pl
A A A

Pamięci ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie 29.11.2020

Projekt “Koronka Pamięci” to historia Wielkiego Głodu w wycinankach.
Pamięci ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie (1932-1933).
W rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie pod arkadami Willi Decjusza można oglądać zjawiskowe wycinanki - prace Darii Aloszkiny.

Projekt “Koronka Pamięci” to historia Wielkiego Głodu w wycinankach, które odsłaniają historie, stworzone na podstawie wspomnień świadków. Wystawa przedstawia prace opowiadające o represjach w czasie Wielkiego Głodu: czarne tablice, prawo pięciu kłosów, zamknięte granice owładniętej głodem Ukrainy. A także opór, który stawiali Ukraińcy przeciwko władzy bolszewickiej.

DARIA ALOSZKINA - mistrzyni, która nie tylko odrodziła starodawne ukraińskie rzemiosło wycinanki, ale też przetworzyła go we współczesną sztukę i pokazała całemu światu, tworząc prawdziwe działa sztuki olbrzymich rozmiarów. Miłość artystki do wycinanek ma swe głębokie korzenie, których należy szukać już w dzieciństwie, które spędziła w malowniczej wsi na Winnicczyźnie, gdzie jej rodzice, także znani artyści, przeprowadzili się po przyjściu na świat dzieci z Kijowa. Tam Daria uczyła się na nowo postrzegać tradycję, czytać symbole, wyczuwać je w otoczeniu, odszukiwać głęboki sens w otaczającej ją przyrodzie. Przygotowując projekt pn.: „Koronka Pamięci” przede wszystkim wracała do własnych wspomnień i wysłuchanych historii od ludzi, którzy przeżyli Wielki Głód.

Oto kilka wspomnień, które stały się inspiracją do wystawy:

"Jedna z najstraszniejszych kart historii narodu ukraińskiego nie ominęła również mojej rodzinnej wsi Bukatynki, znajdującej się na Podolu. Od dzieciństwa słuchałam opowieści o głodzie we wsi - czasem bardzo smutnych i strasznych, których moja dziecięca wyobraźnia nie była w stanie pojąć."

"Mój pradziadek od strony mamy, Mykhailo Stepanovych Safonov, był kierownikiem kołchozu we wsi Wyla-Jaruzki. W czasie Wielkiego Głodu rozdał ludziom nasiona, przez co został represjonowany. "

"Po środku ogrodu było święte drzewo – głóg. Nie można było go łamać, ani ścinać. Mama opowiadała, że właśnie to drzewo uratowało swoimi owocami ludzi przed śmiercią głodową."

"Na wiejskim cmentarzu jest upamiętnienie z napisem: nie ma gorszej śmierci, niż z głodu”.

Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wielokulturowego - Nowi Krakowianie 2020.

Zapraszamy do lektury rozmowy z artystką o jej twórczości:
https://willadecjusza.pl/wydarzenie/wystawa-koronka-pamieci
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej