pl
A A A

Podcasty Willi Decjusza 31.07.2021

Zapraszamy do słuchania podcastów Willi Decjusza.
Zapraszamy do posłuchania podcastów z gośćmi tegorocznego Art Pikniku w Willi Decjusza. Dni Wyszehradzkich.

Zapraszamy do posłuchania rozmowy Aleksandry Hudymač z Pavolem Rankovem - słowackim pisarzem, eseistą, wykładowcą. Rankov jest autorem trzech zbiorów opowiadań, których polski wybór ukazał się w 2011 r. pod tytułem "Bratysława jest mała". Jego powieść "Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)" otrzymała w 2009 r. Europejską Nagrodę Literacką Angelus oraz kilka prestiżowych nagród słowackich. W polskim przekładzie ukazały się także jego książki: "Matki" oraz "Legenda o języku" (wyd. Książkowe Klimaty).
Rozmowa dostępna na platformie Soundcloud:
https://soundcloud.com/user-913856627/rozmowa-z-pavolem-rankovem

Rozmowę Dominiki Kasprowicz, prof. UJ, dyrektorki Instytutu Kultury Willa Decjusza ze słowackim artystą, prof. Milanem Lukáčem przy okazji wystawy „Botanical Dream no 11”, prezentowanej w Willi Decjusza od 3 lipca do 8 sierpnia 2021 można posłuchać na platformie Soundcloud:
https://soundcloud.com/user-913856627/rozmowa-z-prof-milanem-lukacem

Na wystawie "Botanical Dream no. 11" obok subtelnych monotypii odwołujących się do wspomnień z dzieciństwa autor zaprezentował rzeźby z brązu i drewna, których tematem są formy roślinne. Milan Lukáč jest pracownikiem dydaktycznym na Wydziale Architektury i Designu Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie oraz autorem wielu monumentalnych dzieł, pomników i miejsc pamięci.

Zapraszamy także do posłuchania rozmowy Ondřeja Buddeusa o Vaclavie Havlu, Czechach i Europie Środkowej z Aleksandrem Kaczorowskim - bohemistą, tłumaczem, eseistą, dziennikarzem autorem książek m.in. o Havlu, Ota Pavelu i Hrabalu.
https://soundcloud.com/user-913856627/rozmowa-z-aleksandrem-kaczorowskim
Zapraszamy także do posłuchania podcastów z cyklu "Amerykański Kwadrans", które stanowią cykl
rozmów ukazujących różne aspekty wielokulturowości, oparte o kontekst polsko-amerykański.

Gościem pierwszego odcinka „Amerykańskiego kwadransa" jest John Lynch, amerykański przedsiębiorca, mieszkający od początku lat 90. w Krakowie, współzałożyciel firmy Lynka. W rozmowie z Karoliną Manią opowie m.in. o swoich pierwszych wrażeniach po przyjedzie w latach 90. do Polski, o swojej drodze budowania w Polsce biznesu, o pracy i życiu w Krakowie, o tym, co zaskakuje go w mentalności Polaków i wielu innych fascynujących sprawach.
https://soundcloud.com/user-913856627/amerykanski-kwadrans-cz1

Jak język wpływa na nasze postrzeganie i interpretowanie rzeczywistości, czy język, w którym mówimy kształtuje poczucie naszej sprawczości, w jaki sposób język buduje granice i je otwiera, czy bycie dwujęzycznym ma jakieś wady, czy język determinuje nasze działania i decyzje?
O tym, i wielu innych aspektach dwujęzyczności oraz o różnicach między językiem polskim i angielskim rozmawia dr Karolina Mania z dr Małgorzatą Majewską, z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ w drugim odcinku podcastu.
https://soundcloud.com/user-913856627/kwadrans-amerykanski-cz-2

W trzecim odcinku prof. Paweł Laidler opowiada o historii relacji polsko-amerykańskich, o roli Amerykanów i Polonii w budowaniu demokracji w Polsce oraz oraz o tym, dlaczego mit "American dream" jest tak silny w polskim społeczeństwie.
https://soundcloud.com/user-913856627

Rozmowy powstały przy okazji wystawy „Polish Americans/American Poles. Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy”, prezentowanej w Krakowie jesienią 2020.
Organizatorami wystawy byli Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie oraz Instytut Kultury Willa Decjusza.
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej