pl
A A A

Program Otwarty Kraków 29.03.2021

Działania IKWD nawiązujące do idei wielokulturowości oraz propagujące kulturę mniejszości narodowych i etnicznych.
Willa Decjusza to miejsce o bogatej historii i tradycji. Jej dzieje przeplatały się z historią Polski i losami wielkich rodów, czyniąc z Willi świadka wielkich wydarzeń, wzniosłych momentów i dziejowych przemian. Na przestrzeni wieków Willa Decjusza święciła momenty swojego blasku i chwały, ale też wielokrotnie popadała w ruinę i zapomnienie. Nigdy jednak nie zatraciła swojego ducha i pierwotnego zamysłu jej pierwszych właścicieli - Justusa Decjusza z Alzacji oraz jego syna Ludwika Decjusza Młodszego, aby Willa była miejscem wymiany myśli oraz ostoją tolerancji i wolności.
Willa Decjusza przez wieki zamieszkiwana była przez znamienite rodziny, takie jak: Decjuszowie, Lubomirscy, Sanguszkowie czy księstwo Czartoryscy, którzy w XIX wieku stworzyli tu otwarty salon artystyczny i patriotyczny.
Willa Decjusza została odrestaurowana w roku 1996 staraniem Gminy Miasta Krakowa i otwarta dla mieszkańców. Zaczęło tu wówczas swoją działalność Stowarzyszenie Willa Decjusza. Od tamtej chwili gościły tu koronowane głowy państw, prezydenci, premierzy i szefowie dyplomacji, uznani naukowcy i artyści, największe autorytety życia społecznego, kulturalnego i politycznego. Willa Decjusza w nawiązaniu do humanistycznego przesłania swego patrona stała się forum dialogu kultur, miejscem twórczej przestrzeni, otwartej na inicjatywy na rzecz rozwoju świadomości obywatelskiej, ze szczególnym uwzględnieniem praw i kultury mniejszości narodowych i etnicznych.

Obecnie, działający w renesansowym pałacu od 2019 roku, Instytut Kultury Willa Decjusza tworzy tu wielowymiarową przestrzeń sprzyjającą integracji i rozwojowi mieszkańców Krakowa poprzez międzynarodową wymianę dobrych praktyk, wspieranie otwartości i kreatywności, a także stałą działalność edukacyjną. Projekty Instytutu łączy wspólny mianownik – dziedzictwo kulturowe, które jest nierozerwalnie związane z Krakowem i renesansową Willą Decjusza.

Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z działań Instytutu Kultury Willa Decjusza w 2020, które nawiązywały do idei wielokulturowości lub propagowały kulturę mniejszości narodowych lub etnicznych w ramach realizacji programu „Otwarty Kraków”.

https://willadecjusza.pl/program-otwarty-krakow

Sprawozdznie z działalności w programie "Otwarty Kraków"

Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej