pl
A A A

„Odwrócone niebo” Kholoud Charaf już w księgarniach 01.07.2019

Dwujęzyczny zbiór poruszającej poezji jest pierwszą książką wydaną w ramach serii wydawniczej Instytutu Kultury Willa Decjusza.
Nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się właśnie książka poetycka Kholoud Charaf, syryjskiej poetki, pisarki i aktywistki, która od marca 2018 roku przebywa na stypendium Międzynarodowej Miast Sieci Schronienia (ICORN) w Willi Decjusza. Odwrócone niebo to dwujęzyczny (polsko-angielski) zbiór składający się w większości z utworów napisanych jeszcze w Syrii, ale weszły do niego również wiersze powstałe już po przyjeździe do Polski, jak choćby poruszający poemat Kraków. Książka inauguruje serię wydawniczą Instytutu Kultury Willa Decjusza. Partnerem wydania jest Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Wiersze Kholoud Charaf to współczesne baśnie. Opisują świat, w którym piękno nie istnieje bez okrucieństwa, a resztki życia rozwiewane są przed wiatr po puszczonych, zdewastowanych przestrzeniach. (…) Kolorowe obrazy wspomnień sielankowego dzieciństwa nakładają się na krajobrazy, w których pozostają ślady po żywych, lecz nie ma życia. Bladoniebieskie niebo przecinane przez jaskółki oraz zabawy dzieci są symbolami świata, którego porządek został zaburzony przez przemoc. Odwrócone niebo to intrygujące przemyślenia pacyfistki, dla której wojna jest permanentnym stanem braku równowagi wszechogarniającym cały świat, nie tylko Bliski Wschód. (materiały wydawcy)

Kholoud Charaf – poetka, pisarka, krytyczka sztuki i aktywistka pochodząca z Al-Mudżajmir w południowej Syrii. W 2016 roku opublikowała swój debiutancki tom poetycki zatytułowany Resztki motyla, który spotkał się z uznaniem krytyków, wskazujących na oryginalność poetyckiego języka i literackich obrazów, a także wyjątkową zdolność autorki do przekształcania wojennych doświadczeń w piękne światy wyobraźni nawiązujące do wspomnień z dzieciństwa w rodzinnej wiosce. Za książkę Powrót do gór. Dziennik w cieniu wojny otrzymała Nagrodę im. Ibn Battuty w dziedzinie prozy podróżnej (2019). Stypendystka Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (ICORN) w Krakowie.
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej