Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Pamięci ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie 29.11.2020

Projekt “Koronka Pamięci” to historia Wielkiego Głodu w wycinankach.
Fotografia pracy artystycznej z koronki
Pamięci ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie (1932-1933).
W rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie pod arkadami Willi Decjusza można oglądać zjawiskowe wycinanki - prace Darii Aloszkiny.

Projekt “Koronka Pamięci” to historia Wielkiego Głodu w wycinankach, które odsłaniają historie, stworzone na podstawie wspomnień świadków. Wystawa przedstawia prace opowiadające o represjach w czasie Wielkiego Głodu: czarne tablice, prawo pięciu kłosów, zamknięte granice owładniętej głodem Ukrainy. A także opór, który stawiali Ukraińcy przeciwko władzy bolszewickiej.

DARIA ALOSZKINA - mistrzyni, która nie tylko odrodziła starodawne ukraińskie rzemiosło wycinanki, ale też przetworzyła go we współczesną sztukę i pokazała całemu światu, tworząc prawdziwe działa sztuki olbrzymich rozmiarów. Miłość artystki do wycinanek ma swe głębokie korzenie, których należy szukać już w dzieciństwie, które spędziła w malowniczej wsi na Winnicczyźnie, gdzie jej rodzice, także znani artyści, przeprowadzili się po przyjściu na świat dzieci z Kijowa. Tam Daria uczyła się na nowo postrzegać tradycję, czytać symbole, wyczuwać je w otoczeniu, odszukiwać głęboki sens w otaczającej ją przyrodzie. Przygotowując projekt pn.: „Koronka Pamięci” przede wszystkim wracała do własnych wspomnień i wysłuchanych historii od ludzi, którzy przeżyli Wielki Głód.

Oto kilka wspomnień, które stały się inspiracją do wystawy:

"Jedna z najstraszniejszych kart historii narodu ukraińskiego nie ominęła również mojej rodzinnej wsi Bukatynki, znajdującej się na Podolu. Od dzieciństwa słuchałam opowieści o głodzie we wsi - czasem bardzo smutnych i strasznych, których moja dziecięca wyobraźnia nie była w stanie pojąć."

"Mój pradziadek od strony mamy, Mykhailo Stepanovych Safonov, był kierownikiem kołchozu we wsi Wyla-Jaruzki. W czasie Wielkiego Głodu rozdał ludziom nasiona, przez co został represjonowany. "

"Po środku ogrodu było święte drzewo – głóg. Nie można było go łamać, ani ścinać. Mama opowiadała, że właśnie to drzewo uratowało swoimi owocami ludzi przed śmiercią głodową."

"Na wiejskim cmentarzu jest upamiętnienie z napisem: nie ma gorszej śmierci, niż z głodu”.

Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wielokulturowego - Nowi Krakowianie 2020.

Zapraszamy do lektury rozmowy z artystką o jej twórczości:
https://willadecjusza.pl/wydarzenie/wystawa-koronka-pamieci
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej