pl
A A A

Panel dyskusyjny "Queer Roundtable" 22.04.2022

Zapraszamy na spotkanie w ramach Maja Równości.
grafika ozdobna z informacją o spoktaniu
W ramach miejskiego cyklu "Maj Równości" Instytut Kultury Willa Decjusza zaprasza 18 maja o godz. 18.30 do Spółdzielni "Ogniowo" w Krakowie na panel dyskusyjny dotyczący sytuacji osób LGBT+ w kontekście kryzysu migracyjnego i wojny w Ukrainie, w którym wezmą udział Aaiún Nin z Angoli (obecnie stypendystka ICORN w Willi Decjusza), Magdalena Dropek, Karol Wilczyński i Serhii Chupryna z Ukrainy.
 
W jaki sposób można ułatwić osobom nieheteronormatywnym zza granicy integrację w społecznościach lokalnych w obecnym czasie nasilonych nastrojów homofobicznych?Jak tworzyć bezpieczne przestrzenie dla osób queer, które pozwolą wysunąć na pierwszy plan kluczowe dla nich problemy i potrzeby? Co wydarza się na przecięciu narodowości, migracji i tożsamości seksualnej? Jak należy rozumieć te zależności w kontekście polskim?
Punktem wyjścia dla dyskusji jest debiutancki tom poetycki Aaiún Nin "Złamane połówki mlecznego słońca", który inspirowany jest doświadczeniem dorastania i odkrywania tożsamości seksualnej w rzeczywistości postkolonialnej Afryki. Tom "Złamane połówki mlecznego słońca" ukaże się w polskim przekładzie w maju tego roku nakładem Wydawnictwa Lokator.

Dyskusja odbędzie się w języku angielskim. Wszystkich gorąco zachęcamy do aktywnego włączenia się w rozmowę.

***

Aaiún Nin, urodzona w Angoli niebinarna osoba uprawiająca poezję, tworząca sztukę mixed media i zaangażowana w aktywizm, posługująca się pseudonimem. W swojej twórczości podejmuje wątki dyskryminacji rasowej i płciowej, a także doświadczeń osób LGBT+.

Poezja Aaiún Nin czerpie z doświadczenia dzieciństwa i młodości spędzonych w tradycyjnej społeczności patriarchalnej i jest silnie zakorzeniona w kontekście postkolonialnej historii Afryki. W swoich wierszach Nin często odwołuje się do sytuacji panującej w Angoli, poruszając problemy przemocy seksualnej wobec kobiet, fundamentalizmu religijnego, nierówności społecznych i rasizmu. Od momentu przeniesienia się do Danii w 2016 roku, współpracuje z artystami identyfikującymi się z kulturą queer, w swoich wypowiedziach podnosząc kwestie dyskryminacji prawnej migrantów oraz systematycznej przemocy policyjnej w Skandynawii.
Obecnie w ramach stypendium Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN mieszka w Willi Decjusza w Krakowie.

Magdalena Dropek, absolwentka filologii polskiej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, przez prawie 10 lat redaktorka największego i najstarszego w Polsce portalu dla ludzi LGBT, Queer.pl, od 2012 roku zaangażowana w organizację festiwalu Queerowy Maj i krakowskiego Marszu Równości. Od 2013 roku członkini zarządu Fundacji Równość.org.pl, zajmującej się wzmacnianiem społeczności LGBT i działaniami antydyskryminacyjnymi w mniejszych miastach na południu Polski. Członkini powołanej w maju 2019 roku przez prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego, Rady ds. Równego Traktowania, od stycznia 2020 współpracuje z biurem poselskim Maćka Gduli (Lewica) w Krakowie.

Karol Wilczyński, dziennikarz, nauczyciel i wykładowca UJ. Zajmuje się tematyką migracji przymusowych i islamofobii. Promuje edukację globalną oraz rozwiązania dotyczące integracji cudzoziemców. Współtworzy platformę Salam Lab edukującą na temat migracji i praw człowieka w języku polskim oraz wspierającą osoby w potrzebie. Tworzył reportaże m.in. z Syrii, Libanu, Turcji, a ostatnio - z pogranicza Białorusi, Litwy i Polski.

Serhii Chupryna, tłumacz, edukator i aktywista z Kijowa, który od 8 lat mieszka w Krakowie. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie (JCC Kraków), wolontariusz Fundacji Widowisk Masowych.
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej