Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

O tajemnicach ołtarza Wita Stwosza 23.01.2023

Zapraszamy na spotkanie z cyklu Reinterpretacja dziedzictwa.
fotografia ołtarza Wita Stwosza
Zapraszamy 24.01. (wtorek) o godz. 10.30 na spotkanie online "O tajemnicach ukrytych na drugim planie w ołtarzu Wita Stwosza."
Prowadzenie: Beata Zuba

Prace Marty Bożyk są eksponowane w Domu Norymberskim, ale pokazują i przede wszystkim zwracają uwagę współczesnemu widzowi na to co jest ukryte w wielkim dziele mistrza sztuki rzeźbiarskiej Wita Stwosza w krakowskim kościele Mariackim. Średniowieczna sztuka stała się inspiracją dla najnowszych prac artystki i wystawy zatytułowanej „Na drugim planie. Ukryte w ołtarzu Wita Stwosza”. Kuratorka wystawy Agnieszka Jankowska-Marzec tak pisze o prezentowanej ekspozycji: „Dla Marty Bożyk, współczesnej graficzki, Ołtarz Mariacki, autorstwa Wita Stwosza, stał się pretekstem do snucia na poły autobiograficznej opowieści. Rodowita krakowianka, dorastająca w kilkupokoleniowej, artystycznej rodzinie, z twórczością Wita Stwosza stykała się od dzieciństwa. (…) Artystka pochyla się z czułością nad tym, co na pierwszy rzut oka jest niewidoczne w nastawie ołtarzowej, interesują ją bowiem bohaterowie drugiego planu: rośliny, zwierzęta, fragmenty krajobrazu i architektury.”

Przeprowadzany w ostatnich latach proces konserwacji gotyckiego ołtarza stworzył możliwość zwrócenia uwagi na detale i spojrzenia z bliska na to co mistrz umieścił w tle oraz pomiędzy wielkimi figurami. W pracach Marty Bożyk tajemnice zostały odkryte i zaprezentowane odbiorcom w  autorski, niepowtarzalny i podobnie jak zrobił to Wit Stwosz ukryty sposób.


Spotkanie online dostępne za pośrednictwem platformy Zoom:
https://us06web.zoom.us/j/89128296977?pwd=dURvMkw0cjJOb0ZoU0FhSjI0eG51QT09

Identyfikator spotkania: 891 2829 6977
Kod dostępu: 532691

oraz na kanale Facebook Instytutu Kultury Willa Decjusza:
https://www.facebook.com/Decjusz/

Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej