Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Reinterpretacja dziedzictwa 16.03.2021

Zapraszamy na cykl spotkań online poświęconych wybranym tematom z obszaru dziedzictwa kulturowego.
Zdjęcie orientalnych kafli ceramicznych
Reinterpretacja dziedzictwa - interaktywne spotkania na temat dziedzictwa kulturowego.

Instytut Kultury Willa Decjusza zaprasza na cykl spotkań online poświęconych wybranym tematom z obszaru dziedzictwa kulturowego. Punktem wyjścia do rozważań będzie historia zespołu pałacowego Willi Decjusza i jego dawnych właścicieli, jak np.: zamiłowanie księżnej Marceliny Czartoryskiej do sztuki. W podejmowanych zagadnieniach będą przewijać się zarówno odwołania do współczesnych artystów i twórców, jak i do historycznych inspiracji. Uczestnicy spotkań wspólnie z prowadzącymi będą poszukiwać wartości płynących z różnorodności kulturowej oraz łączenia różnych dziedzin sztuki i nauki.

W najbliższą środę 17 marca tematem rozpoczynającym cykl reinterpretacji dziedzictwa będzie unikatowa dekoracja ceramiczna loggi I piętra w Willi Decjusza, która łączy w sobie styl orientalny z europejskim. Wybór motywów dekoracji był celowym zamysłem księżnej Marceliny Czartoryskiej, która chciała w ten sposób zaznaczyć w swoim domu obecność kultury śródziemnomorskiej oraz spotkanie sztuki Wschodu i Zachodu.

17.03 (środa) Azulejos krakowskie? O przenikaniu kultur i historycznych źródłach inspiracji współczesnych twórców ceramiki.

Spotkanie online dostępne oraz za pośrednictwem platformy Zoom od godz. 9:20
Link: https://zoom.us/j/94794123923?pwd=M0VMTFdmS0VyL0FkYms0K1hnVVRQQT09
Hasło: 225347
Nr: 947 9412 3923

oraz od 9.30 na kanałach:
Facebook Instytutu Kultury Willa Decjusza:
https://www.facebook.com/Decjusz/

oraz Facebook CAS w Willi Decjusza:
https://www.facebook.com/pages/category/Society---Culture-Website/Centrum-Aktywno%C5%9Bci-Senior%C3%B3w-Willa-Decjusza-106462340873278/


Spotkania prowadzone będą przez Beatę Zuba - artystkę budującą konsekwentnie swoje dzieła malarskie w oparciu o obserwację i przetwarzanie rzeczywistości oraz poszukiwania relacji odbiorcy z otoczeniem.
Beata Zuba, absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w pracowni prof. Leszka Misiaka oraz Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej, aneks do dyplomu w I Pracowni Inerdyscyplinarnej pod kierunkiem prof. Zbigniewa Bajka. Ukończyła również Studium Pedagogiczne, pisząc pracę z arteterapii pt.: ”Interpretacja siebie poprzez kolor”. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i fotografią, działa czynnie w Stowarzyszeniu Psychiatria i Sztuka. Jest członkiem Związku Artystów Polskich. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych (Pałac Sztuki w Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej Solvay w Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu i wielu innych). Prace w zbiorach Muzeum Zamek w Wiśniczu oraz zbiorach prywatnych polskich i zagranicznych. Swoje projekty prezentuje w ramach konferencji międzynarodowych w Polsce (m.in. MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej – Kraków/ i za granicą /Światowy Zjazd Arteterapii w Tuluzie). Obrazy z cyklu Szeroko Zamknięte brały udział w filmie dokumentalnym „Bezimienny” Urszuli Sochacki na temat eksterminacji osób chorych psychicznie w trakcie II Wojny Światowej (Ogrody Sztuki w Krakowie 2015).

Kolejne spotkanie:
31.03 godz. 9.30 Renesansowe loggie...tralki i balkony - architektura Krakowa wczoraj i dziś na przykładzie Willi Decjusza.
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej