Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Sztuka i życie 27.01.2024

Spotkanie z Marią Anną Potocką wokół jej najnowszej książki „Sztuka i życie”.
grafika ozdobna
Wydawnictwo Austeria i Instytut Kultury Willa Decjusza zapraszają w środę 31 stycznia o godz. 18.00 do Willi Decjusza na premierę najnowszej książki Marii Anny Potockiej „Sztuka i życie”. Spotkanie poprowadzi Grzegorz Jankowicz.

Czym jest sztuka i skąd się bierze? Co robi z nami wizualność i dlaczego nasze pojedyncze historie zależą od tego, co widzimy i do jakich obrazów mamy dostęp. W najnowszej książce Maria Anna Potocka stawia najbardziej podstawowe pytania dotyczące relacji sztuki i życia.
Joseph Beuys, Jiří Kolář, Krystian Lupa, Boris Lurie, Herta Muller, Agnieszka Osiecka, Mieczysław Porębski, Daniel Spoerri czy Wisława Szymborska to jedynie skromny wyciąg z bogatego katalogu nazwisk oraz osobowości, osobistości i osobliwości artworldu, który pokazuje nie tylko skalę zaangażowania autorki w pole artystyczne, ale jest również przestrzenią poszukiwania odpowiedzi na fundamentalne kwestie dotyczące sztuki.
W tym celu Potocka tropi indywidualne języki artystyczne. O tym, jaka konkluzja wyłania się z tego śledztwa - opartego na czytaniu sztuki - będzie z autorką książki rozmawiał Grzegorz Jankowicz.

Książkę, wydaną nakładem Wydawnictwa Austeria, będzie można kupić podczas wydarzenia.

Wstęp na spotkanie jest darmowy. Obowiązują zapisy pod adresem: https://cutt.ly/owKSrjnVMaria Anna Potocka - doktor nauk humanistycznych, filozof, krytyk sztuki, kurator. Założycielka kilku niekomercyjnych galerii prezentujących sztukę najnowszą, m. in. Galerii PI (1976). W latach 2002-2010 dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” w Krakowie. Od 2010 roku pełni funkcję dyrektora Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Członek Internationale Künstler Gremium IKG, The International Association of Art Critics AICA, International Council of Museums. Autor książek i tekstów teoretyczno-filozoficznych (m.in. „Nowa estetyka” [2016], „Kobieta postfeministyczna. Dyktatura kobiet” [2022]).

Grzegorz Jankowicz - aktywista literacki, filozof literatury, eseista, redaktor, krytyk i tłumacz; doktor nauk humanistycznych. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Juror Nagrody Conrada. Redaktor działu kultury "Tygodnika Powszechnego". Dyrektor programów literackich Fundacji Tygodnika Powszechnego. Wykłada w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Opublikował m.in.: „Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami” (2013), „Blizny. Eseje” (2019), ), „Życie w kuli. Parmigianino, Ashbery i sztuka przemiany” (2020).

 
Informujemy, że podczas wydarzenia mogą być wykonywane zdjęcia na potrzeby Instytutu Kultury Willa Decjusza (w tym m.in. w celu dokumentacji i informacji na stronie internetowej IK WD oraz na profilach IK WD w serwisach Facebook i Instagram). Jeżeli nie wyrażają Państwo na to zgody, prosimy o wcześniejszą informację. Zdjęcia mogą zawierać wizerunki osób biorących udział w wydarzeniu. Brak informacji przekazanej w formie pisemnej lub ustnej pracownikowi IK WD przed  rozpoczęciem wydarzenia jest równoznaczny ze zgodą na korzystanie przez Instytut Kultury Willa Decjusza zdjęć, o których mowa powyżej.
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej