Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Spotkanie z Andrejem Chadanowiczem 08.02.2022

Zapraszamy na spotkanie z Andrejem Chadanowiczem, stypendystą ICORN.
grafika ozdobna z informacją o spoktaniu
Zabawy fantomowe | Spotkanie z Andrejem Chadanowiczem
Prowadzenie: Wojciech Bonowicz.
Spotkanie odbędzie się w języku polskim.

10 lutego o godz. 19.00 zapraszamy na spotkanie online z Andrejem Chadanowiczem - białoruskim poetą, tłumaczem, eseistą, literaturoznawcą - wokół wyboru jego wierszy "Zabawy fantomowe" (tłum. Adama Pomorski, Wydawnictwo Pogranicze).

Jest autorem kilkunastu książek poetyckich. Był jurorem poetyckiej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
W Polsce ukazały się dotychczas jego dwa tomy wierszy: "Święta Nowego Rocku" (Kolegium Europy Wschodniej, Wrocław 2006) oraz "Zabawy fantomowe" (Wydawnictwo Pogranicze, Sejny 2021).
Jego wiersze tłumaczono na angielski, czeski, hiszpański, litewski, niemiecki, słowacki, słoweński i rosyjski. Jest członkiem Związku Pisarzy Białoruskich i Białoruskiego PEN Clubu, a od 2021 roku także członkiem Polskiego PEN Clubu.
Przekłada poezję z języka angielskiego, rosyjskiego, ukraińskiego, francuskiego i polskiego. Za swoje tłumaczenia literatury polskiej otrzymał Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Nagrodę polskiego PEN Clubu, a za przekłady Charlesa Baudelaire’a został uhonorowany Nagrodą im. Carlosa Shermana.
Przetłumaczył, zaśpiewał i nagrał w języku białoruskim album „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Stworzona przez niego wersja tytułowego utworu stała się nieoficjalnym hymnem białoruskiej opozycji.
Obecnie przebywa w Krakowie jako stypendysta programu ICORN.

"Zabawy fantomowe" (Wydawnictwo Pogranicze, tłum. Adam Pomorski) to zbiór 70 utworów, reprezentujących wszystkie okresy twórczości poety, od łotrzykowskiej ironii i gry słów wczesnych wierszy do indywidualnej tonacji w skupieniu i metrycznej zwięzłości ostatniego, przejmującego cyklu liryków z przełomu lat 2020 i 2021. Tym głosem w złych czasach przemawia uparta białoruska wolność – zadzierzysta, dalekowzroczna i otwarta na świat.

Spotkanie online 10 lutego o godz. 19.00 emitowane będzie na profilu Facebook Instytutu Kultury Willa Decjusza:
https://www.facebook.com/Decjusz
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej