, ofiarowane przez krakowskie konsulaty oraz krakowskie wydawnictwa to szansa na lepsze wzajemne poznanie i zrozumienie. Jednak przede wszystkim to dzięki autorom i tłumaczom literatura staje się wspólną ojczyzną wszystkich czytelników”. – mówiła podczas spotkania dyrektor Biblioteki Kraków, pani Agnieszki Staniszewskiej-Mól.

Do akcji „Wielokulturowa Biblioteka” włączyły się do tej pory następujące instytucje:
Konsulat Generalny Republiki Francuskiej w Krakowie  
Konsulat Generalny Węgier w Krakowie
Konsulat Generalny Niemiec w Krakowie
konsulat Generalny Austrii w Krakowie
Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie
Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Ameryki w Krakowie
Konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie
Konsulat Królestwa Norwegii w Krakowie
Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie
Konsulat Honorowy Republiki Bułgarii w Krakowie
Konsulat Honorowy Włoch w Krakowie
Konsulat Honorowy Republiki Bułgarii w Krakowie
Przedstawicielstwo Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce
Instytut Cervantesa w Krakowie
Fundacja Wisławy Szymborskiej
Wydawnictwo Znak
Wydawnictwo Karakter
Wydawnictw LOKATOR

Akcja „Biblioteka Wielokulturowa” jest częścią Festiwalu Wielokulturowego - Nowi Krakowianie, organizowanego od 23 września do 3 października 2021 przez Stowarzyszenie Willa Decjusza i Fundację Internationaler Bund Polska - operatora Centrum Wielokulturowego w Krakowie w partnerstwie z Instytutem Kultury Willa Decjusza, przy wsparciu finansowym Miasta i Otwartego Krakowa.
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej