Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Podcasty Willi Decjusza 31.07.2021

Zapraszamy do słuchania podcastów Willi Decjusza.
Zapraszamy do posłuchania podcastów z gośćmi tegorocznego Art Pikniku w Willi Decjusza. Dni Wyszehradzkich.

Zapraszamy do posłuchania rozmowy Aleksandry Hudymač z Pavolem Rankovem - słowackim pisarzem, eseistą, wykładowcą. Rankov jest autorem trzech zbiorów opowiadań, których polski wybór ukazał się w 2011 r. pod tytułem "Bratysława jest mała". Jego powieść "Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)" otrzymała w 2009 r. Europejską Nagrodę Literacką Angelus oraz kilka prestiżowych nagród słowackich. W polskim przekładzie ukazały się także jego książki: "Matki" oraz "Legenda o języku" (wyd. Książkowe Klimaty).
Rozmowa dostępna na platformie Soundcloud:
https://soundcloud.com/user-913856627/rozmowa-z-pavolem-rankovem

Rozmowę Dominiki Kasprowicz, prof. UJ, dyrektorki Instytutu Kultury Willa Decjusza ze słowackim artystą, prof. Milanem Lukáčem przy okazji wystawy „Botanical Dream no 11”, prezentowanej w Willi Decjusza od 3 lipca do 8 sierpnia 2021 można posłuchać na platformie Soundcloud:
https://soundcloud.com/user-913856627/rozmowa-z-prof-milanem-lukacem

Na wystawie "Botanical Dream no. 11" obok subtelnych monotypii odwołujących się do wspomnień z dzieciństwa autor zaprezentował rzeźby z brązu i drewna, których tematem są formy roślinne. Milan Lukáč jest pracownikiem dydaktycznym na Wydziale Architektury i Designu Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie oraz autorem wielu monumentalnych dzieł, pomników i miejsc pamięci.

Zapraszamy także do posłuchania rozmowy Ondřeja Buddeusa o Vaclavie Havlu, Czechach i Europie Środkowej z Aleksandrem Kaczorowskim - bohemistą, tłumaczem, eseistą, dziennikarzem autorem książek m.in. o Havlu, Ota Pavelu i Hrabalu.
https://soundcloud.com/user-913856627/rozmowa-z-aleksandrem-kaczorowskim
Zapraszamy także do posłuchania podcastów z cyklu "Amerykański Kwadrans", które stanowią cykl
rozmów ukazujących różne aspekty wielokulturowości, oparte o kontekst polsko-amerykański.

Gościem pierwszego odcinka „Amerykańskiego kwadransa" jest John Lynch, amerykański przedsiębiorca, mieszkający od początku lat 90. w Krakowie, współzałożyciel firmy Lynka. W rozmowie z Karoliną Manią opowie m.in. o swoich pierwszych wrażeniach po przyjedzie w latach 90. do Polski, o swojej drodze budowania w Polsce biznesu, o pracy i życiu w Krakowie, o tym, co zaskakuje go w mentalności Polaków i wielu innych fascynujących sprawach.
https://soundcloud.com/user-913856627/amerykanski-kwadrans-cz1

Jak język wpływa na nasze postrzeganie i interpretowanie rzeczywistości, czy język, w którym mówimy kształtuje poczucie naszej sprawczości, w jaki sposób język buduje granice i je otwiera, czy bycie dwujęzycznym ma jakieś wady, czy język determinuje nasze działania i decyzje?
O tym, i wielu innych aspektach dwujęzyczności oraz o różnicach między językiem polskim i angielskim rozmawia dr Karolina Mania z dr Małgorzatą Majewską, z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ w drugim odcinku podcastu.
https://soundcloud.com/user-913856627/kwadrans-amerykanski-cz-2

W trzecim odcinku prof. Paweł Laidler opowiada o historii relacji polsko-amerykańskich, o roli Amerykanów i Polonii w budowaniu demokracji w Polsce oraz oraz o tym, dlaczego mit "American dream" jest tak silny w polskim społeczeństwie.
https://soundcloud.com/user-913856627

Rozmowy powstały przy okazji wystawy „Polish Americans/American Poles. Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy”, prezentowanej w Krakowie jesienią 2020.
Organizatorami wystawy byli Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie oraz Instytut Kultury Willa Decjusza.
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej