Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Reinterpretacja dziedzictwa 21.07.2022

Zapraszamy na spotkanie o zabytkowych zakątkach Sycylii.
fotografia: zdjęcie panoramy sycylijskiego miasteczka w słońcu z widokiem na morze
Zapraszamy w środę 27 lipca o godz. 10.30 na spotkanie online "Sztuka na wakacjach. Spacery po zabytkowych zakątkach Sycylii".

W ramach cyklu Reinterpretacja dziedzictwa zapraszamy wraz z Beatą Zubą do odwiedzenia panoramicznych i pełnych uroku miasteczek wschodniej Sycylii. Taormina położona na wzgórzu i górująca nad licznymi zatokami przyciąga tarasami widokowymi, z których rozpościerają się widoki na wybrzeże Morza Jońskiego. Miasto zachwyca zabytkami usytuowanymi wzdłuż wąskich uliczek, imponującym antycznym teatrem, a także ogrodami i kamiennymi bramami prowadzącymi do jego najstarszej części.
Położona w pobliżu Savoca, oddalona zaledwie 20 km od Taorminy to miejsce, w którym Francis Ford Coppola w 1971 roku nakręcił sceny „Ojca Chrzestnego”, aby jak najwierniej oddać charakter słynnej sycylijskiej miejscowości Corleone, która stała się bohaterką powieści. W Barze Vitelli, w którym jakby zatrzymał się czas, znajduje się niewielkie muzeum poświęcone filmowej produkcji „Ojca Chrzestnego”, gdzie możemy zobaczyć m.in. rekwizyty, zdjęcia z planu, portrety bohaterów czy też drzewo genealogiczne rodziny Corleone. W wyborze miejsca na ekranizację oprócz typowej sycylijskiej architektury nie bez znaczenia było właśnie sąsiedztwo Taorminy, która stanowiła na odpowiednim poziomie zaplecze dla ekipy filmowej.


Spotkanie online dostępne za pośrednictwem platformy Zoom od godz. 10:30:
https://us06web.zoom.us/j/83651977842?pwd=cHFNMHZmdW5uQnRrNTFRVkdpZDk1UT09

Identyfikator spotkania: : 836 5197 7842
Kod dostępu: 500649

oraz na kanale:
Facebook Instytutu Kultury Willa Decjusza
https://www.facebook.com/Decjusz/
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej