Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Rozmowa z Aaiún Nin w „Czasie literatury” 24.10.2022

W najnowszym numerze kwartalnika literackiego „Czas literatury” – poświęconym zagadnieniu tyranii – można przeczytać rozmowę z Aaiún Nin, stypendystką Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN, która opowiada m.in. o dyktaturze i wojnie w Angoli, kolonializmie i jego dziedzictwie, a także roli literatury w walce z opresją.
Przyczynkiem do rozmowy jest książka poetycka Aaiún Nin, która ukazała się niedawno w wydawnictwie Lokator (jako część Serii Wydawniczej Instytutu Kultury Willa Decjusza). „Pęknięte połówki mlecznego słońca” to pełna buntu i przejmująca opowieść o realiach postkolonialnej Afryki oraz patriarchalnego społeczeństwa, w którym tyrania przybiera formę rasizmu, przemocy seksualnej i społecznych wykluczeń. Poetka zabiera również głos w sprawie migracji – opisuje jej nieludzkie mechanizmy, które narażają uchodźców na systemową przemoc, odzierając ich z godności i często skazując na śmierć.

A w numerze można przeczytać również m.in. rozmowę z Serhijem Żadanem, ukraińskim pisarzem i poetą, tegorocznym laureatem Polskiej Nagrody im. Sergio Vieira de Mello, przyznawanej przez Stowarzyszenie Willa Decjusza.

Zachęcamy do lektury!
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej