Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Reinterpretacja dziedzictwa 08.05.2023

Zapraszamy na wykład online "Jerzy Nowosielski. W sferze sacrum"
fotografia: zdjęcie ikonostasu Jerzego Nowosielskiego Jerzy Nowosielski, „Szafirowy ikonostas” (fragment), 1966 /1967, własność parafii prawosławnej pw. Zaśnięcia Matki Bożej w Krakowie, obecnie ekspozycja Muzeum Ikon w Supraślu, Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
Zapraszamy 11.05. (czwartek) o godz. 11.00 na spotkanie online "Jerzy Nowosielski w sferze sacrum".
Prowadzenie: Justyna Napiórkowska

Najbliższy cykl spotkań poświęcony będzie wybranym aspektom twórczości Jerzego Nowosielskiego, m.in. jego pracom malarskim i realizacjom monumentalnym. W szczególności rozwinięty zostanie temat dotyczący jego prac, których podłożem jest wielokulturowe wychowanie oraz inspiracja i fascynacja filozofią ikony. Okazją do szerszego nakreślenia sylwetki malarza, rysownika, scenografa, filozofa i teologa prawosławnego, uznawanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon jest przypadająca w 2023 roku 100. rocznica urodzin Jerzego Nowosielskiego.

Twórczość tego wybitnego artysty złożyła się w spójny kanon, który łączy Wschód z Zachodem. Sposób postrzegania rzeczywistości u Jerzego Nowosielskiego wywodził się z dwóch źródeł, związanych z rodzinną historią malarza. Jego ojciec był unitą pochodzącym z Łemkowszczyzny, a matka katoliczką. Artysta został ochrzczony w kościele grekokatolickim, lecz wychowany w tradycji prawosławnej. Oba te nurty w sposób twórczy poprowadził, jednocześnie zachowując w pewnych sprawach wierność tradycji. W tym między innymi zasadza się wyjątkowość Mistrza.
O reinterpretacji dziedzictwa i sztuce Jerzego Nowosielskiego będzie opowiadała dr Justyna Napiórkowska, historyczka sztuki i europeistka.

Na cykl spotkań online poświęconych twórczości Jerzego Nowosielskiego złożą się 3 edycje wykładów, które odbędą się w kolejne czwartki (11, 18 i 25 maja).

Najbliższe spotkanie online dostępne za pośrednictwem platformy Zoom 11 maja o godz. 11.00.:


oraz na kanale Facebook Instytutu Kultury Willa Decjusza:
https://www.facebook.com/Decjusz/
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej