pl
A A A

Nowa stypendystka SAR w Willi Decjusza 18.10.2021

W październiku do Krakowa przyjechała kolejna stypendystka SAR – prof. Fulya Atacan.
Prof. Fulya Atacan – kolejna stypendystka SAR gości w Krakowie

Instytut Kultury Willa Decjusza we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie na podstawie porozumienia, rozpoczął w 2020 roku realizację Programu Rezydencji w ramach międzynarodowej sieci Scholars at Risk (SAR). Na początku grudnia 2020 Instytut Kultury Willa Decjusza przyjął pierwszego w Polsce stypendystę SAR – prof. Candana Badema – znanego tureckiego historyka, którego w ostatnich latach dotknęły represje w związku z falą zwolnień na uniwersytetach. Profesor Badem przebywał w Krakowie do lutego 2021.

W październiku 2021 do naszego miasta przyjechała kolejna stypendystka SAR – prof. Fulya Atacan – turecka naukowczyni,  która w konsekwencji podpisanej w 2016 petycji, w wyniku rządowych prześladowań została usunięta z uczelni i wykluczona ze wszystkich publicznych uniwersytetów i urzędów państwowych. Pozbawiona możliwości kontynuowania swojej pracy i działalności badawczej w Turcji, prof. Atacan, poszukując możliwości badań i nauczania w bezpiecznym miejscu, uzyskała pomoc międzynarodowej sieci Scholars at Risk i ode tego czasu, jako SAR Fellow gości w Krakowie. Organizatorami pobytu stypendystki SAR są Miasto Kraków, Instytut Kultury Willa Decjusza oraz Uniwersytet Jagielloński.

Kraków jest od wieków miastem otwartym, miastem wolności słowa i wolności twórczej. Jesteśmy dumni, że Kraków od roku pełni także rolę miasta schronienia dla naukowców prześladowanych w krajach swego pochodzenia. Cieszy mnie, że we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Willą Decjusza, która od lat jest miejscem azylu dla twórców, pisarzy i artystów rezydentów, możemy zapewnić bezpieczne miejsce do życia i pracy  niezwykle odważnej osobie oraz znakomitej naukowczyni – prof. Atacan z Turcji. Wspieranie wolności artystycznej i naukowej to, szczególnie w dzisiejszych czasach, zobowiązanie i idea, którą powinny kierować się nie tylko poszczególne instytucje czy miasta, ale także całe państwa i narody. – podkreśla Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.

Pobyt stypendialny prof. Atacan potrwa do lutego 2022 r. W tym czasie naukowczyni będzie mieszkać w Willi Decjusza, wykładać na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz kontynuować swoją pracę badawczą nad porównaniem instytucji religijnych w Turcji i Egipcie. Pani Profesor będzie miała także okazję nawiązać współpracę z innymi naukowcami, nie tylko z krakowskiego środowiska uniwersyteckiego, ale również międzynarodowego.

Prof. Fulya Atacan to już druga stypendystka międzynarodowego programu sieci Scholar at Risk, którą gościmy w Willi Decjusza – miejscu schronienia dla prześladowanych artystów i naukowców. To dla nas ogromna radość, ale i zobowiązanie, że wspólnie z miastem Krakowem i Uniwersytetem  Jagiellońskim możemy dołożyć swoją cegiełkę w budowaniu współpracy międzynarodowej, opartej na tworzeniu bezpiecznej przestrzeni do życia i prowadzenia działalności naukowej wolnej od polityki i ideologii. Dołożymy wszelkich starań, aby prof. Atacan poczuła się w Krakowie jak w domu i mogła w spokoju skupić się na swojej pracy badawczej – mówi Dominika Kasprowicz, dyrektorka Instytutu Kultury Willa Decjusza.

Bardzo się cieszę, że po raz kolejny we współpracy ze Scholars at Risk mamy okazję gościć kolejną stypendystkę. Prof. Fulya Atacan jest jedną z sygnatariuszek tzw. „Petycji pokojowej” wzywającej do szukania pokojowych rozwiązań kwestii kurdyjskiej w Turcji. Reżimy autorytarne często uważają naukowców za główne wyzwanie dla ich władzy. Jednak, kiedy badacze doświadczają dyskryminacji, prześladowań czy przemocy, zagrożone jest nie tylko ich życie i kariera, ale także przyszłość uniwersytetu jako globalnej społeczności poszukującej prawdy. – podkreśla prof. Beata Kowalska, Rzeczniczka Praw i Wartości Akademickich (przedstawicielka UJ w SAR)

Fulya Atacan

Fulya Atacan – turecka naukowczyni, w 1989 uzyskała tytuł doktora w zakresie nauk społecznych na stambulskim uniwersytecie, gdzie pracowała do 2000 roku. Od 2000 roku wraz z grupą naukowców współtworzyła Wydział Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Technicznym Yildiz w Stambule, gdzie w 2004 otrzymała tytuł profesora. Jest autorką licznych książek i artykułów naukowych na temat przemian społecznych,  sufizmu,  współczesnych ruchów islamskich i partii islamskich w Turcji i Egipcie. Obecnie pracuje nad porównaniem instytucji religijnych w obu tych krajach. Jako profesor wizytujący wykładała na  uniwersytetach w Belgii, Holandii i Norwegii. Za swoją pracę naukową otrzymała szereg wyróżnień oraz stypendiów.

SAR Fellow
Prof. Fulya Atacan w 2016 roku złożyła podpis pod publiczną petycją, wzywającą władze tureckie do wznowienia dialogu z frakcjami z południowo-wschodniej części kraju. Rząd turecki oskarżył sygnatariuszy petycji o zdradę oraz propagowanie terroryzmu i obrazę dobrego imienia Turcji. W związku z podpisaną petycją w lutym 2017, w wyniku rządowych prześladowań została usunięta z uczelni i wykluczona ze wszystkich publicznych uniwersytetów i urzędów państwowych. Niezdolna do bezpiecznego kontynuowania swojej pracy i działalności badawczej w Turcji, poszukując możliwości badań i nauczania w bezpiecznym miejscu, prof. Atacan uzyskała pomoc w ramach międzynarodowego programu Scholars at Risk.
Miasto Kraków wraz z Instytutem Kultury Willa Decjusza oraz Uniwersytetem Jagiellońskim udzielili wsparcia i schronienia prześladowanej naukowczyni.

Sieć Scholars at Risk (SAR)         
Międzynarodowa sieć instytucji akademickich i osób, której misją jest ochrona prześladowanych członkiń i członków społeczności uniwersyteckiej oraz promocja wolności akademickiej. Organizując tymczasowe miejsca pracy w instytucjach partnerskich SAR zapewnia bezpieczeństwo zagrożonym akademiczkom i akademikom, świadczy także usługi doradcze dla uczonych i instytucji goszczących, organizuje kampanie na rzecz więzionych czy represjonowanych badaczy i badaczek, monitoruje ataki na społeczność akademicką na całym świecie. Tylko w ubiegłym roku pomocy szukało ponad 580 uczonych, 115  z nich udało się umieścić na uniwersytetach na całym świecie. W sieci działa 507 uniwersytetów, szkół wyższych i stowarzyszeń w 39 krajach.  Uniwersytet Jagielloński i Instytut Kultury Willa Decjusza dołączyły w 2020 do sieci jako pierwsze i na razie jako jedyne organizacje w Polsce.

Więcej o programie SAR:
https://willadecjusza.pl/rezydencja-sieci-scholars-at-risk-sar
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej